ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

כלכלה בקומיקס

5 בפברואר 2019 גדי איידלהייט

הכלכלה סובבת את כולנו ואת כל חיינו ואין מישהו שלא מושפע ממנה. לכן קשה להבין איך זה שכמעט אף אחד לא מבין אותה, אי הבנה שהובילה לכמה בדיחות כגון: “מה איכפת לי ממחירי הדלק, אני ממלא תמיד במאתיים שקלים”, או הבדיחה על המורה למתימטיקה שפוגש את התלמיד הכי גרוע שלו נוהג ברכב יוקרה ושואל אותו איך דווקא הוא נהיה מיליונר. תשובת התלמיד: “עשיתי מה שלימדת אותנו. אני קונה במאה ומוכר במאתיים. החמש אחוז רווח, מזה אני חי”. הבדיחות האלו אולי מצחיקות (לא ממש), אבל הן מראות שההבנה הכלכלית שלנו נמוכה. ואלו שמבינים כלכלה? הם בעיקר מתיימרים להבין כלכלה ולדבר גבוהה גבוהה ולבלבל את כל היתר. גם מייקל גודווין ראה שהוא לא מבין כלכלה החליט ללמוד מעט את הנושא וכתב ספר נחמד זה, בצורת קומיקס, ששומר על הטון הקליל והמשעשע, ובעיקר מאפשר כניסה לתחום ללא חשש מפני עמודים ארוכים עם מספרים, גרפים ומילים לא מובנות.

כדאי לזכור כמה דברים לפני שבכלל מתחילים לקרוא את הספר. גודווין אינו כלכלן, הוא מודה שהוא לא מבין בתחום, והספר אינו ספר כלכלה. לא תלמדו ממנו כלכלה, לא מיקרו, לא מאקרו ולא מחירים. לא תדעו לנהל יותר טוב את חשבון משק הבית שלכם, או להשקיע בבורסה. כלומר, מעט מאוד מידע מעשי שיכוון אתכם לקבל החלטות ביום יום אלא אם אתם שרי אוצר או נגידי בנקים. הספר הוא יותר סיפור ההיסטוריה של הכלכלה מאשר ספר כלכלה, ואתם תלמדו איך הכלכלה התפתחה ומה האתגרים הניצבים לפניה כיום, ובעיקר אולי תלמדו מעט איך ההבטחות של פוליטקאי יכולות להשפיע עליכם (הגדלת הגירעון, אבטלה, אינפלציה), למרות שקשרי הגומלין בין גורמים אלו סבוכים למדי ולא תמיד, למעשה כמעט אף פעם, פועלים לפי התאוריות.

כך נולדו הימין והשמאל

כך נולדו הימין והשמאל

השאלה החשובה היא איך מתמודדים עם אותם אתגרים ולכך הספר לא נותן מענה. כלכלה נשמע כמו מקצוע מדעי, עם מודלים מתימטיים ונוסחאות, אבל הוא אינו תחום מדעי. שני פיזיקאים יכולים להסכים, או לא, על תיאוריה מסוימת אולם לכך לא יהיה קשר להשקפתם הפוליטית, מה שאי אפשר להגיד על כלכלנים. כלכלה היא פוליטיקה ולפעמים גם על אירועי עבר לא ניתן להגיע להסכמה, קל וחומר על ההווה והעתיד, וגודווין לפחות ישר מספיק כדי להודות בכך במפורש, וגם לקבל את חוסר ההסכמה לדבריו, שאם נזכור שכלל אינו כלכלן, גם אין סיבה מיוחדת לקבל אותם.

כלכלה היא פוליטיקה

כלכלה היא פוליטיקה

והספר בהחלט שנוי במחלוקת. אמנם לא ארדוף אחרי גודווין בלפידים וקלשונים, אבל אצביע על כמה חולשות בספר, אחרת אמעל בתפקידי כמבקר. גודווין הוא כנראה לא מתומכי טראמפ, ואולי אפילו בעל נטייה חזקה לסוציאליזם. לדעתו, התאגידים הגדולים הם אם כל חטאת, והעושר לא מתחלק בשווה. אלו רעיונות יפים, אך גם מסוכנים, שכן לרוב הם כוללים הרבה עצות איך לחלק את העושר (שעשו אחרים) ומעט מאוד עצות איך ליצור עושר חדש. הפוליטיקה לא נעצרת וממשיכה גם לסוגיות אקלים, ריבוי אוכלוסין, דלדול המשאבים ועוד נושאים רבים, כולם קשורים לכלכלה אולם אין דיון בהם, אלא הצגת חד מימדית של דעה אחת, נניח התנגדות להנדסה גנטית, כאשר יש גם הרבה אחרות.

הנה דוגמה נוספת לשטחיות ותיאור לקוי בחסר. להציג את חוק סרבנס-אוקסלי ככשזה שכל מה שיש בו הוא חתימה אישית של המנכ”לים על הדוחות? זו כבר לא הפשטת יתר, אלא פשוט אמירה מגוחכת, שמראה על חוסר הבנה של הכותב בכל הקשור לכללי ניהול חשבונות (ואין זה מפתיע, הוא לא רואה חשבון וכנראה לא למד את התחום אף פעם).

ההתחסות לחוק סרבנס אוקסלי

ההתחסות לחוק סרבנס אוקסלי

חולשה אחרת של הספר, היא התמקדותו, במיוחד בעת האחרונה רק בארצות הברית של אמריקה ובפוליטיקה שלה המשולבת בכלכלה, או בכלכלה המשולבת בפוליטיקה, בעיקר דרך הנשיאים השונים, עד הנשיא אובמה. הספר נכתב בשנת 2011 ומוזכרים בו משברים אירופאיים ותחילת המשבר ביוון, ובאמריקה הלטינית וגם כמה עמודים בודדים על הודו וסין, ואפילו ישראל מוזכרת באקראי, אולם העיסוק העיקרי הוא בארצות הברית, ואילו הכלכלה גלובלית מתמיד. לקראת סוף הספר מוזכרת ונצואלה ונראה שיש חיבה מסוימת לצ’אבס שבאמת החליט לחלק את העושר מחדש. איך העסק נגמר שם כולנו יודעים, כמו גם משברים חדשים ונושאים נוספים רבים, ואם ברוביקה האחרונה מוזכר שהעניינים נלקחים בידי האזרחים לטוב או לרע, כרגע הכיוון במדינות אלו (הכוונה למדינות האביב הערבי) נראה די רע.

ונצואלה, או לה!

ונצואלה, או לה!

תיארתי כמה וכמה חולשות ובכל זאת, כדאי לקרוא את הספר. גם כי הוא משמש מבוא מעניין לתחום, כתוב בצורה משעשעת, נגיש לקהלים חסרי רקע בכלכלה ובסופו של דבר גם מלמד לא מעט. גודווין עצמו, בסוף הספר, מקווה שהוא יהיה רק התחלה ולא הסוף. גם אני מקווה, ובסוף הספר רשימת ספרים לקריאה. אלו למעשה הספרים אותם גודווין קרא לפני שכתב את ספרו, אני לא מספיק בקיא בתחום, אבל הייתי מציע דווקא לקרוא כמה ספרים שלא מופיעים שם ומציגים גישות שונות לחלוטין. פרט לכך, ואת זה גם גודווין כותב, חשוב לזכור שגם הכלכלנים לא תמיד מבינים יותר מאיתנו, לפעמים הם סתם יודעים לעטוף את חוסר הידיעה שלהם במילים מפוצצות ומרשימות, שהמידע נגיש מאוד לכל אחד, אולם כולל גם טונות של מידע זבל ופייק ניוז, ושבסופו של דבר, כל אחד אחראי בעיקר על הניהול הכלכלי שלו עצמו, ועל ההבנה איזו מדיניות כלכלית מציע כל פוליטיקאי שהוא שוקל להצביע לו.

מעבר לכך, כלכלה אינה עניין של שחור ולבן, והדרך הטובה מהווה כנראה שילוב כלשהו של הגישות, תוך יצירת איזון ביניהן, כאשר האיזון יטה מדי פעם ימינה או שמאלה, בהתאם לשלטון, או עדיף, בהתאם לצורך, וגם לרעיונות המובאים בספר יש מקום.

הנקודה הישראלית בספר

הנקודה הישראלית בספר

 

כמה מילים על תרגום ספרי קומקיס. עבודת נמלים. להפוך את התרשימים, לשנות את כיוון הכתיבה, לדאוג שמה שלא צריך להתהפך לא יתהפך. ושאם הטקסט התייחס לצד ימין של התרשים, גם לאחר היפוך כיוון הכתיבה, הטקסט יישאר מדויק. ניכר שההוצאה והמתרגם השקיעו הרבה זמן ומאמץ בספר בכדי להביאו לרמת הפקה גבוהה ואיכותית.

לכן נסו להפריד בקריאה בין העובדות, המתארות גישות שונות, החל משוק חופשי לחלוטין, ועד התערבויות ממשלתיות על כל צעד ושעל, לבין הדעה של המחבר, מה הדרך הרצויה, דעה שכמובן יכולה, וסביר שהיא תהיה שונה משלכם, ודעה שבפני עצמה אין לה הרבה משקל, שכן הכלכלה, למרות הקומיקס, היא תחום מסובך, מלא קשרי גומלין, שאינם תמיד ברורים, לעתים אפילו מתנהגים בכאוטיות, והסברים טובים, אם בכלל, יש רק על אירועי עבר.

 

כריכת הספר כלכלה בקומיקס

כלכלה בקומיקס

כלכלה בקומיקס
מייקל גודווין
איורים: דן א’ בר
מאנגלית: עמנואל לוטם

מגב הספר

אמצעי התקשורת מלאים בדיונים על כלכלה, אבל איך יכול אדם מןהשורה להבין אותם לעומקם? בעקבות תהייה זו יצא גודווין למסע:הוא חקר את התפתחות המחשבה הכלכלית, בחן את ההתנהלות הכלכלית במציאות, והחליט לספר את סיפורה של הכלכלה בדרך גרפית, משעשעת ומובנת.

הסיפור מתחיל בראשית המחשבה הכלכלית המערבית, סוקר אתהאירועים המרכזיים שעיצבו את הכלכלה העולמית, את האתגרים הכלכליים של ימינו ואת האפשרויותשצופן לנו העתיד. המחבר מראה איך נעשתה הכלכלה המודרנית גלובלית ואיך השפיעו עליה מלחמות,שינויים דמוגרפיים ומגבלות משאבי הטבע.

כלכלה בקומיקס יתרום ידע חיוני לקוראים בכל גיל. הספר זכה להצלחה רבה ותורגם עד כה ל-19 שפות.

מייקל גודווין אהב קומיקס והיסטוריה. כאשר החל לקרוא ספרי כלכלה, הבחין ברמזים לסיפור מרתק שככל הנראה עדיין לא נכתב. הוא יצא עם ערימת ספרים לעיירה קטנה בהודו והתחיל לחקור. גודווין עוסק בכתיבה וחי בניו יורק.

דן א‘ בֶּר הוא צייר קומיקס ומאייר. זכה בפרסי אייזנר והארווי וגרף שבחים ממבקרי “טיים“, “אנטרטיינמנטויקלי“, “ניו יורק בוק ריוויו“ ו“קומיקס ג‘ורנל“. הוא מתגורר בוויסקונסין, ארה“ב.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *