ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

כריות אוויר

10 בינואר 2017 גדי איידלהייט

שם הספר לקוח מתחום הרכב. כריות אוויר הן אמצעי ההגנה ברכב ותפקידן לרכך את המכה בזמן תאונה חלילה, אבל למי שאינו חוגר חגור בטיחות כריות האוויר יכולות להסב יותר נזק. נראה שגם בספר זה כריות האוויר יכולות להועיל ויכולות להזיק.

תלמה היא בורגנית מושלמת. בית נאה, שתי ילדות, קריירה מתקתקת של עורכת דין ושאיפות להפוך לשותפה, בעל עצמאי עם הכנסה גבוהה וחברות עם שמות כמו בושם. והחיים מרוב שהם בורגנים הם משעממים, אבל אז מתרחשת סדרה של “תאונות”, הראשונה כמשמעה, בת של חברה נהרגת בתאונת דרכים, ואחריה המכות ממשיכות (אפשר לקרוא בתיאור הספר למטה) וכל מה שתלמה צריכה הן כריות אוויר. למי שנמצא עמוק במים, כריות אוויר יכולות לתת גם מעט חמצן לנשימה. גם את זה תלמה תצטרך בהמשך הספר.

כרית האוויר מגיעה בדמותו של נרי, זר מסתורי הדופק אצל תלמה בדלת ומבקש עזרה ומסתבר כי הוא מעורב בתאונת הדרכים בה נהרגה בתה של החברה. בניגוד לשכל הישר ולמעמד עורכת דין המחייב, תלמה לא רק שלא מסגירה אותו מיד למשטרה אלא אפילו מסתירה אותו לזמן קצר במחסן בגינה, ולמעשה מתאהבת בו. התאהבות תהיה מילה מוגזמת. המילה הנכונה היא קראש. את נרי היא הרי לא מכירה כלל, אבל ממיקי בעלה קצת נמאס לה, ופתאום הזדמנות.

תחלואי החברה המודרנית מקשרים, בצדק או שלא, חיים בורגנים נוחים ושלווים עם שעמום וחוסר ריגוש במערכת היחסים. גם תלמה בוחנת את עברה ואת ההווה שלה וכעת היא מתקשה להבין למה התחתנה עם מיקי ועוד יותר למה לה להישאר אתו. מהתיאור בספר הוא נשמע בעל די סביר. אמנם פלרטטן לא קטן עם כל חצאית שעוברת לידו אך לא עד כדי רומן, ושותה יותר מדי, אך לא עד כדי שיכרות, אבל בסך הכל, לא מישהו שאי אפשר לחיות איתו. תלמה מבינה את זה ומתקשה להחליט מה היא צריכה לעשות. באופן אירוני אחרי שהיא האשימה את מיקי בפלרטוטים על ימין ועל שמאל היא זו שתנהל רומן? היא זו שתפרק את המשפחה? ומה מבטיח שמעבר לקראש תהיה מערכת יחסים כלשהי טובה יותר? אבל לתלמה אין הרבה זמן לחשוב, מסתבר שלאחיה יש קשר פלילי לתאונה ולפתע גם בתה הבכורה חולה בלוקמיה ותלמה צריכה עוד כמה כריות אוויר למנוע את ההתרסקות שלה.

הספר מתאר מציאות שיכולה לקרות ובעיות אמתיות בחיים ובזוגיות. חיים שלפתע ובלי הכנה מוקדמת יוצאים ממסלול ונכנסים לסחרור. אמנם ריבוי “המכות” הניחתות על תלמה, כמו גם פתרון המגיע בדמות צירוף מקרים נדיר עלול להראות על גבול הקלישאה, אולם אפשר לראות בו גם ביטוי ספרותי של המשבר החריף שתלמה עוברת ושימוש מוקצן בצירופי המקרים בכוונת תחילה. בשעת הסחרור כאשר ממילא דברים תלויים על בלימה, בוחנת תלמה את חייה ומתקשה להגיע למסקנה מה עליה לעשות. בסיום הספר, כאשר גם הסחרור נגמר ומתחיל להתיישר, הסופרת עוזרת לתלמה להגיע למסקנה מה עליה לעשות. תלמה בוחרת מסלול מסוים ומתחילה ללכת בו ואז הספר נגמר. אני אולי הייתי בוחר סיום אחר, אך גם בסוף זה, הספר נשאר מספיק פתוח בשביל לאפשר מרחב אפשרויות לדמויות ולדמיון של הקורא.

כריכת הספר כריות אוויר

כריות אוויר

כריות אוויר
גילה נאומן ימיני
הוצאת גוונים 2016

מגב הספר

תלמה שדות נתפסה לא מוכנה. חיבתה העמוקה לקווים ברורים של מותר ואסור, יחד עם נטייתה הטבעית לבעוט במוסכמות שאינן לרוחה, נדחקו לפינה מאז נישואיה למיקי. יש לה כמעט כל מה שאישה כמותה עשויה לחלום עליו – בעל שרמנטי, קריירה מרתקת, חברות נפש, שתי ילדות מקסימות ובית בפרברים. אך צירוף גורלי של מאורעות שתחילתם ביום בו פתחה את הדלת בפני אדם זר ושיאם במחלת הלוקמיה של בתה, מנתץ את בועת הזכוכית המושלמת שלה לרסיסים. בניסיון להתמודד עם הסערה הפוקדת אותה, בוחנת תלמה שתי וערב כל היבט בחייה, ומגלה תחושות ותשוקות שלא האמינה שעדיין מפעמות בה – המסמנות לה בבירור כי היא מאוהבת באחר.
האם ככלות הכול, תאזור תלמה אומץ, תקשיב לצו לבה ותיתן דרור לתשוקותיה?

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *