ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

לפרוץ את חומת הזכוכית

28 בפברואר 2019 גדי איידלהייט

הספר לפרוץ את חומת הזכוכית עוסק במיגוון רחב של נושאים הקשורים סביב זוגיות ונישואים לאנשים עם מוגבלות. נדגיש שהספר עוסק סמוגבלות שכלית-התפתחותית (להלן מש”ה) ולא על מוגבלויות כגון עיוורון/חירשות,שיתוק שגם להן מאפיינים משלהם. פרופסור ראובן פוירשטיין ז”ל, היה נושא הדגל של מתן האפשרות גם לאנשים עם מוגבלויות להיות בזוגיות. כעת בנו, שהוא בעצמו הורה לילד עם מוגבלות ממשיך בנשיאת הדגל.

המאמרים ברובם מיועדים לאנשי מקצוע, כך לפחות הרגשתי כקורא מן השורה. פרופ’ אסא כשר כותב על השיקוליים האתיים בנושא, ודיונים ארוכים, ולעתים אף מפולפלים עוסקים בנושאים משפטיים לרוב ובערימה לא קטנה של חוקים הנוגעים לסוגיות אלו. אודה שאת הפרקים האלו לא הצלחתי לקרוא. חלקו השניף אף הוא מפולפל, עוסק בצדדים הלכתיים. מאז ומתמיד הכירה ההלכה במושגים של חרש שוטה וקטן, כהגדרות מייצגות, אולם מונחים אלו ישנים ואינם רלוונטים לימינו, ויש לשלות מתוכם עקרונות. בוודאי שחרשות אינה נפתסת כיום כפי שהיה בעבר, אנשים שחרשים מליד וגם לא יכלו לפתח שפה, לא יכלו כלל ליצור תקשורות עם אנשים אחרים, ולמרות שחרש יכול להיות ברמה קוגניטיבית גבוהה מאד, הרי שהוא נידון בימי קדם לבידוד. גם ההגדרה של שוטה אינה תמיד ברורה, אולם מופיעים צדדים שזהו גם מצב זמני. בוודאי קטן, הוא הגדרה טכנית משפטית, שבינה לבין רמת הקוגניציה אין ולו דבר. משכך, יש להגדיר מחדש גם את המושגים האלו.

ובכל זאת גם קורא מהשורה, שהצדדים האתיים/משפטיים/הלכתיים פחות מעניינים אותו, ימצא עניין רב במאמר: “אבני בניין להכת צעירים לזוגיות ולחיי משפחה” (עמ’ 240). אבני הבניין נכונים לכל זוגיות באשר היא, אולם שלבים שנראים לנו טריוויאלים אינם כאלו. לאורך הפרק משולבים קטעים ממקרים אמתיים בהם נמצאים זוגות שונים. כך באמצעות הדרכה מתאימה ניתן ללמד או להעביר את אבני הבניין לאנשים עם מש”ה, וחלקם יתאימו בהחלט לזוגיות, נישואים ואף להורות. הנה כמה מהשלבים שכל אחד מהם מהווה אתגר בפני עצמו: ההכרה בצורך הזוגי, הכרת העצמי וקבלתו, הכרת האחר וקבלתו, יכולת לנהל תקשורת, הכרת כללי התנהגות מקובלים במערכת זוגית, מגע פיזי, ניהול חיים משותפים.

לסיכום, הספר בעייני מיועד לאנשי מקצוע: פסיכולגים, משפטנים, עובדים סוציאלים, רופאים ומטפלים ופחות לקהל הרחב. על מנת לפנות לקהל הרחב יש לשלב בו פרקים שאינם אקדמאיים מחקריים אלא יותר סיפוריים, כדוגמת  תיאור מערכות יחסים שהצליחו, ואולי אפילו כאלו שלא הצליחו, כדוגמת המאמר הבא שהתפרסם בעיתון מקור ראשון: בגובה הלב, העמותה שמלמדת שלכולם מגיעה אהבה .

ובכל זאת, עצם כתיבת הספר ופרסומו מהוויים שלב בפריצה של אותה חומה ובהעלאה של נושאים חשובים לסדר היום, נושאים שלצערנו, בגלל שפע סיבות, מוצדקות או לא, נמצאים לרוב בשוליים.

כריכת הספר לפרוץ את חומת הזכוכית

לפרוץ את חומת הזכוכית

לפרוץ את חומת הזכוכית  – זוגיות ונישואין לאנשים עם מוגבליות
מאמרים בעריכת רפאל. ש. פוירשטיין
ידיעות ספרים 2019

מגב הספר

הספר לפרוץ את חומת הזכוכית – זוגיות ונישואין לאנשים עם מוגבלות, מזמין את קוראיו למסע נועז, במונחי ימינו, המותח את המציאות החברתית אל מעבר למקובל ואולי אף מעבר לדמיון. חוקרים, מלומדים, רבנים ואנשי מקצוע חברו על מנת להוכיח, איש איש בתחומו, כי אפשר לפרוץ את חומת הזכוכית, מאחוריה חיים אנשים שהתרגלנו לראות אותם כשוליים חברתיים, כדי שיוכלו לנוע בבטחה אל מרכז הבמה ולהקים משפחה, זוגיות, ואף הורות. הספר הוא קריאה למהפכה, לא פחות, בחייהם של מאות אלפי אנשים החיים בתוכנו, ושל בני משפחותיהם, ובעיקר – קריאה לנו להפוך לחברה צודקת ואוהבת, חברת מופת.
הכותבים, מומחים מהשורה הראשונה, איש איש בתחומו, כתבו פרקים מעמיקים בשפה בהירה וקולחת, מתוך רצון שתהיה מובנת גם למי שאינו איש מקצוע בתחום זה או אחר.
הרב רפאל פוירשטיין, עורך הספר, הוא נשיא מכון פוירשטיין, יו”ר עמית בארגון רבני צהר, חוקר, מורה, פעיל חברתי ורב קהילה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *