ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ככה אבא שלי אמר

6 בדצמבר 2015 גדי איידלהייט

אני לא מכיר הרבה ספרי ילדים שנפתחים במילים – “אבא שלי מת”. אבל זו עובדה, וצביה פורת שמתגעגעת לאביה כתבה כמה סיפורי ילדות אישיים שיישארו במשפחה ויהיה מה לספר לנכדים. התגלגל הספר וכולם יכולים לקרוא. הסיפורים לילדים אולם הנמענים יכולים להיות גם מבוגרים. יש משהו יפה, בסיפורים אישיים פשוטים כאלו. האמיתות שלהם והעובדה שהם למעשה קורים בכל משפחה בצורה כזו או אחרת נותנת להם חן מיוחד. ולכן הסיפורים של הילדה צביה, הם סיפורים כלליים. העובדה ששם המשפחה שלה הוא פורת, ושאביה הוא חנן פורת, ח”כ מהצד הפוליטי הימני, אינה אמורה להעלות או להוריד, מאחר וכל קורא צריך להזדהות עם התמימות הילדותית המתוארת בספר, בה האבא הוא תמיד הכי חזק, הכי גיבור, הכי הכי…

והסיפורים? מבחר מגוון שאמנם קרה במשפחה אחת אבל נראה שמתרחש כמעט בכל משפחה: האבא החזק שמצליח משהו שאף אחד אחר לא מצליח, טיול משפחתי לצפון בו מתפלחים לאתר כלשהו, תחנונים לקבל כלב כחיית מחמד שמגיע פתאום משום מקום אחרי שכולם כבר התייאשו. יש סיפורים שדווקא מתאימים למשפחת פורת העוסקים למשל בפינוי מימית ואחרים האופייניים יותר למשפחות דתיות כמו שינה בסוכה בגשם, אבל הספר בפירוש אינו מיועד לציבור דתי דווקא. הנה מחווה רומנטית מגושמת במיוחד שתגרום לכם לחייך בהנאה ואף לדמיין את הסיטואציה:

“עשיתי לאמא הפתעה קטנה”. איזו הפתעה, תני שאל? לא חשוב, אבא שלי התמוגג. משהו מיוחד…. נו אבא, סגרתי בכוח את הריצרץ, של התיק, אנחנו מאחרים, תגיד כבר. טוב, הוא לא התאפק. כתבתי לה משהו בסנדוויץ. על המדבקה הקטנה שאנג’ל מדביקים על הלחם. הוא חייך חיוך דק ומסתורי והביט בנו ברוב משמעות. אה, לא התרשמנו. אבא שלי לא התרשם מזה שלא התרשמו. הוא אמר בקול נמוך: “כתבתי לה באותיות קטנטנות: אני אוהב אותך.” הוא הרים את גבותיו והנהן בהתלהבות. “כמה שהיא תהיה מופתעת!” הוא צחק “היא לא תאמין!”. אבא שלי ידע להיות מבסוט מעצמו.

את תגובתה של רחלי פורת למחווה היפה הזו תצטרכו כבר לקרוא בספר.

ככה אבא שלי אמר - כריכת הספר

ככה אבא שלי אמר

ככה אבא שלי אמר
צביה פורת
איורים: כריטסינה קדמון
הוצאת ידיעות ספרים 2015

הפרק הראשון מהספר

מגב הספר

“אבא שלי אמר פעם שהוא ילמד אותי לעוף”

לצביה יש משפחה לא שגרתית: אמא שמחליטה פתאום לחזור ללימודים באוניברסיטה, עשרה אחים שלא נותנים רגע של מנוחה ואבא מיוחד במינו, מלא הפתעות. אבא שתמיד קורה איתו משהו מעניין.

ברגישות ובהומור חוזרת צביה פורת-מנדל אל סיפורי ילדותה ואל חייה לצד אביה, חנן פורת, שלימד אותה שגם אם בני אדם לא בנויים לעוף ממש “הנשמה זה כבר סיפור אחר. הנשמה שלנו, אם רק נרשה לה, יכולה לפרוש כנפיים גדולות ופשוט להתרומם.”

ככה אבא שלי אמר הוא ספרה הראשון של צביה פורת מנדל המשרטטת סיפור על משפחה ועל אהבה, על התבגרות וגעגועים.

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *