ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

לפני ואחרי בבני ברק סיטי

9 ביוני 2015 גדי איידלהייט

שם הספר מרמז על תוכנו. לפני ואחרי בבני ברק יתאר בהכרח תהליך של חזרה בתשובה (או יציאה בשאלה), אבל המילה סיטי נראית לא מתאימה. מה פתאום סיטי? אנחנו בניו-יורק? ממש לא. גם לא בתל אביב או בר”ג עתירות המגדלים ואפילו לא בפתח תקווה או גבעת שמואל הבורגנית. מה לבני ברק ולמונח סיטי?

ושאלה זו מהווה דוגמה לשאלות אחרות הצצות מקריאת הספר. הספר מתאר את חיים של ליאה ואלבר שעוברים לגור בבני ברק מטעמים כלכליים (דירה זולה מאד וגם קרובה לרמת גן כך שלא צריך לדאוג שהסביבה לא תתאים) ומגלים כי למעשה הם כבר שנים בעיצומו של תהליך חזרה בתשובה. התהליך אינו פשוט אף פעם ובוודאי כשמבצעת אותו משפחה ואנו נחשפים לעולמם בעלילה שנעה בכמה צירים. פרק המבוא  (המובא בהמשך באדיבות ההוצאה) מוביל לעיקר הספר המתאר שנה בחיי המשפחה חודש אחר חודש, הולך וסובב דרך מעגל החיים היהודי, עם חזרות לתקופות שונות בעבר.

בניגוד לספרים אחרים שנכתבו על ידי חוזרים בתשובה (או בשאלה), אין בספר ביקורות קטלנית על העולם הקודם וגם לא שבחים ללא סייג על העולם החדש. אין כאן ראייה פתאומית של האור מול החושך. אולי דווקא ההפך, יש רצון עז להראות כי העולמות דווקא אינם שונים כל כך. המצוקות הכלכליות בוודאי לא נפתרות כאשר חוזרים בתשובה, אולי אפילו גוברות עקב הלחץ לחיתון הבנות וההוצאות הכספיות הכרוכות בכך. הבעיות האישיות לא נפתרות – בעיות בזוגיות היו ויהיו, עדיין קשה להשיג עבודה, קשרים חברתיים מתנתקים וחדשים מתקשים להיווצר –  החברה הישנה דוחה אותך ובחברה החדשה את תמיד תהיי סוג ב’. ואפילו אם את מקבלת הזמנה לחתונה מיוחסת, תשבי בשולחן של ספרדיות בצד ותקבלי דג ולא עוף והשידוכים שיוצעו לבנות יהיו של חוזרים בתשובה.

קריאת הספר מושכת ומהנה. בספר כמה עלילות משנה: לימודי המשחק בבית צבי, משפחתו של אלבר והקשרים עימה, ההיקשרות לתנועת חב”ד ועלילת משנה העוסקת במעשים מגונים בחברה החרדית. זהו נושא חשוב, אך למרות שנושא זה מעסיק רבות את הגיבורה, הוא לא מגיע לכדי מיצוי ואינו יוצר שיא דרמטי (כפי שאולי היה מצופה מהתיאור בכריכת הספר), ובעיקר מביע את ההדחקה הקיימת בנושא. היה כדאי ליצור יותר דרמה,  קונפליקטים שהגיבורה חווה והחלטות מפתח שלה. נראה שרוב האירועים פשוט מתרחשים והגיבורה פסיבית למדי ומוכנה לקבל את כל מה שיקרה לה ופחות פועלת בעצמה לשינוי.

מבחינה ספרותית זהו חסרון מסוים, אבל אולי זה המצב. אמנם אנו מעדיפים גיבורים שלוקחים את עצמם בידיים וכל הזמן משנים את גורלם, אבל האם זה בכלל אפשרי? ואולי מספיקה הבחירה האחת של הגיבורה, הבחירה הקריטית של החזרה בתשובה והשלכת עולמה הישן מאחוריה תוך אימוץ אורח חיים דתי – שבת, כשרות, מקווה, כיסוי שיער, חינוך הילדים. בחירה שכבר ממילא משנה את הכל ולא משאירה כמעט כוחות לבחירות נוספות. ואולי אלו מצוקות היום-יום שאינן שייכות דווקא למגזר החרדי, שפחות מאפשרות להרים את הראש אלא מכריחות אותנו להתעסק בציפה על המים, ואולי זו אמירה מכוונת שהכל בידי שמים, אמירה המופיעה בספר כמה וכמה פעמים.

נדגיש שוב את מעלתו של הספר ביצירת החיבור והקשרים בין המגזרים בחברה תוך כדי תיאור מעניין של מגזרים אלו. הספר בפירוש מיועד לקוראים חילוניים ואל להם לחשוש מקריאת הספר. לא יגידו להם בכל פרק כמה העולם החילוני ריק וגרוע וכמה העולם החרדי טוב. נהפוך הוא, לא חסרה ביקורת, עדינה יותר או פחות, על העולם החרדי. החל מביקורת על הספרות שלו (ספרות לא תורנית שמיועדת אך ורק לנשים) ועד ביקורת על אפלייה. גם צדדיה החיוביים של החברה – העזרה ההדדית, הפשטות וההסתפקות במועט, חשיבות ערכי המשפחה מוצגים.  הקוראים יגלו עולם שקרוב אליהם (בכל זאת סיטי) אך פחות מוכר, על יתרונותיו וחסרונותיו, בוודאי מבט מורכב יותר ממה שלרוב מוצג בתקשורת, וגיבורה שאפשר להזדהות איתה.

לפני ואחרי בבני ברק סיטי - כריכת הספר

לפני ואחרי בבני ברק סיטי

לפני ואחרי בבני ברק סיטי
אביטל ז’נט קשת
ידיעות ספרים – 2015

פתיחת הספר באדיבות ההוצאה

Download (PDF, 361KB)

מגב הספר

 זהו סיפורה מרטיט הלב של ליאה, שחקנית לשעבר, החוזרת בתשובה יחד עם בעלה ובנותיה ומפלסת לעצמה חיים חדשים בעיר בני ברק. תוך כדי חיפושים אחרי ילדה אחת, שגורלה נקשר בה, היא מגלה לא רק שרשרת מסירה נשית, אלא גם את עקבות הילדה שהיתה היא עצמה.

בטון חשוף וישיר, בקול שכולו אמת, פותחת אביטל ז’נט קֶשת צוהר אל חייהם של החוזרים בתשובה שעולמם היטלטל ונברא מחדש. חיי משפחה אמוניים, זיכרונות עבר מעולם נטול כבלים של דת וכנפיים של גאולה – אלה הם חומרי החיים המסקרנים ושובי הלב של ספר זה, שאינו פוסח על קשיי היום-יום וקשיי הפרנסה, ועל משאם הכבד של המצוות והעוֹל לצד שמחות קטנות שבין קודש לחוֹל.

מעולם לא תואר מרקם החיים הישראלי במרחב העירוני החרדי באומץ רב כל כך. לפני ואחרי בבני ברק סיטי מזמין אותנו להכיר מקרוב את מאפייניו של הגורל הנשי בחברה הדתית על קהילותיה וחסידויותיה השונות. מבט בוחן זה, הקולט גם את הנסתר מן העין, מציג באור חדש גם את החברה החילונית שסברנו שאנו מכירים.

One Comment

  • סאיה אהרון אלבז 22 בנובמבר 2017 at 16:26

    ספר מרגש ומענג מאוד. ממש חבל לי שנגמר:)))😊 הספר עוסק בתהליך חזרתה בתשובה של משפחה העוברת להתגורר בבני ברק התוססת והציבעונית אולם נקודות ההזדהות שלי דווקא באו מהמקום האנושי האוניברסלי שלנו כבני אדם וכאימהות ולאו דווקא בהקשר של החזרה בתשובה.דבר נוסף: למרות שבמעגל הקרובים שלי יש לא מעט חוזרים בתשובה,לראשונה ממש נפל לי האסימון לגבי המשימה המורכבת והעדינה העומדת בפני החוזרים בתשובה, והיא לאחד את עברם החילוני אשר לא נעלם לשום מקום לכדי יחידה אחת שלמה ורגועה, שלווה ומפוייסת עם ההווה החדש הדתי בו הם חיים. בעיניי זוהי גדולתו של הספר. אהבתי מאוד את הכתיבה האסוציאטיבית , הקולחת והישירה הטבולה בתיאורים מענגים של הניואנסים הכי עדינים של החיים , הגלויים והנחבאים לכולנו. בעיניי הספר הזה הוא עונג צרוף וכמו שאמרתי , חבל לי שנגמר:)))😊
    .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *