ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

כל המשפחות המאושרות

15 באפריל 2020 גדי איידלהייט

כאשר רואים ספר עם כריכה כזו, חולפות בראש שתי מחשבות. הראשונה היא שבאמת כבר קלישאה לעשות שימוש בציטוט, אולי המפורסם ביותר, מתוך ספר, והשני שבוודאי ניתקל במשפחות לחלוטין לא מאושרות.

לגבי המחשבה הראשונה, יש לדעת ששמו של הספר במקור הוא Commonwealth, כך שאין להאשים את הסופרת בו ונעסוק דווקא בשנייה. שתי המשפחות המתוארות בסר, שהתפרקו והתפצלו להרבה יותר מכך, מתארות את מה שאפשר לכנות “קריסת מוסד המשפחה” בארצות הברית. תחילת הסיפור בשנות השישים, אפילו לפני וודסטוק, אולם זרעי הפוסטמודרניזם כבר נזרעו, ואירועים שגרתיים של מסיבת הטבלה, אליה הגיע אורח לא קרוא, הופכים לשתי משפחות שהתפרקו ונוצרו מחדש בצורה מלאכותית. הספר עוקב אחרי שני זוגות ההורים וששת הילדים, מילדותם ועד שנים אלו, כאשר חלקם הקימו ופריקו בעצמם משפחות ממשפחות שונות.

בסופו של דבר, אחרי כמה עשורים, ולמרות כל משקעי וטינות העבר, נראה שכולם פחות או יותר משלימים עם מצבם ואיך שהגיעו אליו, ולמרות התהיות העולות בספר, מה היה קורה אילו נשארו שתי משפחות המקוריות, כולם מעדיפים לא לעסוק בכך יותר מדי ולהמשיך בחייהם, שנכרכו מבלי כוונתם אחד בשני, בכמה צורות, ההולכות ומתבררות לאורך הספר.

הספר אמריקאי מאד באופיו. גם בישראל מתגרשים לרוב, אולם ישראל מדינה קטנה, והקשר עם ההורים תמיד נמשך ואילו כאשר משפחה גרושה עוברת מהמערב למזרח, מרחק חמש שעות טיסה ועוד נסיעות והמתנה, הרי שביקורים הופכים להיות אירוע של פעם או פעמיים בשנה בלבד, וזאת לאורך כל החיים.
הריחוק בין הורים לילדים החל מהילדות ועד לבגרות, דבר שקורה שם רבות ממילא, כאשר הילדים גדלים ופונים איש איש לדרכו, הופך את אותם מפגשים נדירים לחשוים יותר ולכאלו שבהם מתלבנים עניינים מהעבר. וכך גם בספר זה.
פאצ’ט כותבת מליבה, ודמותה היא דמותה של פרני (פרנסס), התינוקת שלכבודה נעשתה מסיבת ההטבלה בתחילת הספר. כמובן שחלקים עיקריים בספר בדויים, אולם נראה שתיאור הדילמות, והרגשות של הילדים כלפי ההורים מבוססים על זכרונותיה שלה, ונרמוז שגם צורת חשיפה אישית זו מוזכרת בספר.
ולמרות כל הקשיים, וקלות הגירושים, שמאז רק עלתה, עולה מחשבה שמשפחה, קשר עם הורים אחים וילדים הוא בהחלט משהו ששווה להיאבק ולשמור עליו, גם כשכועסים, וגם כשרחוקים. בסופו של דבר, משפחה זה הדבר הבסיסי והיסודי ביותר של האדם.

כל המשפחות המאושרות
אן פאצ’ט
מאנגלית: עידית שורר
עם עובד 2020
מגב הספר
נשיקה אסורה אחת בבוקר יום קיץ חגיגי מפירה את שלוותן של שתי משפחות ומניעה שרשרת אירועים שאיש לא צפה: זוג מתאהב, שני זוגות נפרדים, שישה ילדים מוצאים את עצמם יחד ללא השגחה, כיתת אמנות עולה באש, רומן חושפני נכתב בלי רשות, וגלולה מצילת חיים מגיעה לידיים הלא נכונות.
אן פאצ’ט, אחת הסופרות האמריקניות המצליחות בימינו, שבה לימי נעוריה לראשונה ברומן היפה הזה. הספר היה לרב־מכר ברחבי העולם בשנת הוצאתו לאור וקצר שבחים מקיר לקיר. כתיבתה שנונה ושובה לב, והיא מסרטטת בהזדהות אדירה את מלאכת ההורות, את כאבי הגדילה המלווים אותנו כל ימי חיינו ואת ההשתוקקות והמבוכה העושות בנו כבשלהן.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *