ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

חשיבה חדה

2 בדצמבר 2014 גדי איידלהייט

אני נוסע באוטו עם ישי (9) ואפילו לא שם לב שהשירים עברו לפרסומות. פתאום ישי מעיר: “פרסומת זה טקסט מגמתי. מנסים למכור לך משהו…”. ואכן אנו מוקפים בפרסומות, בידיעות, חדשות, אמירות, סטטוסים ובאופן כלל בהצפה של נתונים. חלקם – ודי להזכיר את חרושת השמועות בווטסאפ בימי מבצע צוק איתן – מגמתיים, מעוותים שקריים ומומצאים. איך אפשר לדעת למה כדאי להאמין? מה כדאי להמשיך ולבדוק, ומה לסנן מיד?

אין כמעט שבוע שבו איני מקבל (לרוב כצרופה לעיתונים), חוברת יפה, צבעונית ומפוארת (שהפקתה לא זולה) המבטיחה לי ניסים ונפלאות. בין אם זה מקבר רחל אמנו, משמן הרשב”י, או מכאלו שרואים את עצמם שליחים ישירים של צדיק כזה או אחר (שבוודאי מתהפך בקברו נוכח השרלטנות שנעשית בשמו). אפשר להשתגע. לפעמים גם הילדים מעיינים בחוברות אלו. למזלי יאיר (14) עיין מעט ואמר לי: “אבא, זה בכלל לא הגיוני מה שרשום כאן”. העובדה היא שהחוברות האלו ממשיכות כל הזמן לצאת והמסקנה היא שמדובר בעסק מכניס. מכניס מאד.

ספרו של גלעד דיאמנט “חשיבה חדה” מסכם כמה שנות פעילות שלו באינטרנט ובבלוג בעל שם זהה. אפשר אולי לקרוא לו גם המדריך לספקן המתחיל. קודם כל לעצור ולא לפעול באופן אוטומטי, אחר כך לבדוק. זה כמובן נכון לפני שפותחים מיילים מוזרים (אין לך דודה בניגריה ואם הייתה לך היא הייתה כותבת בעברית, אתה לא יכול ללמוד כלום מתאריך הלידה שלך חוץ מזה שהמחשב כנראה יקבל וירוס ועוד), ועד לפרסומות מתוחכמות הרבה יותר, חדשות בעיתונות ועוד.

סחר באשליות הוא נפוץ ובעיקר במקומות בהם אנו חשופים, רגישים, ומוכנים לשלם הרבה כסף על מנת לפתור בעיות (ראו גם ריפוי או פיתוי): הומואפתיה, קריסטלים,אסטרולוגיה, נומרולוגיה, רייקי, טארוט ועוד … שלל מונחים שלרוב נלווית להם הוצאה כספית מכובדת. לעיתים אותם סוחרים  מאמינים במרכולתם באמת ובתמים (ובספר מתואר אסטרולוג שעולמו קרס כאשר ניסה לבדוק את התוקף המדעי של התחום). למרות שהספר נוקט בגישה  מתונה ואינו מאשים איש בשרלטנות, הרי שלעיתים רבות, מוכרי האשליות יודעים שהם למעשה רמאים.

אפשר להאמין, לפעמים זה אפילו יכול להועיל, ועל אמונה והרגשה סובייקטיבית לא מתווכחים בספר הזה. הספר אינו תיאולוגי ואינו מנסה לספק טיעונים מדעיים אודות קיומו או אי-קיומו של האל. גלעד נוקט בגישה בה דת ומדע הינם זרים זה לזה. בהתאם להגדרה הפופריאנית שמה שאינו ניתן להפרכה אינו מדעי ולא עסוק כלל בנושא הנפיץ של אלוהים. אדם דתי אינו צריך לחשוש מקריאת הספר.

הדיון מתחיל כאשר מנסים להוכיח את האמונה, או מבטיחים הבטחות גדולות ללא שום בסיס: זה עובד, זה בדוק, אני לא צריך הוכחות לזה, אני יודע ומאמין שזה ככה, אני לא יודע למה זה עובד אבל זה עובד, אם אתה צריך הוכחות מדעיות כנראה שזה לא בשבילך, זה לא עובד בשביל מי שלא מאמין בה ורק מנסה לבדוק את זה… אלו פחות או יותר התגובות שגלעד שומע כאשר הוא מנסה לברר מה הרקע המדעי למיסטיקות שונות.  גלעד מתאמץ להגדיר ניסויים אמפיריים לתחומים אלו ובמקרים הנדירים בהם זכה לשיתוף פעולה, התוצאות הראו על אקראיות גמורה וחוסר מיתאם בולט. בנוסף מובאות סקירות נרחבות מהספרות המדעית העולמית (בצירוף מראי מקומות מלאים ונגישים ברשת. באתר הספר מופיעה רשימה נוחה של קישורים) וגם בהם התמונה ברורה מאד לגבי אותם תחומים.

אז איך בכל זאת מצליחים לעבוד עלינו פעם אחר פעם בקלות כזו? בחלקו הראשון של הספר מתאר גלעד את כל המכשולים הגורמים לנו להשתכנע. אנחנו לא יכולים לסמוך על דיווחים, אנחנו לא תמיד יכולים לסמוך על מחקרים ובפרט אם אנו קוראים רק את הכותרות המופיעות בעיתונות הפופולרית. לפעמים גם על החושים שלנו אנחנו לא יכולים לסמוך (אשליות תפיסתיות כדוגמת הציור – אשה זקנה או צעירה, קווים ישרים שנראים עקומים, משטחים בגוון זהה שנראים לנו עם שנוי בהירות בגלל הרקע ועוד). אנחנו נוטים לספק מידע בלי לשים לב. אנחנו נוטים לזכור רק את ההצלחות ולהתעלם מהכישלונות, אנחנו מצפים לתוצאה מסוימת. אנחנו אוהבים לשמוע את מה שאנחנו רוצים ועוד, אנחנו ממהרים, מהמרים ולפעמים אנחנו פשוט מתעצלים (בו נעביר מיד את ההודעה הזאת בתפוצה כוללת, אז מה אם זה נשמע לא הגיוני, אולי זה בכל זאת נכון? שאחרים יבדקו…). מי שרוצים לנצל אותנו מכירים טוב מאד את פעולת המח האנושי ויודעים לנצל זאת היטב לצרכיהם.

חשיבה חדה היא דרך. את אותן הטיות פסיכולוגיות שהמח שלנו עושה קשה מאד לשנות, אבל אם מודעים להטיות וכשלים אלו אפשר לדלג מעליהם.

אחד הפרקים היפים בספר, מביא ניסוי שערכה ילדה צעירה שביקשה לבדוק יכולות של חישה בכפות הידים. הניסוי נכשל כמובן לחלוטין ואפילו פורסם במגזין. חשיבה חדה אינה מוגבלת לגיל. מומלץ מאד לתת את הספר גם לבני הנוער, על מנת להטמיע את החשיבה החדה כבר בגיל צעיר.

הכלל הבסיסי הוא לעצור ולחשוב ולא לעבוד על אוטומט. סיפרו לך משהו, אמרו לך משהו, שלחו איזה ספור נורא באינטרנט? לפני שקוראים ומגיבים, לחשוב קצת, לבדוק, לנסות לראות אם המקור אמין, אם הסיפור נשמע הגיוני. רוצים ממך כסף על משהו? תחשבו פעמיים. אתם נמצאים בזמן משבר חלילה – הזמן בו אנו הכי פגיעים – תחשבו שלוש פעמים. חשיבה חדה היא כלי נוסף בארגז ההחלטות והסקת המסקנות שלכם, כלי הדורש אימון אולם כדאי להפעילו אותו בתדירות גבוהה. אף פעם לא מאוחר מדי להתחיל.

חשיבה חדה - כריכה

חשיבה חדה – באתר תמצאו תכנים רבים ודוגמאות לרוב
גלעד דיאמנט
הוצאה עצמית – 2014

מגב הספר

–  איך קורה שאנשים זוכרים אירועים שכלל לא התרחשו?
–  מה באמת גרם למשפחה לברוח מביתה רדוף הרוחות?
–  כיצד קרה שעשרות מדענים מדדו תופעה בלתי קיימת?
–  האומנם אנשים בעלי אינטליגנציה גבוהה חסינים יותר מפני הונאה עצמית?
–  מהן הדרכים להשתכנע שטיפול חסר תועלת עוזר?

הספר סוקר מגוון הטיות תפיסה וחשיבה שכולנו כושלים בהן מבלי להיות מודעים לכך. באמצעות מחקרים מאלפים ותיאורי מקרים מודגם כיצד הטיות אלה באות לידי ביטוי בחיי היומיום, ובאיזו קלות הן עלולות להוביל אותנו למסקנות שגויות ואף להחלטות מזיקות ומסוכנות. המחבר שופך אור על הכשלים הנפוצים ומציע כלים להבחנה בין ידע מבוסס לבין פרשנויות ומשאלות לב, בין מציאות לאשליה.

 

 

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *