ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

לטפס על ההר או איך לכתוב

16 בפברואר 2015 גדי איידלהייט

ארנה קזין (עם קמץ קטן אבל בלי וו) ממליצה על תרגיל של כתיבה בלי תארים. לכתוב עם שמות עצם ופעלים. אני אנסה לכתוב סקירה כזו. לא הכרתי את ארנה קזין כסופרת ולא קראתי ספרים שלה או טורים שפירסמה בעיתון. אבל, כמי שאוהב לקרוא ולכתוב (בעיקר מאמרי פרשת השבוע, אסטרונומיה וסקירות ספרים) אני מתעניין בנושאים אלו.

נראה שלספר זה שתי מטרות. האחת, לפתוח לנו פתח למוחה של ארנה. מה קורה אצלה בתהליך הכתיבה. איפה שולחן העבודה שלה ומה היא עושה בבוקר. מתי היא אוהבת לכתוב, מתי היא לא מסוגלת לכתוב, איך מתגברים על מחסומי כתיבה ומה עובר עליה בשלבים השונים של הפקת הספר החל מהרעיון הנצרב בראש ועד קריאת סקירות וביקורות מעין זו.

המטרה השנייה היא לתת כלים לכל מי שאוהב לכתוב. ולא משנה מה כותבים: סטטוס, פוסטים, בלוגים, סקירות, טור בעיתון, נובלה, סיפור קצר, רומן, אפוס או מתכונים. הספר כולל כללים והדרכה ודוגמאות מספרים אחרים אותם ארנה אוהבת, רובם לא תורגמו לעברית.

עד כאן ללא תארים. או עם פחות תארים. קשה לכתוב ככה והתועלות שאני ראיתי בניסיון אינה דווקא ביצירת טקסט טוב יותר אלא ביצירת טקסט מודע ומחושב יותר, כזה שאחר כך נוסיף לו תארים במקומות הנכונים אולם במינון מדויק.

אהבתי את השילוב בין זרם המחשבות לבין כללי הכתיבה, שילוב שיוצר עניין לקורא. זרם המחשבות גורם ליצירה להיות אישית מאד, אפילו חושפנית, ודורשת אומץ מהסופרת. הכללים מרגיעים את המתח ומחזירים אותנו למישור האפקטיבי. לדוגמה, אחד הכללים החשובים (תואר! – מיותר?) הוא לדייק בעובדות. אם צריך לערוך תחקיר אז לעשות ואם מספיק לבדוק באנציקלופדיה אז לא להתעצל. אם הבאתם תגובה של זאב ז’בוטינסקי לפיצוץ מלון המלך דוד ביוני 1946  אתם בבעיה. תמיד יהיה קורא שידע שז’בוטינסקי נפטר שנים קודם (ושהפיצוץ היה ביולי, בדקתי את העירנות שלכם). אותו קורא ישכח את כל הספר ורק יגיב – איזו בורות! ספר נורא ואיום! כקורא אכן הרגשתי כך לפעמים כלפי ספרים (ראו אנדיורנס). אל תתעלמו מהכללים.

תרבות הכתיבה על הכתיבה מפותחת מאד בשפות השונות וסופרים רבים כתבו גם על תהליך הכתיבה שלהם (מבין כולם אהבתי במיוחד את “על הכתיבה” של סטיבן קינג). רשימת ספרי המקור קצרה יותר וכל ספר חדש שמצטרף אליה הוא ברכה ותועלת לכותבים. כרגיל ההמלצה היא למי שכותב לקרוא וללמוד. גם אם כתבתם די הרבה תמיד אפשר ללמוד דברים חדשים, לגלות נקודות מבט מעט שונות או סתם להתרשם איך סופרות אחרות רואות את הדברים (דברות?).

באתר ההוצאה תוכלו להתרשם מפתח הדבר של הספר המהווה מסה קצרה על הכתיבה ועומד גם כמאמר בזכות עצמו.

לטפס על ההר - כריכת הספר

לטפס על ההר

לטפס על ההר או איך לכתוב סיפור

ארנה קזין
הוצאת אחוזת בית 20145

מגב הספר

“כתיבת ספר היא מאבק נוראי ומתיש,” כתב הסופר ג’ורג’ אורוול, “כמו התקף ארוך של מחלה מכאיבה.” ובכל זאת, מאז ומעולם אנשים אוהבים לכתוב ומנסים את כוחם בכתיבה, וכיום – יותר מאי-פעם. אנשים רבים שמעולם לא כתבו, או שכתבו ורוצים להמשיך לכתוב, מבקשים שוב ושוב למצוא את הדרך הייחודית שתאפשר להם להעלות על הכתב את הרעיונות והסיפורים והתמונות שגודשים את ראשם.

כמו הסופרים הגדולים ביותר, גם מי שעושים את צעדיהם הראשונים בכתיבה מתלבטים בכל שלב ושלב של הדרך. ההשראה מובילה לכתיבה, הכתיבה מביאה השראה, ובין לבין – כולנו זקוקים ליד מכוונת שתעזור לנו לעשות נס: ליצור יצירה ספרותית מקורית ובעלת עוצמה, לברוא במילים עולם שלם ומעורר אמון שיזמין את הקוראים לצלול לתוכו ולהתענג עליו.
.
לטפס על ההר, או: איך לכתוב” הוא מדריך כתיבה חכם ותמציתי שכולל עקרונות יסוד המתאימים לכל סוגה של כתיבה ספרותית, אם בדיונית (סיפור קצר, נובלה, רומן), ואם לא-בדיונית (ממואר, מסה אישית, ביוגרפיה ועוד). בהתבסס על ניסיון רב כמנחת סדנאות כתיבה מוערכת וכמלווה אישית של כותבים, עונה ארנה קזין על שאלות מרכזיות שמטרידות כל כותב וכותבת: איך להתגבר על מחסום כתיבה, איך להתחיל לכתוב, איך להתמיד בכתיבה אחרי דעיכת ההתלהבות הראשונית, איך לתקן ולשפר כתב יד, וגם – איך לא להרים ידיים בטיפוס על ההר הגבוה כל כך, בדרך לפסגה היצירתית המיוחלת.
.
זהו ספר מלא השראה, וזו יצירה בפני עצמה על אהבת הכתיבה ועל כותבים ידועי שם; ספר שיכול לשמש בן לוויה מסור ונאמן לכל כותב וכותבת (בין שהם עמלים על טיוטה ראשונית ובין שהם כבר פירסמו וזכו להכרה). קזין מביאה ציטוטים של ענקי ספרות על אודות תהליך הכתיבה שלהם, ומספרת מניסיונה האישי ככותבת, ובתוך כך חושפת כללי ברזל של כתיבה, לצד טכניקות פשוטות להתמודדות עם מחסומים או עיכובים.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *