ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

כל הר וגבע

22 בפברואר 2015 גדי איידלהייט

מי לא אוהב את צלילי המוזיקה? לא סתם הוא אחד ממחזות הזמר המצליחים ביותר. התחלתי את הספר דווקא מאחרית הדבר של יאיר רוה. כמוהו, גם אני לא ידעתי שמדובר בסיפור אמיתי. או לפחות כזה המבוסס על משפחה שהייתה באמת קיימת. זה לא נאמר בסרט ולא במחזמר ואולי טוב שכך.

הספר אינו ספר על צלילי המוזיקה. הספר הוא על משפחת פון-טראפ. האמיתית. ואנו מגלים הבדלים רבים בין המציאות לבין הבמה, אולם עדיין קשה לנו כקוראים לבצע את ההפרדה.

אגתה פון טראפ – בתו הגדולה של גיאורג המיוצגת בסרט על ידי מרתה (במציאות היה אח גדול שאינו מוזכר בסרט) מספרת את סיפור המשפחה. הספר מתחיל כמו כל ספר זיכרונות אישי, כזה שהעניין בו לציבור הרחב מוגבל למדי אולם ברגע שנכנסת מריה (גוסטל) לחייהם, כמורה פרטית של אחת האחיות, אנו נשאבים בעל כורחנו לעלילת צלילי המוזיקה.

הפערים רבים: גוסטל התחתנה עם גיאורג שנים לפני פרוץ מלחמת העולם הראשונה. בזמן האנשלוס אגתה הייתה בת 25 ולא נערה מתבגרת בת 16. לא הייתה בריחה דרך ההרים (אם מטפסים על הרי זלצבורג מגיעים רק לעוד מהרי זלצבורג. יש מאות קילומטרים מזלצבורג עד שוויץ), אלא נסיעה רגועה למדי ברכבת מהתחנה העירונית לאיטליה ועוד.

אבל מוזיקה הייתה והרבה. משפחת פון-טראפ בסך הכל נרשמה לערב כישרונות מקומי, כוכב נולד בלי כל השואו וזכתה ואז הופיעה בעוד ועוד מקומות ואפילו בפני קנצלר אוסטריה, וגם הוזמנה להופעות בכל רחבי היבשת ובארה”ב. הקורא ישכ מתחיל לשיר דו הוא דב אולי דובה (או תרגום אחר אם היה בגרסאות הבמה שעלו בארץ) אבל זה לא מה שהם שרו. הם שרו מזמורי א-קאפלה, שירים אוסטרים עממיים (כמובן בלבוש דירנדל מתאים) ושירים בהתאם למקום בו הם הופיעו. הופעה חשובה נוספת הייתה בפני האפיפיור. הרכב המקהלה השתנה, חלק מבני המשפחה הקימו משפחות משל עצמם וחדלו להופיע, אגתה השתתפה בהופעות עד ההופעה האחרונה בשנת 1956. ואז בא המחזמר והסרט והשאר היסטוריה.

וכאן אתם אולי שואלים את עצמכם ואותי – האם הספר מעניין? והתשובה כרגיל מורכבת. הספר נכתב במשך שנים ופורסם בהוצאה עצמית בשנת 2004. רק ב-2010 הוא יצא שוב בהוצאה מוכרת. איני בטוח שהספר היה מעניין מספיק בעצמו לולא היה את צלילי המוזיקה, אבל אם לא היה את צלילי המוזיקה כנראה שלא היה כלל את הספר ואנו נמצאים במעין מלכוד של מה קדם למה, וגם בשאלה זו עוסקת אחרית הדבר בהרחבה.

התשובה ברורה – הסרט. לא בכרונולוגיה שלו אלא במקום שהוא תופס אצלנו. והרבה אוהבים את צלילי המוזיקה וגם לי יש פינה מיוחדת למחזמר זה. ומבחינה זו כל מי שאוהב את צלילי המוזיקה ימצא עניין וקסם בספר ונקודות מבט נוספות על הסרט אותו הוא מכיר כל כך. נקודה מענינת נוספת היא התיאור מהצד המפסיד במלחמת העולם הראשונה – הצד האוסטרי. לי היה נחמד להיזכר במקומות המופיעים בספר באיזור זלצבורג – אגם צלר, זל אם זי, קיטצשטיינהורן וכמובן העיר זלצבורג עצמה (שמופיעה הרבה יותר בסרט מאשר בספר).

אז מה עכשיו? לאחר קריאת הספר הדבר הבא שצריך לעשות הוא כמובן לראות שוב את צלילי המוזיקה (ואולי לבקר שוב באוסטריה?). כשנראה את הסרט נוכל להגיד – לא כך היה, לא בדיוק ולא בערך. סיפורה של אגתה הרחיב לנו את היריעה ושמחנו להכיר את משפחת פון טראפ האמיתית. אולי אפילו נרצה לבקר בבית ההארחה שלהם בוורמונט, אבל תמיד בסופו של דבר נחזור לשיר: “דו רה מי…”. כפי שמסכם יאיר רוה – הסרט ניצח וגם אגתה בסוף ספרה מבינה ומשלימה עם כך.

כמה תמונות מהטיול לאוסטריה להשלמת האווירה:

מבט על טירת זלצבורג

מבט על טירת זלצבורג

מזרקה בזלצבורג

מזרקה בזלצבורג – בסרט הסוס פנה לכיוון אחר

פסלי הגמדים גני מיראבל

פסלי הגמדים גני מיראבל

גני מיראבל זלצבורג

גני מיראבל זלצבורג – מתחשק לרוץ

פסל האריה בגני מיראבל

פסל האריה בגני מיראבל

אגם צלר אוסטריה

אגם צלר אוסטריה

על פסקת הקיטצשטיינהורן (אוגוסט)

על פסגת הקיטצשטיינהורן (אוגוסט)

כל הר וגבע - כריכת הספר

כל הר וגבע

כל הר וגבע
אגתה פון-טראפ
מאנגלית: נועה שביט
סנדיק ספרים – 2015 (במקור 2010)

על הספר

במלאת יובל שנים לצאת הסרט המוזיקלי צלילי המוזיקה, אחד הסרטים המצליחים והאהובים בכל הזמנים, מובא כאן סיפורה הנוגע ללב של המשפחה שהפכה לאגדה מפי אגתה, הבת הבכורה למשפחת פון טראפ.

צלילי המוזיקה שבה את לבם של דורות רבים בזכות סיפור מעורר השראה על אומץ, אהבה, מוזיקה ומסירות למשפחה. אגתה פון טראפ מגוללת באוטוביוגרפיה כובשת את סיפורה האמתי של המשפחה ומספרת על האירועים ששימשו השראה למחזמר ולסרט. בספר היא חושפת את קורות בני משפחת פון טראפ מימי הילדוּת המאושרת באוסטריה הכפרית עד לשנים שלאחר בריחתם מפני הנאצים. היא מספרת על אביה האהוב, על האבדן הטראגי של האם, על בואה של מריה ועל היחסים בין בני המשפחה, שאמנם זכו לתהילת עולם, אבל חוו קשיים לא מעטים לאורך הדרך.
כל הר וגבע – זיכרונות לפני ואחרי צלילי המוזיקה מלווה באחרית דבר מאת מבקר הקולנוע יאיר רוה, השופך אור על כוחו הייחודי של הסרט ועל הקשר החמקמק בין המציאות לייצוגה באמנות.

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *