ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

כל סיפורי רבי נחמן מברסלב – סקירה

30 במאי 2015 גדי איידלהייט

איני ראוי ואיני כדאי לשבח את פרופ’ צבי מרק ואף על פי כן גם ברכת הדיוט מתקבלת על עבודתו הכבירה בהתקנת מהדורה חצי-מדעית של כל כתבי רבי נחמן מברסלב. חצי מדעית על שום מה? עם שום רמתה הגבוהה שהייתה בנקל יכולה להיות מדעית אולם המחבר והעורך השכילו להופכה לספר נגיש לציבור הרחב והמתעניין והסיר את כל מאפייני הכבדות האקדמאית האופינית. מהדורת הספר כל סיפורי רבי נחמן מברסלב היא חגיגה לשוחרי התרבות והדעת. המחבר והעורך הצליחו בטוב טעם ושום שכל להביא לקהל הרחב מהדורה המהווה שילוב מדויק ומוקפד בין מהדורה מדעית לבין ספר עיון רציני ומעמיק המיועד לציבור שאינו בהכרח אקדמי. הספר כולל את כל יצירתו של רבי נחמן מברסלב, יצירה שופעת ומשפיעה על כל הספרות העברית שלאחריה – כותבים דתיים וחילוניים כאחד. לסיפורים המוכרים הצטרפו סיפורים שלוקטו מכתבי יד וטרם ראו אור, כולם נבררו, הוגו, הושוו נוסחאות וניתן לנו נוסח סופי ומדויק ככל שניתן (ובחלקו אף מנוקד). אין זו מהדורה מדעית לגמרי. המחבר לא מביא את כל הנוסחים כפי דבריו “לא היה לנו עניין בדקדוקי אותיות, חסרות ומלאות, או בשינויי לשון קלים בין נוסחי הסיפורים”. מצוין. גם לנו אין. לעומת זאת יש לנו עניין עצום במבוא הנרחב של הספר המחולק לחלקים ועוסק בתולדותיו של רבי נחמן ובהשפעתו על הספרות העברית, על רבי נחמן כשומע וקורא סיפורים וכמספרם הלאה (ובתוכם סקירה קצרצרה על תרגומים לשפת יידיש מלפני מאתים שנה) על הספר עצמו וצורת עריכתו ובקצרה על כתבי היד והדפוסים השונים. אבל גם המבואות הם חצי אקדמאיים. התוכן רהוט ומדויק אולם הכבדות המאפיינות ספרות אקדמאית אינה קיימת. כל שעשו המחבר והעורך לטובה עשו.

הסיפורים עצמם חלקם מוכרים יותר, חלקם פחות, דרך סידורם מפורטת במבוא ומתבססת על הכרונולוגיה שלהם. חלקם ארוכים מאד, חלקם כמה שורות בלבד. חלקם הנהגות צדיקים וחלקם סיפורי מעשיות. הסיפורים ברובם אינם מוסברים, אולם הערות על מקורות והבדלי נוסח משמעותיים יותר יופיעו לעתים בתחתית הדף, ובצידו הרחבות והקשרים בין סיפורים שונים.

מחירו של הספר אמנם גבוה מעט אך סבירה לגמרי בהתחשב בהיקף העצום והיגיעה הרבה הכרוכה בהתקנת מהדורה כזו. יש לזכור כי אין זה ספר קריאה רגיל ואך לא ספר עיון ואף לא אנתולוגיה רגילה. זוהי יצירה חשובה מעין כמוה, גם כחלק מתורת החסידות אבל גם כיצירה ספרותית כבירה. אוהבי ספרות באשר הם ישמחו לצרפו לספרייתם לצד ספרים גדולים אחרים כדוגמת מפעל ספר האגדה ועוד.

מחבר הספר, פרופ’ צבי מרק, הוא חוקר ברסלב רב שנים ופרסם ספרים נוספים בנושא. נביא מעט מההקדמה לספר:

סיפורי ר’ נחמן מברסלב נכנסו זה מכבר לקנון הספרות היהודית. ההכרה בגדולות של ר’ נחמן כמספר הפכה לנחת הכלל, וסיפורי מוכרים לכל מי שספרות יהודית ועברית קרובה ללבו. עיקר שמעו של ר’ נחמן כמספר יצא לו בזכות י”ג המעשיות שנלקטו בספרו “ספר סיפורי מעשיות”, אך מלבד מעשיות מופלאות אלו נשמרו עוד למעלה ממאה סיפורים, חלומות וחזיונות שסיפר ר’ נחמן ולא נכללו בספר סיפורי מעשיות…

מכלול הסיפורים המבוא בפני הוקרא יש בו גיוון רב בסגנון ובתכנים. ישנם סיפורים שהם מעשה רקמה עדינה ומדויקת וישנם סיפורים שמותירים בך תחושה של חומר גולמי שטרם עובד; ישנם סיפורים ארוכים ויש מעשיות עממיות נפוצות ומשלים של מה בכך; יש סיפורי התפארות עצמית ועזות דקדושה בצד סיפורים שבהם גילוי ענווה וחשיפה של חיים מלא אימה קיומית מבהילה; ישנם שבחי צדיקים וישנם סיפורים שמבטאים ביקורת חברתית ודתית נוקבת; ישנם סיפורים בעלי גוון מיתולוגי, מלאי עוצמה וישנם סיפורים מחיי היום יום.

הגיוון המרתק הזה יכול לעורר השתאות, אבל אולי גם מעט אי נוחות. הקורא אינו יודע לקראת מה הוא הולך ואיזה סיפור הוא עומד לקרוא:מעשה המספר בשבחו של צדיק מוכר, או מעשה פלאי על שודדות ים ועל אבקת פלאים שכל הדורך עליה נעשה משוגע או צדיק. הסיפור תופס את הקורא בלא שנקט מראש אסטרטגיית קריאה הולמת. נקודה זו עצמה, שיכולה גם לתרום להעצמת מרכיבי המתי וההפתעה במהלך הקריאה, נובעת מכך שהספר משחזר את מה שהיה בזמן שר’ נחמן עצמו סיפור את סיפוריו.”

כל סיפורי רב נחמן - כריכת הספר

כל סיפורי רב נחמן

כל סיפורי רבי נחמן מברסלב
המעשיות, הסיפורים הסודיים, החלומות והחזיונות
מהודה מבוררת על פי כתבי יד
צבי מרק
עורך: דב אלבוים
מוסד ביאליק וידיעות ספרים – תשע”ד (הסיפורים במקור החל משנת תק”ד)

מגב הספר

קובץ סיפורים זה שבידיכם הנו האוסף המקיף והמבורר ביותר של יצירתו הסיפורית של רבי נחמן מברסלב. יצירה זו כוללת לא רק את “סיפורי מעשיות” הנפוצים והידועים, שנדפסו על ידי תלמידו הגדול רבי נתן מנמירוב, אלא גם סיפורים רבים שהיו מפוזרים באוספים שונים ובכתבי-יד רבים, חלקם סודיים ביותר. במהדורה זו נכללים לראשונה כל הנוסחים העיקריים וכל ההשמטות לסיפוריו של רבי נחמן מברסלב. בנוסף מוגש כאן מקבץ גדול ושלם של חזיונותיו, חלומותיו, חידודיו ואף רמזים נסתרים לסיפורים שנעלמו ואינם.

מהדורה שלמה זו מאפשרת לראשונה לקוראי ספרותו של רבי נחמן להיפגש עם המכלול העשיר ורב-הפנים של יצירתו ולחוש את עומקיו החזוניים והסיפוריים כמכלול אחד, כיצירת חיים שלמה. מתוך רצף הסיפורים, המסודר כאן בפעם הראשונה לפי סדר תולדות חייו, עולה ומבצבצת דמותו של הצדיק הייחודי הזה, אשר בין סיפור לחיזיון, בין חלום למעשייה, מתגלה שיעור קומתו כאחד מגדולי הספרות העברית מאז ומעולם; צדיק שגם מאתיים שנה לאחר פטירתו עדיין ניכר בדבריו הטעם הייחודי של “היין ההונגרי”, שעל פי הבטחתו של רבי נחמן לחסידיו – טעמו לא יפוג מהם עד ביאת הגואל.

יוצר המהדורה הוא פרופ’ צבי מרק העומד בראש הקתדרה לחקר החסידות ע”ש ר’ לוי יצחק מברדיטשוב, בחסות לוי יצחק ויהודית רחמני באוניברסיטת בר-אילן. בין פרסומיו, הספרים “מיסטיקה ושיגעון ביצירת ר’ נחמן מברסלב” (עם עובד תשס”ד), “מגילת סתרים: חזונו המשיחי הסודי של ר’ נחמן מברסלב” (הוצאת בר-אילן תשס”ו), “התגלות ותיקון בכתביו הגלויים והסודיים של ר’ נחמן מברסלב” (מאגנס תשע”א), ושורה של מאמרים בנושאי חסידות וספרות עברית.
להכנת מהדורה זו חבר הרב אליעזר חשין כיועץ מיוחד לכתבי-היד הברסלביים.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *