ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

לא לשווא

12 בספטמבר 2016 גדי איידלהייט

האחות תאה וולף התנדבה לשליחות לאלכסנדריה לסייע בהקמת בית חולים יהודי ובהכשרת האחיות שם. זאת לאחר לימודים של כמה שנים בגרמניה. התפקיד היה לשנתיים ולמעשה שליחות זו הצילה את חייה. בשנת 1937, עמוק בתוך השלטון הנאצי ורדיפות היהודים, עזבה תאה למצרים, אז בשליטת הבריטים, וכמובן שלאחר סיום תפקידה לא חזרה לגרמניה. הספר מספר על עבודתה באלכסנדריה ומנסה להעביר גם את רוח התקופה, שירת הברבור של יהדות מצרים המפוארת, יהדות משכילה תרבותית ואמידה, ששנים מעטות לאחר מכן נרדפה בידי פארוק, נושלה מנכסיה וגורשה בחוסר כול.

בית החולים באלכסנדריה טיפל בחולים ערבים ויהודים באמידים ובעניים ומומן ברובו מתקציב הקהילה היהודית. לאחר פרוץ המלחמה טופלו גם חיילים פצועים וכל מי שהיה צריך סיוע. הספר מורכב מאוספים של סיפורים קצרים, המדלגים לפעמים בזמן, כאשר הסופרת, בעצמה ילידת מצרים, מכניסה לעתים סיפורים מהתקופה בפי המטופלים, ויוצרת שילוב מעניין וחוויתי לקורא.

פרקים מסוימים העוסקים בסיוע ליהודים הם לא מפשוט ממדהימים. למשל, אוניה גרמנית שהגיעה מגרמניה ומסתבר שיש בה 13 קשישים יהודים שהצליחו לעלות עליה, אולם הקברניט נועל אותם בתאים בכל נמל שלא יצליחו לרדת כדי שיוכל להסגירם בחזרתו לגרמניה. שוטר ערבי מודיע לתאה על כך והם מטכסים עצה, להגניב למזון שהם תרופות הרדמה ואז לפנות אותם מהאוניה בתואנה של מגפה שהתפרצה (לפי החוק קברניט אוניה חייב לדווח על מגפה לשלטונות הנמל). התוכנית מצליחה וכך אותם אנשים ניצלים מציפורני הצורר הנאצי.

לתאה ולאחרים היום גם צרות נוספות. בהיותם אזרחי גרמניה הם נחשבו לעתים לנתיני מדינת אויב. לא עזרו ההסברים שהם יהודים ובוודאי שלא ישתפו פעולה עם הנאצים. הבריטים לעתים חשדו בהם. לאחר המלחמה עלתה תאה ארצה והתחתנה. משפחתה לא שרדה את השואה וכמעט כל קרוביה נרצחו, אולם בן של בת דודה שלה הגיעה כנער בודד ארצה והם הצליחו להיפגש ותאה פרשה עליו את חסותה. נהנתי לקרוא את הספר ולהכיר את דמותה של תאה.

 

כריכת הספר לא לשווא

לא לשווא

לא לשווא
הצלת יהודים מן השואה על ידי גיבורה באלכסנדריה
עדה אהרוני
הוצאת כרמל – 2015

מגב הספר

לא לשווא הוא לא רק סיפור אישי מרתק אלא גם קלידוסקופ של מאורעות מדהימים באלכסנדריה בעת מלחמת העולם השנייה, המעניקים לקורא את התחושה שהוא בעצמו חי את המאורעות החשובים האלה בהיסטוריה האנושית. זהו סיפור אמת נפלא, העולה על כל דמיון – אוד מוצל מהעקירה הגדולה של יהדות מצרים במחצית השנייה של המאה ה-20, ושל בית החולים היהודי התוסס באלכסנדריה. הוא גשר בין מערב ומזרח, המאיר את הגורל המשותף של העם היהודי.

תאה, ה”אישה בלבן”, היא לא רק האחות הראשית של בית החולים, אלא גם גיבורה ומודל-על בלתי נשכח, המגלה לקוראים אבנים יקרות של אמת, חוכמה, אומץ ואנושיות. בעזרת אנשי מוסדות מצריים, באומץ ובתושיה תאה מצליחה להציל דרך בית החולים, יהודים רבים מן השואה באירופה הנאצית. מי יודע היום שפקידים ושוטרים מצריים סייעו ליהודי אלכסנדריה להציל יהודים מציפורני הנאצים? זאת עובדה היסטורית ועליה להירשם בתולדות העם היהודי והעם המצרי ובתולדות ההיסטוריה.

One Comment

  • adaaharoni06 12 בספטמבר 2016 at 17:05

    כתבה יפה על ספר מדהים ביותר, חלק מההיסטוריה היהודית במצרים, גרמניה וישראל. כל הכבוד! איפלק – הפורום לתרבות השלום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *