ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ירושלים של עמוס עוז

23 בפברואר 2020 גדי איידלהייט

במלאות שנה לפטירתו של עמוס עוז, יוצא הספר האלבומי המרהיב לזכרו ומהווה חגיגה לאוהבי הספרות ולאהובי ירושלים ולאוהבי האדריכלות והעיצוב. מי מתאים יותר מהאדריכל דוד קרויאנקר, המכיר כל אבן ואבן בירושלים, פשוטו כמשמעו, ללוות את הקוראים ברחובות ירושלים, דרך ספרו של עמוס עוז “סיפור על אהבה וחושך”. זו אולי היצירה המנותחת ביותר של עוז, יצירה שחשפה את הביוגרפיה שלו בצורה חדה כתער והחזירה אותו למרכז הבמה הספרותית בישראל, אולם קרויאנקר ניגש אליה מכיוון אחר, לא מתיאורי הפנים אלא מתיאורי החוץ, בהם הוא פוסע כבתוך שלו, ומאיר זרקור עליהם ועל היצירה של עוז, מכיוון שונה ומפתיע.
הספר בפורמט אלבומי מהודר בעיצוב מוקפד ונקי, כולל עשרות ציטוטים מספרו של עוז (ומעוד יצירות), מאות איורים ותרשימים ומפות, קנקן מהודר עם תוכן נאה שבהחלט יהווה תוספת נאה לכל ספרייה ביתית. ספר שפשוט נהדר לעיין ולקרוא בו.

אבל מטרתו של ספר זה אינה רק לקשט את ספרייתכם, אלא ללוותכם בסיורים בירושלים, כמו רבים מספריו הקודמים של קרויאנקר, סיורים בעקבות הספר, ובעקבות הבתים דרך תחנות בחייו של עמוס עוז. ארבעה מסלולי טיול מוצעים בחלקו הראשון של הספר, ואני משוכנע שהם יהפכו לחביבים במיוחד אצל מדריכי הסיורים, ולהוצאה אמליץ להוציא חלק זה במהדורת כיס לנוחותם של המסיירים, שכן משקלו של הספר, המודפס על נייר כרומו משובח, אינו זניח.

חלקו השני של הספר, עוסק בשינויים שחלו בירושלים בשמונים השנים האחרונות. העיר גדלה והתפתחה ופרק נוסטלגי זה גם מעורר מעט עצב על מבנים רבים שלא זוכים לשימור כמו שצריך ונהרסו או מוזנחים. לי אישית כואב מצבו של שעון השמש בבית הכנסת זהרי חמה, שעון שלא מוזכר בספר, שמתרכז בבניינים המופיעים ביצירתו של עוז, כדוגמת בניין טליתא קומי, בית משהיוף ואחרים. המודעות לשימור עולה בשנים האחרונות וזאת רואים במתחמים כמו בית הנסן, מתחם התחנה, בית הכוון ועוד (וראו על כל אלו בספר נהדר נוסף – קסם ירושלמי). ספרים כמו אלו, כמו גם התערוכה שהוקדשה לקרויאנקר במוזיאון ישראל לפני כשנה, מעלים לתודעה את חשיבות השימור ומסיעים בהשגת התקציבים הנדרשים.

קחו את הספר אתכם לרחובות ירושלים, או ערכו סיור וירטואלי בסלון ביתכם. מובטחת לכם הנאה גדולה ושילוב מוצלח ומהנה בין ספרות אדריכלות וירושלים.

לספר הוקדם מבוא מאת בתו של עוז, פניה עוז-זלצברגר, וחלקים ממנו מובאים בגב הספר וכן אחרית דבר מאת חיים באר.

ירושלים של עמוס עוז
דוד קרויאנקר
כתר 2020
מגב הספר
תחושת‭ ‬מקום‭ ‬וזמן‭ – ‬איפה‭ ‬קרו‭ ‬הדברים‭?‬

המרקם‭ ‬הבנוי‭ ‬של‭ ‬ירושלים‭ ‬על‭ ‬שכונותיה‭, ‬רחובותיה‭ ‬ובתיה‭ ‬הוא‭ ‬הרקע‭ ‬לסיפור‭ ‬האוטוביוגרפי‭ ‬של‭ ‬עמוס‭ ‬עוז‭, ‬משלהי‭ ‬המנדט‭, ‬ימי‭ ‬מלחמת‭ ‬השחרור‭ ‬והמצור‭, ‬שנות‭ ‬המדינה‭ ‬הראשונות‭ ‬ועד‭ ‬לפרקים‭ ‬מאוחרים‭ ‬יותר‭ ‬בתולדות‭ ‬העיר‭. ‬ הספר‭ ‬ירושלים‭ ‬של‭ ‬עמוס‭ ‬עוז‭ ‬מטיל‭ ‬זרקור‭ ‬עיוני‮–‬חזותי‭ ‬על‭ ‬כמאה‭ ‬אבני‭ ‬דרך‭, ‬מלוות‭ ‬במאות‭ ‬רישומים‭ ‬מאירי‮–‬עיניים‭, ‬לאורך‭ ‬מסלוליו‭ ‬האורבניים‭ ‬של‭ ‬עוז‭ ‬ברחבי‭ ‬ירושלים‭, ‬שרבים‭ ‬מהם‭ ‬אינם‭ ‬חלק‭ ‬ממסלולי‭ ‬התיירות‭ ‬המקובלים‭ ‬ולכן‭ ‬מוכרים‭ ‬אך‭ ‬למעטים‭. ‬זו‭ ‬ירושלים‭ ‬אחרת‭ – ‬עיר‭ ‬קשת‮–‬יום‭, ‬חרושת‭ ‬קמטים‭ ‬ורבת‮–‬ניגודים‭, ‬אשר‭ ‬לצד‭ ‬קסמה‭ ‬ההיסטורי‭ ‬והדתי‭ ‬סובלת‭ ‬משסעים‭ ‬פוליטיים‭, ‬בעיות‭ ‬דמוגרפיות‭ ‬וחברתיות‭, ‬וגם‭ ‬מהתרפטות‭ ‬פיזית‭ ‬בכמה‭ ‬מחלקיה‭. ‬ מסלולי‭ ‬הסיור‭ ‬מאפשרים‭ ‬להולכים‭ ‬ברגל‭ ‬או‭ ‬ליושבים‭ ‬בכורסה‭ ‬להכיר‭ ‬נוסף‭ ‬על‭ ‬המקומות‭ ‬שבהם‭ ‬התרחשו‭ ‬הדברים‭ ‬גם‭ ‬את‭ ‬התמורות‭ ‬שחלו‭ ‬בעיר‭ ‬מאז‭ ‬שלהי‭ ‬תקופת‭ ‬המנדט‭ ‬ועד‭ ‬היום‭.‬
הספר‭ ‬ממחיש‭ ‬את‭ ‬הסקרנות‭ ‬ויכולת‭ ‬ההתבוננות‭ ‬של‭ ‬עוז‭, ‬כמו‭ ‬גם‭ ‬את‭ ‬רגישותו‭ ‬החזותית‭ ‬ומיומנותו‭ ‬הציורית‭ ‬בתיאור‭ ‬מוטיבים‭ ‬אורבניים‭, ‬אדריכליים‭ ‬ועיצוביים‭, ‬המייצגים‭ ‬את‭ ‬רוח‭ ‬הזמן‭, ‬ואשר‭ ‬לרבים‭ ‬מהם‭ ‬משמעות‭ ‬סמלית‭ ‬בהוויה‭ ‬הירושלמית‭ ‬של‭ ‬תולדות‭ ‬חייו‭. ‬  הספר‭ ‬מלוּוה‭ ‬במבוא‭ ‬מאת‭ ‬פניה‭ ‬עוז–זלצברגר‭ ‬ובאחרית‭ ‬דבר‭ ‬מאת‭ ‬חיים‭ ‬באר‭: ‬“ארצו‭ ‬של‭ ‬עמוס‭ ‬עוז“‭.‬ 
‭”‬ירושלים‭ ‬שאבדה‭ ‬לאבא‭ ‬שלי‭ ‬היא‭ ‬נושא‭ ‬הספר‭ ‬המרהיב‭ ‬הזה‭, ‬שעוצמתו‭ ‬בעיצבונו‭ ‬ויופיו‭ ‬בדיוקו‭, ‬בבקיאות‭ ‬האוהבת‭ ‬של‭ ‬מחברו‭ ‬אל‭ ‬העיר‭ ‬ואל‭ ‬הספרים‭…‬‭ ‬ירושלים‭ ‬שלו‭ ‬היא‭ ‬כעת‭ ‬רק‭ ‬שלנו‭, ‬ומתנת‭ ‬הספר‭ ‬הזה‭ ‬נותרה‭ ‬בידי‭ ‬תושביה‭ ‬ואוהביה‭ ‬ואוהביו‭. ‬רק‭ ‬פה‭, ‬בין‭ ‬הדפים‭, ‬תוכלו‭ ‬למשש‭ ‬את‭ ‬שכונת‭ ‬כרם‭ ‬אברהם‭ ‬ההיא‭, ‬תלפיות‭ ‬ורחביה‭ ‬ההן‭ ‬וחולדה‭ ‬ההיא‭. ‬אין‭ ‬קץ‭ ‬לגעגועים‭ ‬אל‭ ‬המקומות‭ ‬ההם‭…”‬
מתוך‭ ‬דברי‭ ‬המבוא‭: ‬פניה‭ ‬עוז–זלצברגר 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *