ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

כוכב הצפון

12 בפברואר 2020 גדי איידלהייט

אחת המדינות הסגורות ביותר לעולם הרחב היא צפון קוריאה. בצילומי לווין בלילה רואים שם רק חושך. אף אחד כמעט ולא מבקר שם, אולי בגלל זה טרחו לציין שהמחבר הספר, ד”ב ג’ון (שם בדוי? שם חלקי? עוד פיסה במסתוריות) דווקא כן ביקר. בכל אופן, העובדה שהוא ביקר שם אינה משפיעה רבות על הספר, ממילא בסיור שם מראים לאורחים רק את מה שהממשל רוצה. כל היתר נעלם מהעין. דווקא ממשל טראמפ מצליח לנהל קשרים כלשהם עם דרום קוריאה, ואף נערכו פגישות בין שני הנשיאים, ועדיין היפתחות של צפון קוריאה לעולם לא נראית באופק הקרוב, ואולי אף להיפך, כאשר אותה מדינה משתפת פעולה עם מדינות כדוגמת איראן ומהווה חלק מציר הרשע הנוכחי.

צפון קוריאה בלילה. צילום לווין של NASA. מעט אור בפיונגיאנג ועוד נקודות בודדות וזהו.
צפון קוריאה בלילה. צילום לווין של NASA. מעט אור בפיונגיאנג ועוד נקודות בודדות וזהו.

אבל אותו ביקור היה טריגר לג’ון שהחליט לקרוא ולנסות להבין יותר מה קורה באותה מדינה חשוכה, תרתי משמע. הספר מבוסס על סיפוריהם של המעטים שהצליחו לברוח ולערוק מהמדינה. ג’ון לקח את רוב העדויות הקיימות ומכל אחת לקח משהו והכניס לספר. לכן כמעט כל דבר שמתואר בספר אמתי בצורה כזו או אחרת, כך שהעלילה אמנם פיקטיבית אבל מבוססת על עדויות שרשימה מלאה שלהן מופיעה בנספח (אותו מוצע לקרוא לאחר הספר).

הסיפור עצמו מתחיל בעבר, כאשר שני צעירים נחטפים מדרום קוריאה לצפונה. למה ומדוע, זאת נגלה רק בהמשך, בעיקר דרך אחותה של הנחטפת, שעוברת לעבוד ב-CIA מתוך מטרה למצוא רמזים מה קרה לאחותה. החלק הצפון קוריאני עוסק בקולונל בכיר, בינתיים לפחות, ובאשה זקנה ליד הגבול הסיני, שכבר אין לה מה להפסיד והיא פותחת עסק משגשג של מסחר בשוק השחור.

טראמפ וקים בפגישה. תחילתה של ידידות מופלאה? אני ורוב העולם בספק.
טראמפ וקים בפגישה. תחילתה של ידידות מופלאה? אני ורוב העולם בספק.

הספר נותן עוד מבט על צפון קוריאה, דומה לזה שבספר “הנאשמים” . גם גיבורי הספר בצפון קוריאה, מנסים להיות נאמנים למשטר, אבל הדבר כמעט בלתי אפשרי. לא משנה מה תעשה, טעות אחת קטנה יכולה לגזור את גורלך, או לעתים רקע של שלושה דורות אחורה, מאנשים שכלל לא הכרת ומהתקופה לפני שקוריאה בכלל נוסדה. לא פלא שהישרדות היא שם המשחק, ולרגשות מקום משני בלבד.

כל פרק קצר ועובר במהירות מדמות לדמות, תוך תיאור אירועים אמתיים (שיגורי טילים על ידי צפון קוריאה ועוד), תוך נטילת החירות הספרותית המתבקשת. קשה לדעת מה באמת קורה בצפון קוריאה, כך שגם התרחיש הבדיוני ביותר, עלול אכן להיות אפילו פחות מהמציאות, והמסקנה היא שהעולם בהחלט צריך להיות מודאג מהחושך בין סין לדרום קוריאה.

כוכב הצפון
ד”ב ג’ון
מאנגלית: לינדה פניאס-אוחנה
כתר ספרים 2019
מגב הספר
לפני שתים עשרה שנה נעלמה סו–מין ויליאמס מחוף הים בקוריאה הדרומית, ומאז לא נודעו עקבותיה. ג’נה, אחותה התאומה, עובדת כעוזרת מרצה בבית הספר לדיפלומטים בשירות החוץ האמריקאי, אחרי שעשתה דוקטורט על קוריאה הצפונית. היא כמעט משלימה עם העובדה שלא תראה את סו–מין לעולם, אבל אז היא מגלה שיש סיכוי שאחותה עדיין בחיים. 
לאחר שהצפון–קוריאנים משגרים טיל לטווח ארוך תוך הפרת החלטות של מועצת הביטחון של האו”ם, הם טוענים שמדובר בטיל למטרת שלום, אבל האמריקאים מגלים שמדובר בטיל שיוכל להגיע לחוף המערבי של ארצות הברית. הסי–איי–איי, שזקוק לזווית ראייה חדשה לכך, מציע לג’נה להצטרף לשורותיו, והיא מסכימה מתוך תקווה שאולי תוכל לאתר את אחותה. 
במקביל, איכרה צפון–קוריאנית מוצאת בלון ממקור בינלאומי שאליו מחובר ציוד שיש לדווח עליו לשלטונות. תוך שהיא מסכנת את עצמה, היא מנסה למכור את פריטי הציוד בשוק השחור.
דרכה של ג’נה מצטלבת עם זו של צ’ו באנג–הו, בכיר במשרד החוץ הצפון–קוריאני, שמגלה שבגלל מעשה חתרנות שעשו הוריו הביולוגיים, שאותם הוא בכלל אינו זוכר, הוא והוריו עלולים להיחשב לאויבי העם ולהיות מוצאים להורג. ג’נה וצ’ו משתפים פעולה במבצע מסוכן בקוריאה הצפונית, מדינה מסתורית עם חוקים משלה.
כשדרכיהם של שני הגיבורים מצטלבות, הופך רומן זה למותחן סוחף שחושף בפנינו את חיי היום יום בקוריאה הצפונית.
ד”ב ג’ון חי זמן מה בקוריאה הדרומית, והוא אחד מאנשי המערב הבודדים שביקרו בקוריאה הצפונית.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *