ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ילדי השטאזי

16 במאי 2016 גדי איידלהייט

נתחיל בסוף: ילדי השטאזי הוא ספר מצוין.

קארין מולר מתעררות מלילה רע במיטה שלא שלה, ומשם הכול רק ילך וידרדר. חקירת רצח מסובכת, גופה מרוטשת נמצאת ליד חומת ברלין. הגירסה הרשמית לאירוע כל כך לא מסתדרת עם המציאות, אפילו בטרם מבוצעת בדיקה פתלוגית וגורמים חזקים שמושכים בחוטים מעל ראשה של הקצינה הצעירה הנאמנה לגמרי לרפובליקה הדמוקרטית. אמצע שנות השבעים, המלחמה הקרה בעיצומה, רוחות הפרסטרויקה והגלסנוסט רחוקות, והחומה בלב ברלין לא נראית כמו משהו שאי פעם יקרוס. בברלין המזרחית גם לא שואלים שאלות מיותרות. ובטח שלא דוחפים את האף למקומות שלא צריכים.

מולר מנהלת את החקירה מטעם המשטרה אך בפועל, קצין בכיר בשטאזי מעורב עד מאוד ואומר להם מה לעשות, ובעיקר מה לא לעשות. הוא יודע הכל, אין אפשרות להסתיר מפניו כלום, אבל גם הוא משחק משחק מסוכן מאחר וגורמים רבי עצמה אף יותר מעורבים אישית במקרה. למולר נאמר בפירוש כי תפקידה לגלות אך וקר את זהות הנעדרת אולם את מולר, ואותנו, מעניין מי ביצע את הפשע, אולם לא כולם רוצים שמולר תדע זאת.

מעבר לעלילה ראשית זו, יש בספר עוד כמה עלילות משנה המכניסות אותנו עמוק לתקופה האפלה של גרמניה המזרחית, מדינת משטרה ובה השטאזי, שאימץ את כל שיטות הקג”ב בתקופת סטאלין שיכלל אותן, שלט בעניינים ביד רמה. כל התיאורים בספר אמינים, המתח נשמר עד הסיום (למרות שדי באמצע ברור בערך מה קרה, אבל פענוח הפשע במדויק אינו העניין היחיד בספר), וברגע שעוברים עמוד מסוים, קשה להפסיק וחייבים לקרוא ברצף. תנו מבט בכריכה, נער רגיל לחלוטין, אבל עיניו מחוקות ושחורות. אי אפשר לדעת מיהו, מהו ומה מטרותיו. אפילו בנערים וילדים אי אפשר לתת אמון. ככה זה היה שם ב-DDR. הכריכה המקורית במהדורה האנגלית מראה את סצינת הרצח הפותחת את הספר, עקבות בשלג על רקע חומת ברלין. פרט מעניין הוא שהעקבות בשלג נמצאים בצידה המערבי של החומה (מגדל הטלוויזיה שנמצא בצד המזרחי, נראה מאחורי החומה).

כריכת הספר ילדי השטאזי באנגלית

כריכת הספר ילדי השטאזי באנגלית

אולי הכריכה המקורית יפה יותר, אך הכריכה בעברית מעבירה מסר חזק יותר.הספר הוא הראשון בסדרה מתוכננת – סדרת קארין מולר. גם באנגלית  טרם יצאו ספרים נוספים ואפשר רק לקוות שגם הספרים הבאים יגיעו לאותה רמה.

 

כריכת הספר ילדי השטאזי

ילדי השטאזי ספרים נוספים

 

ילדי השטאזי

דייויד יאנג
מאנגלית: אילן פן
הוצאת פן 2016

מגב הספר

דבר לא הכין את קארין מוּלר למחזה שהתגלה לעיניה כשנקראה לחקור גופת נערה שנמצאה מוטלת לרגלי חומת ברלין. כשהיא מגיעה למקום מתברר למולר שהמקרה הזה שונה מכל מה שנתקלה בו עד כה בתפקידה במשטרת העם; נראה שהבחורה ניסתה לברוח – אבל מהמערב למזרח. כשנציג השטאזי מטיל עליה לגלות את זהותה של הבחורה ולמצוא ראיות התומכות בגרסה הרשמית של השתלשלות האירועים, מובהר לה שיש שאלות שמוטב שלא תשאל. הממצאים בשטח אינם מתיישבים עם גרסת השטאזי ומולר מסיקה שזירת הרצח בוימה. אבל המשטר המזרח גרמני מטרפד את ניסיונותיה לחשוף את האמת, ומולר אינה מבינה שעקבות הפרשה מקרבות את הסכנה לפתח ביתה…

ילדי השטאזי הוא מותחן היסטורי משובח המתאר מציאות שבה כולם נתונים במעקב מצד כולם והפרטיות היא אשליה בלבד.

“ספר המתח של החודש”

3 Comments

 • חתול 16 במאי 2016 at 14:05

  למה הוספת הרבים בתרגום שם הספר לעברית? באנגלית מדובר רק על ילד אחד.
  יש לזה סיבה או שזו סתם עבודת תרגום רשלנית?

  • גדי 16 במאי 2016 at 14:15

   בוודאי ששמתי לב לכך. אחד הדברים הראשונים שאני בודק הוא שם הספר במקור.
   השינוי לא נראה לי מהותי, מה גם שהביטוי ילד השטאזי מצלצל פחות טוב ,
   ודווקא בסיום קריאת הספר הרהרתי שאולי אפילו התרגום טוב יותר מהשארת השם המקורי (שגם הוא ברבים לא היה מצלצל טוב).
   את רוצה שאפנה למתרגם בנושא? הוא ישמח לענות

   • חתול 16 במאי 2016 at 14:18

    בטח, אני אשמח לשמוע את הסבר המתרגם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *