ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

כך נחיה על מאדים

28 בנובמבר 2016 גדי איידלהייט

מאדים בכותרות וזה טוב. אמנם אצלי מאדים תמיד על סדר היום, אבל בציבור הרחב הוא נתפס בעיקר כמקום ממנו יגיעו יצורים מוזרים שרוצים להשמיד אותנו, כפי שספרות המד”ב  הציעה פעמים רבות. הספר לבד על המאדים, והסרט הנהדר עם מאט דיימון בהמשך עשו למאדים יחסי ציבור מצונים, כמו גם משימות מוצלחות וגשושיות שנמצאות עליו לצד כשלונות מהדהדים (האחרון שבהם רק מלפני חודש, חללית סקיאפרלי התרסקה ולא הצליחה לנחות).

אחד מהידוענים המקדם את מאדים הוא בז אולדרין, האיש השני שנחת על הירח ודוחף להוציא משלחות מאוישות למאדים. Get Your Ass To Mars הוא המוטו שלו. הספר הקצר שלפנינו, הראשון בסדרת ספרי TED שמתורגם לעברית (הספרים וממשיכים ומרחיבים את ההרצאות. ההרצאה הרלוונטית בתחתית הסקירה) מנסה לשכנע אותנו שצריך להגיע למאדים וגם שאפשר לעשות את זה. לא מחר אבל להתחיל צריך ואם לא מעט משאבים ועוד פחות מעט (כלומר הרבה, המון, טונות) של כסף, הדבר אפשרי ואפילו יש לו ערך כלכלי.

אמנם חלק מהתיאורים נשמעים כמו מדע בדיוני, אבל כמו בלבד על המאדים, כל מה שמוצג שם קיים בצורה כזו או אחרת ואולי הדברים אינם אפשריים אבל הם ישימים. הטכנולוגיה מתפתחת. אם תחום החלל והתעופה היה מתפתח כמו תעשיית השבבים, הרי שכבר מזמן ניינו במאדים ואפילו רחוק יותר ומסע לשם היה לוקח כמה ימים.

אני לא יכול להגיד שהשתכנעתי לגמרי. נראה לי מעט תמים ורומנטי לחשוב על האנושות כולה המתאחדת להציל את עצמה בכוכב לכת אחר בתקופה בה כמות הסכסוכים על הפלנטה שלנו רק עולה ותחום החלל חוזר להיות שוב תחום למלחמות קרות (בעיות בין רוסיה לארה”ב ובמקביל איתותים של סין על היותה המעצמה החדשה בעסק).

אבל גם אם לא השתכנעתי לגמרי, הספר כתוב ומתורגם בצורה טובה ובהירה, מעיף את הדמיון מחוץ לאטמוספירה ומלווה בסופו בהמון תמונות צבע נהדרות של מאדים. ברור שמדובר בהמלצה חמה שלי! אחת מהתמונות מראה את כדור הארץ ממאדים. למרבה הצער זו תמונה שאינה טובה לדפוס. נקודה לבנה על הרבה שחור. אצלי יש לפחות ארבע כאלו באותו עמוד. למזלי אני מכיר את התמונה, אבל היה אפשר לצרף חץ קטן , אז הנה נעשה זאת בשבילכם.
בעוד כמה עשרות שנים, ככה יראה הבית.

כדור הארץ ממאדים

כדור הארץ ממאדים

 

 

כריכת הספר כך נחיה על מאדים

כך נחיה על מאדים

כך נחיה על מאדים
סטיבן ל’ פטרנק
מאנגלית: שלומית כנען
ידיעות ספרים 2016 (במקור 2015)

מגב הספר
בואו לפגוש את הטיפוסים המרתקים שמעורבים במאמצים הדרמטיים ועתירי ההון שמטרתם להנחית את בני האדם הראשונים על המאדים. יזמים שהיו לאגדה, כמו אילון מאסק, ג’ף בזוס וסר ריצ’רד ברנסון, מתחרים בנאס”א ובסוכנויות חלל אחרות כדי לנעוץ את היתד הראשונה באדמת מאדים. זה נשמע כמו מדע בדיוני, אבל בתוך 20 שנה אנשים יוכלו לחיות על כוכב הלכת האדום. העיתונאי עטור הפרסים סטיבן פֶּטְרָנֶק טוען שהחיים על מאדים הם תוכנית גיבוי חיונית למין האנושי ומסביר בפרטי פרטים מרתקים איך בדיוק זה יקרה ומהם הסיכונים הכרוכים בכך. כך נחיה על מאדים לוקח את הקוראים למסע מופלא, מראשית פיתוח היכולת לשיגור טילים ועד לבהלה לזהב העתידית שבכריית אסטרואידים בחלל. פטרנק שוזר את הנחיתה על מאדים בסיפוריהם של מגלי הארצות הנודעים מן העבר ומוכיח שהחיים על מאדים אינם חלום בלבד, אלא העתיד של כולנו.

הרצאת TED של סטבין פטרנק (17 דקות)

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *