ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

חשיפה

21 במרץ 2020 גדי איידלהייט

חייו של לואי קלארה היו נראים יציבים וברורים למדי. מורה לאנגלית בעיר קטנה בצרפת, גרוש בקשר טוב עם אשתו, בנותיו מעט רחוקות ממנו והוא בעיקר ממשיך בשגרת יומו הדי חד-גוונית ומקווה לצאת לפנסיה תוך כמה שנים. הוא אינו מחפש קשר זוגי חדש, אינו מחפש חברה, אינו מפתח תחביבים, ולמעשה כמעט ולא עושה עם עצמו דבר. חי את חייו מתוך שלווה, שיחה עם בנותיו מפעם לפעם, בטלפון או בסקייפ, תכוננים אולי לנסוע לבקר את הבת הקטנה, שהיגרה לקנדה הרחוקה, אבל לא הרבה יותר מכך. נראה שהוא כלל לא יוצא מהעיר שלו.
הזמנה מפתיעה לתערוכת אומנות, של אחד מתלמידיו לפני עשרות שנים גוררת אותו להסתכל אחורה על חייו. מה הצליח, מה לא, מה היו רצונותיו, והאם הוא עוד יכול לעשות משהו בקשר לכך.

הנובלה מרוכזת מאד ושלב אחר שלב חייו של לואי נחשפים בפנינו. לעומת הרפתקאות ילדות ונערות, חייו לאחר מכן הם חיים שגרתיים ובנאליים באופן מדוייק, אולי על מנת להדגיש את האוניברסליות שלהם, שהרי לכל אחד היו החלומות שלו, הרצונות שלו, והחיים לוקחים אותנו לרוב למקומות אחרים ממה שאנו צופים. כך גם ללואי שהיו לו תכנונים שונים, אולי מחשבה לעבוד בלונדון, טיולים במקומות אקזוטיים בעולם ועוד דברים שנראה כי כבר נשכחו בו מזמן, והוא נזכר בהם בעצמו, אולי בערגה, אולי בצער, אולי בהשלמה.

וכך בנובלה הקצרה והחביבה הזו שהיא מאד ממוקדת ופרטיקולרית, יש גם צד של אוניברסליות, וכל אחד יוכל למצוא בה עניין ואולי אפילו מעט השראה, שכן לכולנו היו תוכניות, וכפי שאנו רואים בימים אלו כל התוכניות מתבטלות ואינן שוות הרבה, אולם בכל זאת חשוב עדיין לתכנן ולהסתכל קדימה ודווקא, ואיני בטח, שזו הייתה כוונת הסופר, אך הדבר נכון לימים אלו, להעריך את אותה שיגרה פשוטה ובנאלית, שתהיה אפילו משעממת, שכולנו מייחלים לה.

חשיפה
ז’אן פיליפ בלונדל
מצפרתית: רמה איילון
כתר ספרים

מגב הספר
לוּאי קְלארֶה הוא מורה בגיל העמידה שגר בעיר שדה בצרפת. הוא ואשתו נפרדו לפני שנים אחדות ונשארו ביחסים טובים, בנותיו חיות חיים שונים בתכלית מאלה שדמיין עבורן, והוא עצמו מניח לשגרת היומיום לשאת אותו עימהּ. בלי מחשבה יתרה, במטרה למלא עוד ערב שומם, הוא שם פעמיו אל פתיחה של תערוכת ציורים של אלכסנדר לוֹדאן – תלמידו לשעבר שהיה נחבא אל הכלים ואילו היום הפך לאישיות מפורסמת בעולם האמנות. לואי אינו מעלה על דעתו ולו לרגע עד כמה המפגש ביניהם עתיד לטלטל את חייו.

ז’אן־פיליפ בּלוֹנדֶל מבקש לעסוק בחשיפה במה שאדם משאיר מאחוריו, בסיכומו של דבר. ילדים, חברים, ספרים או ציורים. הוא מתאר בעדינות ובנימה אישית את השלב השברירי שבו אדם מתחיל לשרטט את מאזן חייו, בעודו נאבק להמשיך בדרכו בחיוך שמתאמץ להקרין גם מעט תעוזה. 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *