ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

יערב שיחי

3 ביולי 2018 גדי איידלהייט

הספר “יערב שיחי” מביא שיחות של הרב ארלה הראל עם רבו ומורו הרב יעקב אריאל, לשעבר רבה הראשי של רמת גן. בספרים מסוג זה, אני לרוב קורא את המבוא והסיום וכמה פרקים שמעניינים אותי במיוחד וכך מגבש דעה וסקירה. הפתיחה גרמה לי למעט חששות, הרב ארלה הראל פותח בכך ששיחותיו עם הרב נראות לו כשיחות עם מלאך אלוקים. נו, חשבתי לעצמי עוד הגיוגרפיה האופיינית לספרות חסידית, האם הספר יאמר לנו פשוט מה לחשוב? ואמנם הרב הראל לא ממש מקשה על הרב אריאל וגם לא ממש מנסה לעורר ויכוח בנושאים מסוימים, אולם למרות החשש הראשוני ולמרות שחשבתי שאסתפק בכמה פרקים מהספר גיליתי שהספר מרתק, פרק אחר פרק ושקעתי עמוקות בקריאתו.

אם היטבתי לראות מאחרים זה מפני שעמדתי על כתפיהם של ענקים. כך אמר ניוטון, אך הציטוט בגרסה כלשהי קודם עוד במאות שנים, ולמעשה אולי מקורו במשנה הראשונה של מסכת אבות. משה קיבל תורה מסיני ומסרה ליהושע וכו’, כך שרשרת הדורות עוברת עד ימינו והדבר בא לידי ביטוי בחלקו הראשון של הספר המוקדש לרבותיו הגדולים של הרב אריאל. הרב מדבר על כולם בכבוד ובאהבה, מה למד מכל אחד ומה היה ייחודו של כל אחד. כמה ראוי שלפני שהרב מדבר מילה אחת על עצמו הוא מדבר על רבותיו. החלק האחרון בספר עוסק בתחנות בחייו של הרב אריאל והוא מהווה מעין ביוגרפיה קצרה ואת עיקר הסקירה נייחד לחלקו האמצעי של הספר.

החלק המרכזי עוסק בהשקפותיו של הרב במגוון עצום של נושאים. באדיבות ההוצאה מצורף תוכן העניינים בו תוכלו לראות שאין כמעט נושא שלא דנים בו. הרב הראל, אכן לא נכנס לוויכוחים ובקושי מציג עמדות שונות. אישיתי מצאתי את עצמי מסכים עם הרב בחלק מהנושאים ובאחרים, אלו שאינם הלכתיים דווקא, דעתי שונה. ודאי שאין צורך להסכים לכל דבריו, אך קריאת משנתו המסודרת והברורה, יכולה לשמש בסיס לדיון פורה ומעמיק, כאשר גם מי שלא מסכים עם דעה מסוימת יצטרך לבחון היטב את דעתו שלו. הרגשתי שהספר אינו מציג דיכוטומיה והרב אריאל פתוח למרחב פרשנויות ופסיקות, כאשר אמנם לו יש דעה ופסיקה מסוימת, אולם הוא מעודד ומעריך חשיבה עצמאית, ומוכן לקבל ולהתמודד עם פסיקות אחרות. הרב אינו אומר מה לחשוב, אלא מדגיש עד כמה חיוני שאנשים יקנו כלים לחשוב לבד, ובתחום היהודי הלכתי מדובר בלימוד ארוך ומעמיק. גם כאשר הרב אריאל יוצא נגד עניין מסוים, מילותיו הכתובות תמיד מכבדות ותמיד נאמרות בנועם. גם כשהרב חולק, מחלוקתו היא לשם שמים. הדבר בולט בכתיבה ובעריכה של הרב הראל ועצם הקריאה המראה איך אפשר להתייחס בצורה מכבדת כל כך לדעות שונות משלך, כבר בה טמון רווח גדול.

גם בנושאים שאינם הלכתיים מציג הרב תמונת עולם מגובשת שעצם הצגתה יכול לעזור לכל קורא להבין כיצד יש לגבש תפיסת עולם שתהיה אחידה, עקבית והגיונית. באחד הפרקים, העוסק בנושא בית המקדש ומקומו בימינו, נושא המתאים לימי בין המצרים בהם נכתבת הסקירה, מופיע המשפט הבא שאולי אפשר לרשום כמוטו של הספר “העמקה. העמקה. השטחיות היא אם כל חטאת. צריך ללמוד את הנושאים, ללבן אותם לעומק, להפנים אותם, להבין מהי המשמעות…”.

הספר אכן עמוק, רחב, ומרשים בהיקפו. מתאים ומומלץ מאוד לגברים ולנשים, לנערים ולנערות.

תוכן העניינים של הספר:

Download (PDF, 35KB)

 

כריכת הספר יערב שיחי

יערב שיחי

יערב שיחי
שיחות עם הרב יעקב אריאל
הרב ארלה הראל
הוצאת דברי שיר

מגב הספר

במשך כשנה ישב הרב ארלה הראל לפני רבו הרב יעקב אריאל, וביקש לשמוע ממנו תורה ולקחה. החל בסיפוריו על רבותיו, גדולי הציונות הדתית, שמהם ינק תורת חיים; המשך בפרקי השקפה והגות; וכלה בפרקי חייו, החורזים את כל התהפוכות שעבר עם ישראל בארצו במשך שמונים שנה.

הדינמיקה שנוצרה בשיחות אפשרה לרב ולתלמידו להביא אל הקוראים חוויה יוצאת דופן של דו־שיח מתפתח ופורה. הרב ותלמידו מגיעים לעומקים חדשים ומעמידים דברים על בורים. חידושים רבים ואקטואליים שזורים בין בתרי ספר זה, וכמעט ואין נושא העולה היום על הפרק בישראל, שלא עלה במהלך השיחות ונידון בספר: החינוך הדתי ותפיסות כלכליות־חברתיות, אמונה וכפירה, נשים ומשפחה, חזון בית המקדש, היחס לרבנים, העולם החרדי והחסידי, התחדשות הלכתית ואתגרי החקלאות, המצב הביטחוני ושאיפות אוניברסליות ועוד נושאים רבים ומעניינים.

הרב ארלה הראל – ממקימי ישיבת ‘לב חדש’ בשילה וראש בית המדרש הקהילתי בעפרה, סופר פורה וכותב יצירתי, מביא אל הספר הזה את פירות היכרותו רבת השנים עם אחד מחשובי ההנהגה הרבנית הישראלית הנוכחית – הרב יעקב אריאל, עד לאחרונה רבה של רמת גן, פוסק הלכה בעל שיעור קומה, מורה דרך לאלפים, הוגה דעות ומוביל העיסוק בהלכה אקטואלית בדורנו.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *