ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

חנוכה – באר מרים

23 בנובמבר 2013 גדי איידלהייט

באר מרים היא סדרת ספרי עיון המוקדשת לחגים היהודים והיוצאת מבית מדרשה של ישיבת ההסדר הר עציון. כתבנו בעבר על ספרי הסדרה לראש השנה וליום הכיפורים. הספר הנוכחי בנוי באותו דגם, על נייר משובח ובהדפסה איכותית וצבעונית וכרגיל גדוש במאמרים על החג מזוויות רבות.

הספר מתחלק לחמישה נושאים. הראשון “מאי חנוכה” על מה ולמה בא חנוכה. אחד המאפיינים היחודיים של סידרה זו הוא החיבור שלה לישראליות החילונית ולהעמקת הקשר שלה עם יהדות המסורתית. כבר במבוא לשאלה זו מביאים את מזמורי החג המסורתיים אבל מוסיפים עליהם את שירו של ביאליק ל”כבוד החנוכה” (ונעיר כי מובא השיר המקורי ובו במקום השורה ‘אבי הביא סביבון לי’, מופיע השורה ‘מורי הביא כירכר לי’ – כירכר הייתה אחת המילים העבריות שהוצעו לסביבון – הצעה שלא התקבלה).

שלושלת החלקים הבאים הם החלקים ההילכתיים של הספר – “עיצומו של יום”, על המנהגים השונים לחג החנוכה, “נס פך השמן” “והנרות הללו” ובהם מפורטים עיקרי המנהגים והדינים של חג החנוכה, ביחד עם מאמרים על מטרתם ומשמעותם.

החלק הרביעי – בימי מתתיהו – הוא החלק ההיסטורי. בניגוד לחגים יהודיים אחרים, על תקופה זו של חנוכה יש לנו ידע ממקורות רבים. ספרי מקבים, כתבי יוסף בן מתתיהו ועוד.

אני מצאתי את החלק האחרון מענין במיוחד. כותרתו “יהדות ויוונות” והיא מנתחת את הקונפליקט עתיק היומין בין תרבות עם ישראל לתרבות יוון. אולם המחברים (ובראשם הרב אהרון ליכטנשטיין – ראש הישיבה) מדגישים כי לא תמיד יש צורך בעימות ולעיתים דווקא יש לשלב בין השנים.

כדוגמה לכך אביא את הפרק – “העיסוק במדע – חובה דתית?!” שמתבסס בעיקר על מאמריו של הרב ד”ר דרור פיקסלר המראה איך ניתן לשלב בין השניים לפי הגישה של הרמב”ם הרואה בחקר המדע חובה הנדרשת מהאדם להבין את העולם ואת הדרך בה ה’ מנהיג אותו. בסוף הפרק מובאים ציטוטים מהרב סולובייצ’ק (שגם על ספרו על התשועות לחנוכה ולפורים המלצנו בעבר) ממאמרו איש האמונה המגדיר את המדען כאדם יוצר:

“בעשותו כל אלה משתדל האדם הראשון למלא את התפקיד שהוטל עלי על ידי בוראו, אשר בשחר יום השישי המסתורי של הבריאה, פנה אל האדם וציווהו: “ומילאו אץ הארץ וכבשוה”…. האדם החותר לעבר הכוכבים המרוחקים פועל בהתאם לטבעו שנברא ברצונו ובהשגחתו של בוראו. יש בכך משום גילוי לצייתנות ולא למרד באלוקים”

כמי שעורך אתר בנושאי אסטרונומיה, התחברתי היטב לדברים אלו ואכן תצפית בשמים הינה אפשרות להכיר במציאות הבורא כמאמא הנביא ישעיהו בנבואת הנחמה לשבת ואתחנן (ישעיהו מ כ”ו): “שְׂאוּ-מָרוֹם עֵינֵיכֶם וּרְאוּ מִי-בָרָא אֵלֶּה הַמּוֹצִיא בְמִסְפָּר צְבָאָם לְכֻלָּם בְּשֵׁם יִקְרָא מֵרֹב אוֹנִים וְאַמִּיץ כֹּחַ אִישׁ לֹא נֶעְדָּר” אולם גם ללא חקר מדעי אלא התבוננת בלבד וללא הצורך להבין את דרך פעולת העולם ניתן להכיר במציאות הבורא. ממשיך הרב סולובייצ’יק:

“האדם השני נוטה לקלוט את העולם כמו שהוא… כי אם בכל קרן אור, בכל נבט ופרח, ברוח קלה של בוקר ובדממה של לילה מככוב. כללו דל דבר, האדם השני אינו חוקר את היקום המופשט המדעי כי אם את העולם האיכותי המקסים שבו הוא מקיים יחד הדוק עם האלוקים”

אמנם המדע התקדם ומתקדם הרבה ומצליח להסביר יותר ויותר דברים, אולם אנשים רבים אינם זקוקים למדע ועבורם גם התבוננת בבריאה עצמה ובנפלאותיה ואך מבלי לדעת את חוקי הטבע והפיזיקה  הינה דרך להתקרבות לה’.

באר מרים חנוכה

באר מרים חנוכה

חנוכה
באר מרים – סדרה לחגים
ישיבת הר עציון
עורך ראשי: הרב יעקב מדן
הוצאת ידיעות ספרים

לדף הראשי של חנוכה באתר פרשת השבוע

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *