ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

חמש דרשות – סולוביצ’יק

2 בספטמבר 2012 גדי איידלהייט

בספר “חמש דרשות” מאת הרב יוסף דב הלוי סולוביצ’יק נאספו חמש דרשות של הרב שנישאו בשנות השישים של המאה הקודמת בפני קהל אמריקאי. אמנם כותרת המשנה של הספר היא על ארץ ישראל ועם ישראל, אולם מקריאת הספר נראה כי יש דגש רב מאד גם על מפלגת המזרחי ועל הצורך החיוני שלה בפוליטיקה הישראלית. בכריכת הספר כותבים המוציאים לאור כי: “על אף שהדרשות נישאו בנסיבות היסטוריות שונות משלנו, אנו תקווה כי ימצאו הקוראים שיש בדרשות אלו, ובתובנות ובערכים המובעים בהן, כוח להאיר את דרכנו גם היום”. דבריו של הרב סולוביצי’ק מתאימים מאד גם לימינו ובפרט על רקע ההתחדשות שיש במפלגת הבית היהודי ובמפקד החברים שדרכו מפלגה זו מבקשת להחזיר עטרה ליושנה (כאשר נאמרו הדרשות היו למפלגת המזרחי למעלה מעשרה נציגים בכנסת). כמו כן מספיק רק להחליף את השמות של חרושצ’וב ונהרו בשמות מתקופתינו והפיסקה הבאה רלוונטית מאי פעם:
“כשאנו רואים כיצד כל שונאי האומה ריכזו את חמתם וזעמם (המכוון לאמיתו של דבר נגד אומתנו) על מדינת ישראל, שנעשתה מטרה לחיציהם ועלילותיהם, ושוב בהתחשב עם העובדה שעצם קיומה של מדינת ישראל מפריע את מנוחתם של נאצר, חרושצ’וב ונהרו ורבים מהמנהיגים הרוחניים הנוצרים, הרי שאין לך סימן טוב מזה, כי המדינה היא בעלת כוחות סמליים גדולים ושהינה, למרות שכבת אבק החולין המכסה אותה, בעלת קדושה פנימת הנובעת מקדושת הנצח של כנסת ישראל” (עמ’ 111)
ולגבי נחיצות מפלגה דתית, מרחיב הרב במספר מקומות למשל בעמ’ 121 בו הוא מונה את מפעלות התנועה ובראשם עצם השותפות בבנין הארץ. בשאר התחומים שמונה הרב  קיימת נסגה מתמדת כדוגמת הקמת רשת החינוך הממלכתי דתי, הסדר נישואין וקידושין לפי ההלכה (בתחום זה יש נסיגה רבה לאחרונה חלקה בהחלט עקב גורמים שאינם ציוניים ואינם רואים את החשיבות של שמירה על כללות האומה ואת הצורך להפוך חוויה זו של נישואים יהודים כחוויה משמעותית גם לזוגות חילוניים), השבת, חוק מיהו יהודי ועוד.
הדרשות מטבען נישאו בפני קהל, ולא מהוות שיעורי תורה. מאחר והן נאמרו בזמנים שונים, יש חזרה על נושאים מסוימים, פירוט נוסף והדגשת זוויות מסוימות ולכן מומלץ לקרוא אותן בניחותא, דרשה אחת מדי שבוע. דבריו של הרב מתאימים מאד גם לימינו. בכלל תורתו של הרב לא זוכה למספיק הכרה בישראל. בעוד שלתורתו של הרב קוק, למשל, קמו ממשיכים רבים, לא נראה שיש מי שנושא את תורת סולוביצ’יק ביד רמה. המייצג הגדול ביותר של תורה זו כיום הוא הרב אהרון ליכטנשטיין, תלמידו וחתנו של הרב, שגם הוסיף אחרית דבר לספר, אולם תורתו מופצת בעיקר בישיבת הר עציון וטרם מצאה את דרכה לכלל הציבור הדתי והמסורתי וחבל, שכן תורה זו ייחודית מאד ובעלת מאפיינים שיכולים לסייע רבות לנו כיהודים, דתיים וגם חילונים, בארץ ישראל
נעיר כי הספר אינו חדש ופורסם לפני כארבעים שנה, אולם הוצאת ידיעות אחרונות מדפיסה מחדש את כתבי הרב ובכך היא שותפה למאמצים להרחבת תפוצת תורתו. גם המהדורה החדשה תמשוך בודאי קוראים נוספים אשר הקנקן הנאה לתוכן הישן והטוב ימשוך אותם.

חמש דרשות

חמש דרשות

חמש דרשות
על ארץ ישראל ועם שראל
הרב יוסף דב הלוי סולוביצ’יק
ידיעות ספרים תשע”ב
תרגום ועריכה: הרב דוד טלזנר
164 עמודים

סקירות נוספות על ספרי הרב סולוביצ’יק
הרב סולובייצ’יק – רב בועלם החדש ועל התשועות
נאחז בסבך – הרב חיים נבון כל הרב סולובייצ’יק

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *