ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

לידה

16 בספטמבר 2018 גדי איידלהייט

זוג נכנס להריון וההריון מקרין על מעגלים שונים. בוודאי על הזוג עצמו, אולם גם על הורים ובעיקר על זוג חברים. שש דמויות ברצף מונולגים הנע משלב ההתעברות ועד שתומר התינוק בן שנה. דפני ואמיר, מקבלים את ההחלטה ונכנסים להריון וכמו הרבה זוגות אחרים, רוצים ילד, אבל לא לגמרי בטוחים שהם מוכנים לכך, גיא ואביגיל, זוג חברים לא נשוי וחסרי עניין בילדים והורי הזוג שדרך ההריון נזכרים בהריון ובהורות שלהם.

הרומן מבלבל מעט, בהחלטה שהיא בוודאי מודעת, לא מופיע בראש כל פרק מי הדובר, ולי כקורא היה קצת קשה לעקוב אחרי חילופי הדמויות והמיקום שלה בעלילה, ובפרקים מסוימים יש גם מעט דילוגים בזמן. התהליכים יהיו מוכרים לזוגות רבים. דפני מרוכזת בהריון, אמיר לא בטוח מה מקומו בתא המשפחתי המשתנה. אביגיל מתבצרת בהחלטתה לא להביא ילדים לעולם, ואילו גיא נסדק מעט וההריון של אשת חברו הטוב, מעוררת אצלו חוש אבהי שלא היה בו קודם. אביו ואמו של אמיר בוחנים את ההורות שלהם, הורות לבן יחיד, ברטרוספקטיבה ועומדים על טעויות שעשו בדרך.

Spoiler

התהליכים אותם עוברים הדמויות מתוארים בהגזמה, שנראית לי לא תמיד מציאותית, אולם אפשר לקבל טכניקה ספרותית זו הנועדה להעצים דברים ולחדד אותם. אמיר מרגיש זנוח, למרות שלא קראנו בשום שלב שדפני זונחת אותו, והולך בעקבות רומן ישן לרעות בשדות זרים. אני מניח שיש גם מקרים כאלו אולם נראה לי, או לפחות אני יכול לקוות שכך, שבגידה באשתך כאשר היא נושאת את ילדך ברחמה, היא עדיין עניין נדיר. דווקא לאחר הלידה, דפני היא זו שבוגדת ומפתחת סטוץ מהצד, וגם זה ללא סיבה ברורה לעין. אמנם לידת ילד לרוב לא תשקם יחסים הרוסים, אבל נדיר שהיא תהרוס יחסים טובים, בין בני זוג, ולא ברור איך אמיר ודפני יתגברו על כך. הספר לא עוסק בעתידו של הזוג אבל הכיוון הכללי נראה כמוביל לגירושים מהירים. אני לא צופה עתיד לזוג הזה, וחבל.

[collapse]

דמויות המשנה נותנות נפח נוסף ומאפשרות עיסוק בנושאים נוספים: למה אביגיל לא רוצה ילדים? אנחנו עוד נגלה, אולם גם אביגיל עצמה כאשר היא יורדת לשורש העניין, לא משנה את דעתה. גיא כנראה משלים עם כך, בקושי רב, אבל דווקא אצל זוג זה עוד יש פתח לסיכוי ואולי אביגיל תשנה את החלטתה. ישראל, גם זו של 2018, כמעט ואינה סובלת אי-הורות מודעת, דבר המתבטא גם בדמות ססגונית במיוחד, גל, אם חד הורית וחברתה של דפני לעבודה, שביחד עם רותם הרווקה, מייצגות עוד שתי גישות לנושא ההורות והיה אפשר לתת גם להן מקום נוסף בסיפור. גם ההורים של אמיר מנסים בטיפול של נכדם לתקן את הטעויות שעשו לאחר לידת בנם, טעויות שאולי משפיעות על אמיר עד היום, ואולי לא. לא ניתן לתרץ את כל קשיי ההווה במחדלים של אחרים בעבר.

הריון ולידה תמיד יהיו נושאים משני חיים, ומעלים חששות לכל זוג. אצל רוב הזוגות, ההריון פשוט הופך אותם מזוג למשפחה ולאחר מכן למשפחה גדולה יותר ויותר. אצל אחרים הנושא מורכב יותר, בצורה שלא תמיד ברורה לאלו שאצלם הכל “נורמלי” בהיבט הישראלי המקובל, בו ארבעה ילדים, גם אצל משפחות חילוניות, כבר לא נחשב משהו חריג. ולכן למרות שאולי הספר מעט דחוס וכולל נקודות רבות שכנראה בפועל לא יהיו סביב הריון בודד, הוא מהווה מעין פנס מרוכז וזכוכית מגדלת על אותם היבטים שקיימים במינונים נומכים הרבה יותר ומנסה לגעת בהם.

 

כריכת הספר לידה

לידה

לידה
עמנואלה ברש רובינשטיין
הוצאת הקיבוץ המאוחד 2018

מגב הספר

היריון, לידה ובואו של התינוק לעולם יוצרים שינוי עמוק בחייהם של ההורים הצעירים, הסב והסבתא וזוג חברים של ההורים. כל דמות מתמודדת עם הלידה מנקודת מבט שונה, וחושפת היבטים שונים של הולדת הילד: הבדלים בין נשים לגברים, שינוי בתפיסה העצמית של ההורים, קונפליקט בין עבודה להורות. אולם לא רק ההורים מושפעים מהלידה. חייהם של הסב והסבתא משתנים לבלי הכר עם הולדת נכדם הראשון, וזוג חברים מתחבט בשאלה האם גם הם רוצים להביא ילדים.

הרומן מורכב ממונולוגים של שש דמויות, שלושה זוגות. העלילה משתרעת על פני עשרים ואחד חודשים, מרגע שדפני מגלה שהיא בהיריון ועד שתומר בן שנה. לידתו מפרה איזון פנימי של הדמויות. אולם לאחר תהפוכות שונות נוצר איזון חדש; מבשר טובות לחלק מהדמויות, מעיק מעט לאחרות.

 

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *