ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

יריד ספרים עצמאיים

2 ביוני 2016 גדי איידלהייט

קריאת כיוון – יריד הספרות העצמאית ה- 3 מגיע בפעם הראשונה לתל אביב ויתקיים בטוקהאוס בנמל ת”א ביום חמישי 9.6 בשעות 22:00- 17:00 וביום שישי 10.6 בשעות 18:00- 10:00.

יריד “קריאת כיוון”, יוזמה של יותם יעקבסון, קם על מנת ליצור פלטפורמה עצמאית ובלתי תלויה למכירת ספרות עצמאית, לאפשר לציבור להכיר את היוצרים עצמם, למחות על הדואופול ששולט בשוק הספרים בארץ- היום יותר מאי פעם על רקע ביטול חוק הספרים (!) ובעיקר ליהנות ולרכוש ספרות משובחת.  ב”קריאת כיוון” ישתתפו כ- 45 סופרים, משוררים, מאיירים ומו”לים פרטיים.

נותרו מקומות אחרונים למשתתפים נוספים והמעוניינים יכולים לצור קשר עם טוקהאוס בטל. 03-5445500

ספרות עצמאית נתפשת במקרים רבים כספרות נחותה, כזו שלא מצאה לה אכסניה בהוצאות ספרים מוכרות, אולם מסתבר הולכים ומתרבים כותרים איכותיים, מכל ז’אנר שהוא, שיוצריהם בחרו להפיק אותם באופן עצמאי. הסיבות לכך אינן כלכליות בלבד. בשוק הדורסני האינטרסים של ההוצאות הם בראש ובראשונה כלכליים ולא ספרותיים. כך, לצד הבעייתית הגדולה במערכת היחסים הכלכלית בין היוצרים  לבין ההוצאות לאור, המפיצים והחנויות, יצירות רבות נדחות בשל המחשבה שאינן מכירות דיין. לראשונה היריד מתקיים בתל-אביב, בטוקהאוס, ביתן 12, יריד המזרח, על גדות הירקון צמוד לגשר ה”מנעולים”.

קריאת כיוון - לוגו היריד

קריאת כיוון – לוגו היריד

עד כאן הודעת היחץ כפי שהגיעה וכעת כמה מילים על ספרות עצמאית. הוצאת ספר עצמאי בימינו היא מלאכה קלה בהרבה מבעבר ואכן ספרים רבים יוצאים לאור בדרך זו. חלקם מודפסים וחלקם יוצאים רק בפורמט דיגיטלי. אבל לאלו שנמכרים רק מפה לאוזן יש מלאכה קשה בשיווק. ברשתות הם לא נמצאים, בחנויות עצמאיות אולי, ובשבוע הספר לרוב אין להם מקום. למרות שיש דוכנים צדדיים המיועדים למטרה זו, עבור רוב המוציאים העצמאיים, כרוכים בהוצאה גדולה מדי.

לספרות העצמאית אכן יצא שם רע של ספרות נחותה ולא בצדק. יש בהחלט ספרים טובים לא פחות ממה שיוצא בהוצאות מוכרות וגדולות (שגם בהן יוצאים ספרים נחותים לא פעם) והנה כמה דוגמאות: נצור של ליאור כוריאל, חשיבה חדה של גלעד דיאמנט ואגם הצללים של רוני גלבפיש. חלקם מתחילים כפרוייקטם בהדסטרט, חלקם ממונים עצמאית לגמרי. העובדה שספר יצא עצמאי לא גורעת ממנו כלום ושלושת אלו שהבאתי הם ספרים מצוינים.

מה כן גורע? שלבים בהפקת ספר שלפעמים נזנחים בספרים עצמאיים והם אלו המוציאים לכולם שם רע. כיום להוציא ספר זה קל מאד. כותבים את הספר ושולחים לבית הדפוס. למעשה יש ספרים שזה בדיוק התהליך. התוצאה המתקבלת  אינה ספר, אלא מסמך וורד שהודפס ונכרך ויש הרבה הבדל. ספרים כאלו אני לא קורא, פשוט הקריאה שלהם לא נעימה. כך גם ספרים שלא עברו עריכה כלשהי. סופרים מעטים בלבד מוציאים ספר ללא עריכה. כנ”ל לגבי הגהה. אפשר לקצר תהליכים בהפקת ספר, ולצערי גם הוצאות גדולות וותיקות מקצרות מעט תהליכים אולם אסור לעשות זאת. הפגיעה באיכות מורגשת וממשית. כל השלבים האלו החוצים גם בספרים דיגיטליים המדלגים רק על שלב הדפוס הסופי (בספר דיגיטלי אפשר גם לוותר על הכריכה).

ולכן, אל תפחדו מספרות עצמאית, הספר עבר עימוד סביר עריכה והגהה – תנו לו סיכוי. לפעמים מגלים הפתעות.

צילום מיריד קריאת כיוון

קריאת כיוון – צילום: יותם יעקובסון

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *