ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

למה אנחנו עובדים

4 בדצמבר 2016 גדי איידלהייט

למה אנחנו עובדים? שאלה טובה ויש לה גם שאלות המשך. בשביל מי אנחנו עובדים, למה אנחנו עובדים כל כך הרבה ועוד. כותרת המשנה של הספר כבר מפורטת יותר: “למה בעצם הרוב המכריע של בני האדם בעולם לא חש כל סיפוק בעבודה”. ניסיון התשובה המידי יהיה: “אנחנו עובדים כדי להתפרנס”, או במילים עדינות פחות, כסף. אבל כסף הוא לא התשובה. כנראה שלא היינו עובדים אם לא היו משלמים לנו אבל כסף הוא לא “הסיבה” שאנחנו עובדים. אם לא השתכנעתם, הפרק הראשון בספר עוסק בנושא זה בהרחבה. הרבה אנשים עובדים ולא נהנים גם כשמשכורתם גבוהה והרבה אחרים מרגישים סיפוק בעבודתם גם אם המשכורת אינה גבוהה במיוחד. מחקר אחר שאינו מצוטט בספר אבל מופיע פעמים רבות בהקשר של כסף, מראה שאכן רוב האנשים היו שמחים להשתכר יותר עבור עבודתם, אולם התוספת אותה הם מגדירים ככזאת שהיו מרוצים בה היא של 20%. תוספת משמעותית אבל לא משנה סדרי עולם. לפעמים אפילו תוספות כספיות מזיקות בתמונה הכוללת.

אם התשובה אינה כסף, אז מה כן? הספר מציע כמה תשובות: עבודה שהיא גם קריירה תגרום לסיפוק אצל האדם. עבודה שרואים בה שליחות, תהיה אפילו מספקת יותר. בכל עבודה שלא תהיה, יש חשיבות מרובה לסביבת העבודה שיכולה לדכא כל רגש של סיפוק או להעצים אותם, גם בעבודות הרוטיניות ביותר. עיקר הספר מנסה לנפץ את התאוריה של אדם סמית, שהאדם טיפוס עצלן ולא יעשה כלום ללא תמורה ומאידך יעשה הכל כל עוד התמורה שהוא מקבל היא המקסימלית. אם עולה לכם בראש השיר “In the end of the day” מהמחזמר עלובי החיים, הרי שעל כך בדיוק דיבר סמית. עבודה מונוטונית, שלא משתנה בכלום בשביל כמה מטבעות בסופו של היום שמחרתו יהיה זהה לחלוטין. המהפכה התעשייתית והנהגת פס היצור בו לשם ייעול היצור עבודה מפוצלת להרבה תחנות כשכל אחד עושה רק משהו אחד במשך שעות. מושגים כמו: התפתחות, מימוש עצמי, תרומה לחברה? כל הרעיונות האלו זרים לסמית, אבל קיימים כיום, ודורשים עיצוב סביבת עבודה חדשה.

הספר הוא הרחבה של הרצאת TED הבאה:

לא בטוח שכולם ישתכנעו, וכנראה גם לא תרוצו לחפש עבודה חדשה בסיום קריאת הספר, אבל כנראה שיהיו לכם כמה רעיונות אותם תוכלו ליישם אצלכם גם אם אתם מועסקים ועוד יותר מכך אם אתם מעסיקים.

כריכת הספר למה אנחנו עובדים

למה אנחנו עובדים

למה אנחנו עובדים
בארי שוורץ
מאנגלית:מרב זקס-פורטל
ידיעות ספרים 2016 (במקור 2015)

מגב הספר

לימדו אותנו לחשוב שאנחנו עובדים בעיקר בשביל המשכורת. אם כך, מדוע רבים כל כך מאיתנו אינם מרוצים מהעבודה שלהם, גם אם שכרם נדיב? ולמה יש אנשים שחשים סיפוק עצום מעבודתם אף ששכרם נמוך? פרופ’ בארי שוורץ, שחקר את הנושא לעומק ובחן עובדים מכל שכבות החברה, מנפץ את המיתוס לפיו שכר גבוה פירושו אושר תעסוקתי. באמצעות דוגמאות רבות מבתי חולים, מספרות, מפעלי מכוניות וחדרי ישיבות, הוא חושף את הדפוסים ואת דרכי הפעולה שמובילים ליצירת אושר במקום העבודה, ומוכיח שבסופו של דבר, ברוב רובם של המקרים תמריץ כספי לא יגרום לעובד לעבוד טוב יותר, אלא להפך.

למה אנחנו עובדים ילמד אתכם כיצד לעשות את הצעדים הראשונים בדרך להבנת הנושא וידרבן אתכם למצוא עבודה נהדרת.

בארי שוורץ הוא פרופסור לפסיכולוגיה בסווארתמור קולג’ ומחברם של הספרים: “פרדוקס הבחירה” ו”תבונה מעשית”. מאמרים שכתב פורסמו ב”ניו יורק טיימס”, “יו-אס-איי טודיי”, “סיינטיפיק אמריקן” ועוד. הוא הופיע בעשרות תוכניות טלוויזיה ורדיו.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *