ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

לחיים טובים

12 בפברואר 2015 גדי איידלהייט

אודה על האמת שלא ממש הבנתי איך כולם מתחילים לעשות כושר ולהיות מדריכי כושר ולקח קצת זמן עד שהבנתי למה המונח “אימון” מתייחס. ההגדרה של המושג נשארה מעורפלת מעט, אולי במכוון, כך שכל אחד יכול למצוא איזו נישה משלו תחת ההגדרה הכללית של התחום.

לספרים הרבים העוסקים בתחום מצטרף ספרה של נילי סופר, שבאה מתחום המשפטים והניהול מחד גיסא ותלמוד מאידך גיסא ומציעה בספרה מעין קורס אימון אישי  לאור מדרשי חז”ל ואמרות שפר ממיטב הרפרטואר העולמי. כל פרק עוסקת בתחום מסוים, בקשיים ובכשלים שהוא גורם לנו ובשיטות להתגבר עליו. לדוגמה: לקיחת אחריות מול הטלת אשמה, קנאה, חוסר יכולת איפוק והבלגה, גאווה וצניעות ועוד. בסוף כל פרק מופיע סיכום קצר. נביא סיקור קצר ממעוף הציפור על הפרק הראשון “את מי אתה מאשים?”

הפרק נפתח ברבי יצחק שחולל ניסים שלכאורה היו אמורים להיטיב אך גרמו לתוצאות לא רצויות והיה צריך לבטלם (המקור בתלמוד במסכת תענית כג עמוד ב’). המעשה מהווה פתיחה ראויה לספר בכך שאותם האנשים שאירע להם הנס ולא השכילו לנצלו האשימו את מחולל הנס בתוצאה. כמו כן אפשר ללמוד מכך ששינוי אמיתי לא מתרחש באמצעות ניסים. משם עובר הפרק לדון באדם הראשון שהתחמק מאשמה והאשים את חווה, בקין שהיתמם מול ה’ על כך שאינו יודע מה קרה להבל וממשיך בנושא האחריות האישית שהיא חשובה יותר מהאשמות של אחרים. לסיום הפרק מופיעות אימרות נוספות בנושא כדוגמת האימרה: “ההצגה הייתה הצלחה גדולה, רק הקהל היה כישלון” של אוסקר ווילד ועד אפיקטטוס מהאסכולה הסטואית שאמר: “מדרכו של כסיל להאשים את זולתו בכישלונו. מי שמתחיל להחכים מאשים את עצמו, ומי שמשכיל אינו מאשים איש”. בכל אימרה יש דיון קצר ולאחריו מופיע סיכום של הנקודות העיקריות בפרק.

הספר מעוצב בצורה יפה ונעימה לעין המושכת את הקורא והפרקים אינם ארוכים. ביצוע משמעותי של תהליך שינוי הוא איטי וקשה. אני חושד בספרים שמכילים משפטים כדוגמת: “הספר הזה ישנה את חייך” “הספר שלו חיכית שנים רבות” וכו’. בספר זה השכילה המחברת לרשום על הכריכה כי: “אין ספק שזו עבודה קשה, הדורשת מאמץ, התבוננות פנימית עמוקה ולימוד מתמיד”. אין פתרונות קסם. וגם בתהליך של שינוי יהיו נפילות ואכזבות. ההתבוננות הפנימית היא אולי החשובה מכל, להיות כנים עם עצמנו ולהפסיק לנסות לרמות את עצמנו, ובעיקר לדעת שהתהליך אינו חד פעמי, אינו עם התחלה וסוף אלא הוא מתמשך. כתוצאה מכך כדאי לקרוא את הספר לאט. פרק בשבוע ובמהלך השבוע לשים לב לנושאים שעלו בפרק ולזהות התנהגות שמצריכה שינוי. זה לא פשוט ואולי ברוב המקרים הזיהוי יהיה רק הרבה אחרי שההתנהגות הלא רצויה אירעה, אבל המודעות היא השלב הראשון ואחריה אפשר גם לאט לאט לשנות (שיטה דומה הוצעה על ידי מחברת הספר כוח הרצון ושאלתי אותה גם לספר זה).

נקודת המוצא של הספר היא ממקורות היהדות תוך שילוב חוכמת העולם. ספרים רבים בתחום האימון שואבים גם ממקורות החסידות, תנועה שבחלק מהמובנים הקדימה את נושא האימון במאות שנים. גם בספר זה  מופיעות אימרות רבות של רבני החסידות אולם אין הוא ספר חסידי והוא מתאים לכל המגזרים. פרקים רבים עוסקים בתופעות המאפיינות את גיל ההתבגרות ולכן הספר מתאים מאד גם לבני הנעורים.

לחיים טובים - כריכת הספר

לחיים טובים

לחיים טובים
חיים של שגשוג לאור חז”ל וחכמי העולם
נילי סופר
ידיעת ספרים תשע”ה

גב הספר

כולנו רוצים להצליח, לשגשג, להגשים את עצמנו ולחיות חיים טובים ומספקים. תהליכי אימון אישי וסדנאות לחשיבה חיובית מנסים להעניק לאדם כלים להתמודד עם הגשמת מטרותיו, להגיע אל היעדים שהציב לעצמו ובסופו של דבר להיות מאושר יותר. אין ספק שזו עבודה קשה, הדורשת מאמץ, התבוננות פנימית עמוקה ולימוד מתמיד.

כמה נפלא לגלות שבסיפורים ממקורות ישראל מסתתרים מסרים משמעותיים לחיים מוצלחים ומלאי סיפוק. חז”ל בתבונתם הרבה הורישו לנו אוצר בלום של כלים ועקרונות להתמודדות יעילה במצבי היומיום השונים.

לחיים טובים הוא הזמנה למפגש עם עולם זה ועם הכלים המעשיים שסיפורי חז”ל מעניקים לנו. העמקה ויישום של כלים אלה יאפשרו לנו לשפר את איכות חיינו, למקסם את יכולותינו ולחיות חיים טובים יותר, חיים של צמיחה והתחדשות. הספר שזור בתובנות ובהארות של אנשי רוח גדולים, פילוסופים, סופרים, משוררים ומדינאים מתרבות העולם לדורותיה. אישים כמו אריסטו וסוקרטס, ניטשה, שייקספיר, דקארט, גתה ורבים אחרים ילוו אותנו לאורך הקריאה.

נילי סופר מעבירה הרצאות בתחום ספרות חז”ל במסגרות שונות. היא עורכת דין, בעלת תואר שני במנהל עסקים ורקע אקדמי בפילוסופיה כללית ובתלמוד. היא משלבת תחומים אלו לצד עיסוקה בתפקיד ניהולי במוסד פיננסי.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *