ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

כי קרוב אליך – שמות

31 בינואר 2015 גדי איידלהייט

גם בספרו על ספר שמות ממשיך הרב מדן את אותו הקו של ספרו הקודם, ולכן כמעט כל מה שנאמר בסקירה הראשונה תקף גם לספר זה. אבל ספר שמות אינו ספר בראשית וגם אנו בסקירה זו ננסה לחדש מעט.

ספרו של הרב מבוסס על שיעורים והרצאות שהעביר בעשרות השנים האחרונות. תלמידיו בוודאי יזהו בהם שיעורים ישנים ששמעו וגם לי – שאיני תלמידו של הרב – מעט מהדברים היו מוכרים. בעוד שספר בראשית מאופיין כספר סיפורי עם תולדות האבות, ספר שמות שונה ממנו מהותית בכך שהוא גם ספר של מצוות. אמנם רק בפרשה השלישית בו אנו נתקלים במצווה הראשונה (קידוש החודש) אולם משם ועד סוף הספר משולבים פרקי המצוות ופרקי הסיפור זה בזה באופן בלתי פריד.

וככל שהדברים מגיעים למצוות גם הרב מדן נהיה מעט יותר זהיר. בפתיחה לפרק לפרשת יתרו “אני ה’ אלוקיך” נכתב: ” פסוק זה ומצוות האמונה התלויה בו הם יסוד הכל. לכן נחרוג בפרק זה מדרכנו הפרשנית העצמאית-כלשהו, וניצמד למפרשים ולבעלי ספר המצוות, שאת מימיהם אנו שותים”. על דרכו העצמאית של הרב מדן הרחבתי בסקירת ספרו על בראשית והיא כוללת בעיקר את כח הדימיון המחייה את תיאורי המקרא מול העיניים באופן שניתן להסביר אותם, אולם לא באופן מחייב. הרבה מדבריו כוללים את המילים: אפשרי, נדמיין, נניח, מסתבר, אולי וכו’ וכמובן אפשר ורצוי, ונדמה אף שהרב מעודד, לחלוק עליו ולהציע אחרת. אולם שיטת דמיון זו נעצרת מעט ככל שהדברים מגיעים לפרקי המצוות ובוודאי המצוות הנוהגות גם כיום. ברבות מהמצוות לא ניתנו טעמים ולמרות שדווקא בהן ניתן להפעיל את כח הדמיון לרוב, נמנע הרב מלעשות כן ומסתפק בהבהרת המפרשים ופילוס דרכים ושבילים מקובלים כהמשך לדרכם של חכמי הדורות.

כדרכו מרחיב הרב מדן את היריעה לכל ספרי התנ”ך. בספר שמות הדבר לעיתים קל ומתבקש, רבות ממצוותיו (שלא לומר כל עשרת הדברות) מופיעות גם בספרים אחרים ובעיקר בספר דברים וההשוואות הן מתחייבות, אולם החידושים העיקריים הם השלמת פערים מהנביאים והמכתובים, עליתים מספיקה מילה אחת דומה בשביל לקשר בין מקומות שהקשר ביניהם אינו ברור מאליו.

לסיכומו של עניין, הספר מהווה המשך נאה לקודמו, מקורי חדש ולעיתים אף נועז ומהווה מקור לקריאה ולהשראה ובמקרים רבים גם לוויכוח. לא נותר לנו אלא לקוות שהרב מדן ימשיך להשלים את יתר חומשי התורה (כנראה שלא יצאו כרכים נוספים בשנה שנתיים הקרובות) ואולי אף לעבור לנביאים ולכתובים בהם שיטתו אף יכולה להיות פורה יותר.

כי קרוב אליך שמות - כריכת הספר

כי קרוב אליך שמות

כי קרוב אליך – שמות
לשון מקרא ולשון חכמים
הרב יעקב מדן
ידיעות ספרים
תשע”ה 2015

מגב הספר

שלא כבספר בראשית, עיקר נופיו של ספר שמות הם במדבר סיני ולא בארץ חמדת ה’. עיקרי מצוותיו אינם מעשי אבות, אלא תורה שירדה מן השמים. ההתמודדות עם אלו שונה במשהו מן ההתמודדות בספר בראשית, ודבר זה ניכר בספר שלפנינו. אך העקרונות שנלך בהם דומים. ילווה אותנו הצורך לשקוע עִם עם ישראל בצרתם בבחינת ‘בכל צרתם לו צר’, הצורך להיות עמם בפחדם מן המשימות החדשות שהוטלו עליהם, להבין את תלונותיהם, וגם להיות עמם בחוויית הגאולה ממצרים, בנסי המדבר ובניסיונותיו, לעמוד עמם למרגלות הר סיני ולבנות יחד עמם את המשכן.

דרכנו תנסה למזג פשט ומדרש חכמים. זאת משום שאנו מאמינים מאוד בכך שאין מקרא יוצא מידי פשוטו, ועם זאת אנו מאמינים מאוד בכך שגם חז”ל במדרשיהם ראו את הפשט לנגד עיניהם ושזרו אותו באמונה במבטם המקיף על כלל המקרא ועל דרך ה’ לעשות צדקה ומשפט.

(מתוך ההקדמה)

בכרך “שמות” של סדרת כי קרוב אליך ממשיך הרב יעקב מדן את הקו שהתווה בכרך הקודם ומחבר בין פשט הכתוב ובין דברי חכמים. נושאי חומש שמות – השעבוד ויציאת מצרים, קבלת התורה ולידת האומה הישראלית, הנהגת המדבר ועניינו של המשכן – זוכים כולם לעיון מעמיק. ההשוואות עם סיפורי תנ”ך אחרים, המאפיינות את דרכו העיונית של הרב מדן, מציידות את קוראיו בפרספקטיבה חדשה ומפתיעה לגבי הסיפורים המוכרים.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *