ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

יאן קרסקי – סיפורה של מדינה במחתרת – סקירה

12 באפריל 2015 גדי איידלהייט

באוגוסט האחרון סיירתי בברלין (לקריאת רישומי מהסיור הקשה בברלין) ובין היתר הגעתי לרחוב ניאדרקירכן. מצידו האחד מטה הלופטוואפה העומד על תילו על היום ומצידו השני היה מטה ה-SS שנחרב עד היסוד ובו הוקם מוזיאון הטופוגרפיה של הטרור. מחוץ למוזיאון הייתה תערוכה שנושאה שבעים שנה למרד וורשה. התבוננתי בה מעט אבל התערוכה הכעיסה אותי. אפילו מאד. כמעט מילה לא נאמרה על יהודי וורשה. מרד גטו וורשה הוזכר בקושי. חוכמה גדולה למרוד באוגוסט 1944 כשהרוסים כבר מחוץ לוורשה (ולמרבה הצער חיכו שהגרמנים יחסלו עוד פולנים לפני שנכנסו). איפה הייתם במרץ 1943? מדוע עמדתם על הפרק להכרית את פליטיו והסגרתם שרידיו ביום צרה? איפה היה הנשק שהמחתרת הפולנית הבטיחה ללוחמי הגטו? מדוע גני השעשועים הצמודים לחומת הגטו המשיכו לעבוד כרגיל בעוד מאחורי החומה מיתמר עשן שחור, עשן הלהביורים השורפים בית אחרת בית על מתחבאיו ולוחמיו?

קשה לי להפגין הזדהות עם הסבל של העם הפולני בימי מלחמת העולם השנייה. אמת שהפולנים סבלו מאד ואפילו ניתן למצוא קווי דמיון רבים בינם לבין העם היהודי. ארצם נחמסה בידי הגרמנים ממערב והרוסים ממזרח. אלו ואלו עשו מאמץ אדיר להכרית את העם הפולני כעם. האליטה הוצאה להורג: הקצינים הפולנים הוצאו להרוג על ידי הרוסים. גם האקדמאים ואנשי הממשל חוסלו. שטחים עצומים סופחו לגרמניה ותושביהם הוחלפו, הרבה מאלו שנשארו בצד הרוסי הועברו לגולאגים ובפולין הוקם מחזו מיוחד הידוע לשמצה – הגנרלגוברנמן. אך אין לשכוח את חטאי הפולנים עצמם, ואת האנטישמיות העצומה של רובם והשתתפותם הפעילה מאד (ולא רק הסבילה) ברצח שכניהם היהודים, אולם דווקא בספרים כגון זה נפתח פתח לראייה אחרת של העם הפולני (וגם בספרים נוספים העוסקים בקורות חייהם של חסידי אומות העולם כדוגמת אירנה סנדלר שהצילה אלפי ילדים יהודים או בספר על מארק אלדמן שהיה יהודי אך לא ציוני, אולי אפילו אנטי-ציוני ולכן הושכח בישראל). בספר מתוודעים לדמויות אחרות, שאמנם העניין היהודי לא היה בראש סדר היום שלהם אבל לפחות תפס בו מקום כלשהו.

יאן קרסקי היה קצין ארטילריה צעיר שגויס לפני פרוץ מלחמת העולם הראשונה, ראה איך צבא גרמניה מוחק את צבא פולין תוך שבועיים, נשבה על ידי הרוסים ונשלח למחנות עבודה מהם ברח, הגיע לוורשה והצטרף למחתרת. כשקיבלתי לראשונה את הספר חשבתי שמדובר בספר על יאן קרסקי אולם הספר הוא סיפורו שלו, שנכתב בארצות הברית כבר ב-1944 לשמש כעדות בפני המערב על המתרחש בפולין. עיקר הספר מספר על המחתרת הפולנית ועל מעשיה. מיעוטו קשור לעניין היהודי, אולם מבחינת קרסקי הייתה לכך חשיבות רבה. הוא סיכן את נפשו, נפגש עם מנהיגי היהודים ואף נכנס לגטו ורשה לראות במו עיניו את מצב היהודים שם. בדוחות שלו הוא כלל מידע מפורט על גורל היהודים כבר בסוף שנת 1942. הדוחות שלו הגיעו לכלל המנהיגים והוא העלה את הנושא גם בפגישות אישיות עם בכירי המערב כולל הנשיא רוזוולט. בזכות קרסקי אין לעולם החופשי את היכולת להגיד לא ידענו. קרסקי עצמו הצטער מאד על שלא עלה בידו לעשות יותר, אבל אליו אי אפשר לבוא בתלונות ועל השאלות הקשות כלפי בריטניה וארצות הברית נצטרך לחפש תשובה במקומות אחרים.

יאן קרסקי עצמו נשכח מעט עד שנחשף מחדש בידי קלוד לנצמן שכלל ראיון איתו בסרטו המונומנטלי “שואה”. לאחר מכן ערך לנצמן את חומרי הראיון לסרט נפרד על קרסקי והוא מוצג בימים אלו במקומות שונים. קרסקי הוכר כחסיד אומות העולם ואף קיבל אזרחות ישראלית, אזרחות בה ראה כבוד מיוחד. מומלץ מאד לקרוא את הספר הנותן תיאור של האירועים סמוך מאד להתרחשותם ועוד בטרם הסתיימה המלחמה. אחרית הדבר המרתקת מספקת לנו פרטים נוספים ורקע נרחב. גם אם נמשיך לא לאהוד את הפולנים (בלשון המעטה) לפחות נכיר בכך שתמונת המציאות הייתה מורכבת ושגם באותה סדום היה כמה צדיקים.

יאן קרסקי - סיפורה של מדינה במחתרת - כריכת הספר

יאן קרסקי – סיפורה של מדינה במחתרת

יאן קרסקי – סיפורה של מדינה במחתרת
עדותו של האיש שניסה לעצור את המלחמה
תרגום מצרפתית והוסיף אחרית דבר: ניר רצ’קובסקי
הוצאת עליית הגג 2014 (1944 במקור באנגלית)

 

מגב הספר

“לנו הפולנים, אלה היו ימי מלחמה וכיבוש; להם, היהודים הפולנים, זה היה סוף העולם.”

יאן קרסקי, “האיש שניסה לעצור את השואה”, מתאר בספר חשוב ויוצא-דופן זה את פעילותו כלוחם ובלדר בכיר במחתרת הפולנית. קרסקי מספר בסגנון מרתק על חיי היום-יום בפולין המובסת, משימות השליחות הסודיות ברחבי אירופה הכבושה, בריחתו הנועזת משבי הגסטאפו, פגישותיו עם מנהיגי היהודים בגטו ורשה, והתגנבותו למחנה השמדה כדי להיות עד במו עיניו לפתרון הסופי. שיאו של הספר הוא שליחותו של קרסקי לבריטניה ואמריקה, לדווח למנהיגי העולם החופשי בעיצומה של המלחמה על המתרחש בפולין ועל שואת היהודים.

סיפורה של מדינה במחתרת התפרסם בארצות-הברית עוד לפני תום המלחמה, ועורר שם הד עצום. בשנים האחרונות ראה אור מחדש באנגלית ובצרפתית.

יאן קרסקי, פולני קתולי, הוא מגיבורי המאבק הפולני בנאצים, ומהבודדים שראו לחובה לסייע בכל דרך אפשרית גם לבני ארצם היהודים. על פעילותו ההירואית בתקופת המלחמה קיבל את תואר חסיד אומות העולם, אזרחות כבוד של מדינת ישראל, ואת העיטור האמריקאי הגבוה ביותר – מדליית החירות הנשיאותית.

עדותו של קרסקי, בספר זה ובראיון המפורסם עמו בסרט שואה של קלוד לנצמן, היתה למכרעת בהבנת אחת הסוגיות המטרידות ביותר של המלחמה: תגובתן – או חוסר תגובתן – של בעלות-הברית לשואה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *