ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

יום הכיפורים – באר מרים

9 בספטמבר 2013 גדי איידלהייט

הכרך יום הכיפורים הוא הרביעי בסדרת באר מרים היוצאת בשיתוף פעולה של הוצאת ידיעות ספרים וישיבת הר עציון (בנוסף לכרכים על ראש השנה, שבועות וחנוכה). הכרך דומה בעיצובו המכובד לכרכים הקודמים: הדפסה על נייר כרומו, תמונות אומנות וחפצי יודאיקה וכריכה קשה. הספר כולל מאמרים קצרים מרבני ישיבת אור עציון ומחולק לפי סדר תפילות היום, החל מענינים כלליים על החג, הכוללים, שלא כמקובל בקובץ בעל אופי דתי, גם אזכור למלחמת יום הכיפורים (בה לחמו ונפלו מבני הישיבה ששירתו בצבא), עניני ערב החג (טבילה במקווה, כפרות, ברכת הבנים) פרשת מות בני אהרון הנקראת בבוקר, סדר עבודת הכהן הגדול בבית המקדש בתפילת מוסף, ביאור למהלכו של ספר יונה (מעין ספר בתוך ספר) הנקרא בתפילת מנחה וכמובן על התפילה המיוחדת ליום הכיפורים, תפילת נעילה. לסיכום הכרך מופיעים מאמרים כלליים בעניני התשובה.

למאמרים בכרך מספר יתרונות. ישיבת הר עציון ידועה בקו שלה שאינו מתפשר בכלום על עניני הדת, אולם במקביל יודע שרוב הציבור בישראל אינו שומר מצוות, מקבל עובדה זו, ומנסה עדיין להביא את עניני החג לציבור זה. המאמרים רובם בשפה ברורה לכל נפש, מתאימים לקהל חילוני, אולם גם קהל דתי ימצא בהם חידושים. המאמרים קצרים ולכן גם ציבור שאינו מורגל בקריאת מאמרים תורניים לא יתייגע יותר מדי באם יקרא מאמר או שניים בלבד בכל פעם.

תוכן הענינים מפרט מעט על כל מאמר אך על מנת לשוות לספר אחידות, שמות כותבי המאמרים אינם מופיעים, לא בתוכן ולא במאמרים עצמם, אלא רק בסוף הספר. לטעמי גישה נכונה התורמת לכך שהספר נראה רציף ושלם ולא כאסופה של מאמרים שאינם קשורים אחד לשני.

נעיין לדוגמה במאמר “יום של זיווגים” (עמ’ 26). לרוב מכירים את טו באב כחג בו יצאו בנות ישראל לכרמים (ובטעות מכונה יום זה כחג האהבה, אך לא ניכנס לעניין זה), אולם המקור כלך מציין כי גם יום הכיפורים הוא בעל אופי זהה והרי דבר זה של ריקודיםומחולות בכרמים נראה לנו רחוק ביותר מיום הכיפורים, והמאמר המעניין ממשיך והולך ומציע פתרון לבעייה זו.

חלק נוסף הראוי לתשומת לב הוא החלק על ספר יונה המורכב (ברובו) ממאמרים של הרב יונתן גרוסמן, הידוע בפירושיו המקוריים ובו גם המכירים את ספר יונה היטב ימצאו זוויות חדשות ומענינות.

באר מרים יום הכיפורים

באר מרים יום הכיפורים

יום הכיפורים
באר מרים – סדרה לחגים
עורך אחראי: הרב יעקב מדן
הוצאת ידיעות ספרים וישיבת הר עציון

לעמוד יום הכיפורים באתר פרשת השבוע

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *