ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

לאור הירח

20 ביולי 2012 גדי איידלהייט

בספרה “לאור הירח” קיבצה תמר פריד 37 סיפורים קצרים. רוב הסיפורים הם מנקודת מבט נשית ורק במעט מהם הגיבור הינו גבר. הסיפורים עוסקים בעיקר במערכות יחסים שונות בין אנשים: בני זוג, הורים וילדים וכו’ וגם אורכם משתנה, חלקם עמוד או שניים ואחרים ארוכים יותר.

הסיפורים שונים ברמתם אולם המיגוון יאפשר לכל אחד למצוא כמה שיתאימו לטעמו. אני אהבתי יותר את הסיפורים הארוכים בקובץ, בהם יש אפשרות לפתח יותר את העלילה והדמויות. הסיפורים הקצרים נראו לי קצרים מדי. בין הספורים שאהבתי: “דוקטור, תעשה לי גם” המתאר מנתח פלסטי מצליח שעשה כבר עשרות ניתוחים לאשתו, אולם כאשר מגיעה בקשה בלתי צפויה הוא מתחבט. בסיפור “מה מגיע לך?” אנו מוצאים למה חשוב לעשות הפרדה בין מקום העבודה לחיי המשפחה, ובסיפור “שירה”, כל שותי המים מהבקבוק, יזדהו עם הגיבורה המעדיפה את הבקבוק על פני זוגיות. הסיפור “בטיפול” מוקדש לזכרה של ד”ר ניצה אברבנאל ונושא אופי אישי יותר. בספר גם כמה סיפורים בעלי אופי קומי, כמו “הגובה” או “הלו, בובה” שלמרות שהסיום שלהם צפוי, הם עדיין גורמים להעלאת חיוך…

גם הסיפור הארוך ביותר אינו עולה על עשרה עמודים ואפשר לקרוא אותם בכל סדר שרוצים. לצערי, לא גיליתי קשרים בין הסיפורים, דבר שנעשה לפעמים בקבצים כגון אלו (אם כי בהחלט ייתכן שקשרים קיימים ודרושה קריאה זהירה יותר לגלות אותם). זהו ספר מהנה, למרות שלאחר חלק מהסיפורים תרצו לעצור ולחשוב קצת. ככזה הוא מתאים מאד לימי הקיץ החמים, ולמי שמעונין לקרוא בקצב איטי, סיפור או שניים בלבד בכל פעם.

לאור הירח
תמר פריד
הוצאת פרדס
תשע”ב 2012
190 עמודים

מתוך גב הספר:

כמו אמן, המצרף חפצים יומיומיים או ממוחזרים וחסרי ערך ליצירת אמנות, לוקחת תמר פריד דמויות ואירועים אפרוריים המוכרים לנו כל כך מהיומיום האורבני, ומציגה אותן באור סוריאליסטי-קומי, פרי נקודת המבט של גיבוריה. המפגשים המקריים בין דמויותיה יוצרים מציאות חדשה, בה כל נסיעה במונית הופכת למסע התגלות, נהג מאצ’ו הופך לקורבן תמים, צפייה שגרתית בתוכנית טלוויזיה לרומן אהבה וליל אהבה למעשה נקמה…

תמר פריד היא עיתונאית ועורכת מגזין “יופי!” – מגזין מקצועי לתעשיית היופי בישראל. עבדה כתחקירנית, עורכת ומפיקה בטלוויזיה החינוכית והיא בעלת תואר שני בספרות עברית. הסיפור “מון שרי” המופיע בקובץ זה, התפרסם בכתב העת “מאזניים” ב-2011. “לאור הירח” הוא קובץ הסיפורים הראשון פרי עטה.

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *