ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ירושלים – תשעה קבין של יופי – סקירה

11 במאי 2015 גדי איידלהייט

ספר התמונות של שרון גבאי, מצטרף למדף ספרי ירושלים, הספר בפורמט פנורמי כולל מאות תמונות ולכל תמונה מצורף פסוק מהמקורות. גבאי מעיד על עצמו כי הוא מאוהב בירושלים. מתגעגע אליה תמיד ורוצה להיות רק בה וספרו מוקדש לירושלים.

התמונות עצמן ללא סדר ברור והן משקפות מצבי רוח ומקומות ומזמינות שיטוט בספר. כבר שיטוט מהיר מעלה מספר תמיהות, אין מספור עמודים בספר כך שאני לא יכול להביא לכם דוגמאות ולומר לכם איפה הן. עניין תמוה נוסף הוא החוסר היחסי בתמונות של לא יהודים, וגם כאשר הם מופיעים הפסוק הנבחר מתחת לתמונה לא תמיד מחמיא.

הספר אמנם ספר צילומים, המראים על כשרון, טכניקה ובעיקר היכולת לתפוס את הרגע ואת הקומפוזיציה אבל הצילומים עצמם הם רק חומר הגלם ותוכנת הפוטושופ עבדה שעות נוספות. בעיבוד תמונה קשה מאד לדעת מתי להפסיק. תמיד אפשר לעשות עוד צעד, עוד חידוד, עוד התאמה. זה עניין של טעם אישי.

בתמונות בהן הוצעו עיבודים רבים לי הם נראים מוגזמים. הצבעים רוויים מדי, טכניקות של צילומים מרובים בחשיפות שונות יוצרת דרמטיות שאינה נראית טבעית וגם האפקטים ההופכים תמונה לציור נראים לי לא טבעיים ובפרט שהם רק בחלק מהתמונה. התוצאה היא לעיתים סוריאליסטית  והכלל כל המוסיף גורע תקף. העדפתי את התמונות הטבעיות יותר ובעיקר את התמונות בשחור לבן (למרות שגם הורדת הצבע היא סוג של עיבוד). הן חזקות יותר, יפות יותר ומביעות הרבה יותר רגש ללא עיבודים מוגזמים ושעשועי מחשב.

ניתן את זכות התגובה לגבאי כפי המופיע בתחילת הספר: “אני עורך את תמונותיה של ירושלים, כפי שאני רואה אותה באמת. לעתים אני רואה אותה דרמטית ויפה בשחור לבן ולעתים צבעונית ושמחה כמו בתמונות אחרות”. יכול להיות שלא צריך להתייחס לספר כאל ספר צילומים אלא יותר כאל ספר אומנות מודרנית. המונח המקובל לניסויים כאלו הוא ארגז חול, ואנו רואים דוגמאות לאפשרות עיבודים שונות – כחומר ביד היוצר.

באדיבות שרון גבאי הנה שתי תמונות המייצגות את קצוות שני המרחבים האלו.

תמונה מעובדת הנראית כציור

רחוב בירושלים - שרון גבאי

רחוב בירושלים – שרון גבאי

ואחת התמונות האהובות עלי מהספר בשחור לבן

תמונה מתוך הספר ירושלים - שרון גבאי

מתוך ירושלים – שרון גבאי

 

מה המסקנה? כפי שאמרתי הכל עניין של טעם אישי, ופשוט גשו לאתר של שרון גבאי ושוטטו בו להנאתכם ותראו עוד מבחר תמונות ודוגמאות מהספר. הספר מתאים כמתנה לחברים ומשפחה בחו”ל או לאורחים עסקיים המגיעים ארצה.

ירושלים - שרון גבאי - כריכת הספר

ירושלים – שרון גבאי

ירושלים
צילום ועריכה: שרון גבאי
הוצאת קוראים 2015

מגב הספר

לכל אחד ישנו מקום בירושלים שהוא קורא, קורא לו אהבה” (נתן יונתן)
מה לא נכתב על העיר הזאת? מי לא נשבה בקסמיה? כמה תמונות שלה כבר ראינו? בספר זה תוכלו לראות את ירושלים כפי שהיא נראית בעיניו של מי שנולד בה וגדל בה כל חייו, במבט אוהב, חולם, מעריץ. הדרך שבה הוא מציג את ירושלים היא הדרך שבה הוא רואה אותה בדיוק: צבעונית, מהפנטת, סוערת ועוצרת נשימה. אהבתו לירושלים ולצילום מביאה זווית ייחודית מקורית, שמביטה אל העיר מלמעלה ומלמטה ונכנסת גם לתוך קרביה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *