ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

חתולה אורחת

6 בספטמבר 2017 גדי איידלהייט

זוג יפני צעיר חי באפרוריות מרשימה. ילדים אין, הם לא מרגישים צורך, וממילא בהסכם השכירות הם התחייבו ללא ילדים וללא בעלי חיים. עבודה דווקא יש, ושניהם מתרכזים איש איש במלאכתו. הספר מתרחש עוד בשנת 1998 ומאז מצב הילודה ביפן רק הדרדר. נושא התמעטות האוכלוסיה ביפן אינו שייך לסקירה זו אולם הוא ריחף מעלי לכל אורך קריאת הספר. מה קרה ליפנים? לביתם,הקטן, יחידה בבית גדול יותר, של בני הזוג מגיעה חתולה אורחת. היא לא שייכת להם, היא לא חתולת רחוב, אבל באין משהו אחר להיקשר אליו ריגשית, הם נקשרים לחתולה. אני לא יודע מה הייתה כוונת המחבר, והאם רצה או ניסה להשוות בין גידול ילדים לגידול בעלי חיים, יש לכך התייחסות מסוימת בספר, או להשתמש בחתולה כמטאפורה לילד, אבל עלי הספר בעיקר הישרה דכדוך. למה הם לא רוצים ילדים? הם הרי לא מסתפקים בשגרה שלהם ויודעים שמשהו חסר להם. לא מתאים ילדים ורוצים בעלי חיים? דברו עם בעלי הבית, תעברו דירה, קחו יוזמה. בקיצור תעשו משהו עם עצמכם.

אבל לא שני בני הזוג פסיביים לחלוטין. רק כאשר אין להם שום ברירה הם ינקטו מעשה. אנחנו שומעים רק את הבעל. אשתו נטולת שם לאורך כל הספר. דווקא חתולה אחת מצליחה לחולל בהם שינוי. לגעת בהם בפנים, לחשוף את צפונותיהם. בסופו של דבר כאשר השגרה שלהם מתפרקת הקורא לא מצליח שלא לחוש רחמים וצער כלפי בני הזוג.

האם זה באמת אורח החיים ביפן? קשה לדעת. יפן, כמו כל מקום אחר שונה מהותית בין חיי העיר לכפר, בין אלו הנמצאים במירוץ העכברים לבין אלו המנסים לחיות בצורה רגועה יותר. אלו הבדלים הקיימים בכל מדינה, ובכל זאת הספר יפני, בתיאור המאופק, העדין, בהתייחסות הכמעט הייקואית לעונות השנה והטבע המהווים דמויות נוספות בספר.

הספר כתוב בצורה יפה ורגישה, אולם החותם שהוא השאיר עלי הוא בעיקר שמשהו רקוב מאד בקיסרות בה השמש עולה מן הים.

 

חתולה אורחת

כריכת הספר חתולה אורחת

חתולה אורחת
טקשי היראידה
מיפנית: עינת קופר
הוצאת כתר 2017

 

מגב הספר

השנה 1998, שלהי תקופת שלטונו של הקיסר הירוהיטו. יפן חווה בום כלכלי חסר תקדים ומחירי הדיור מאמירים. זוג צעיר, משורר ועורכת, מחליטים להעתיק את מגוריהם למבנה קטן הממוקם בתוך גינה מטופחת ורחבת ידיים של בית מסורתי יפני רחב מידות השייך לזוג קשישים. הזוג הצעיר מקפיד על שיגרת חיים שקטה וצנועה, עד שיום אחד מתחילה חתלתולה לפקוד את בני הזוג לביקור יומי.

חתולה אורחת זיכה את מחברו, טַקַשי הירַאידֶה, בפרס ספרותי חשוב ביפן, תורגם לשפות רבות והיה רב-מכר בארצות הברית וצרפת.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *