ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

לרוץ עם סוסי הפרא

22 במרץ 2016 גדי איידלהייט

מה הדבר הראשון שאנחנו מרגישים כשאנחנו לוקחים ספר לידיים? הכריכה. ובמציאות היא יפהפיה, הרבה יותר ממה שאפשר לראות בתמונה. ההדפס של הסוס בלט, והזהב של הפרחים הבריק. מה הדבר השני שמרגישים? הנייר. וגם הנייר היה נייר איכותי, משיי וחלק, שונה מנייר הדפוס הרגיל. הספר “לרוץ עם סוסי הפרא” אינו מסוג הספרים שאני קורא באופן תדיר. בהתאם לרוח הז’אנר העלילה נעה בציר ההווה ובציר העבר – סוף המאה ה-13 ומשרעת גיאוגרפית רחבה מאנגליה ועד מונגוליה. עלילת ההווה דקת בשר ומשמשת רק כסיפור מסגרת קצרצר לעלילה ההיסטורית. היילן, מחפש נקמה ומנוחה לנפשו ומצטרף למסעי הצלב השמיני עם הנסיך אדוארד. הוא אדם בודד, חסר משפחה וחברים. סוד אחד עליו מתגלה בהתחלת הסיפור, אבל דמותו נשארת מסתורית.

הופתעתי מעט מחוסר העיסוק בעניינים רומנטיים עד שהגעתי למחצית הספר ובו תפנית עלילתית דרמטית. מאותה נקודה חששתי שהספר עומד לגלוש אך ורק לרומנטיקה (זוכרים מה קרה בסדרת “שבט דב המערות”?) וכמעט נטשתי אותו, אולם לאחר דילוג קצר קדימה, ראיתי שלא כך הדבר. ובכל זאת, ככל שהתפנית הייתה דרמטית היא הורידה את רמת הסבירות של הסיפור ובהתאם את רמת העניין שלי, ומבחינתי הייתה חיסרון.

קשה לי לשפוט את הספר, לזכות או לחובה. עד מחצית הספר נהנתי, וגם בהמשך לא סבלתי  אבל גם לא אזכור ממנו משהו. אודה שההפתעה המרכזית המתוארת לא הייתה צפויה בסיפור עצמו, אולם זו תפנית שהזכירה לי ספרים אחרים (ואי אפשר לפרט מחשש ספויילרים). במקרים בהם רוצים לתת לדמיון להתפרע עדיף מראש להגדיר את הרומן כאפוס פאנטזי על עולם פסודו-מציאותי (דוגמה טובה: צל ועצם). כך הקורא יודע שלמעשה כל דבר יכול לקרות וכל דבר הוא בגדר הסביר, והגלישה של העלילה הייתה מתקבלת ביתר הבנה. דבר דומה הרגשתי בספר “המעון של מיס פרגרין” שהתחיל כספר ריאליסטי וגלש לספר פנטזיה (ואת ההמשך שלו כבר לא קראתי מחוסר עניין). לפחות לדעתי במקרה של הספר הזה, מתקיים הכלל more is less, והספר איבד את המיקוד שלו במחציתו. ייתכן שלחובבי הז’אנר הדבר יפריע פחות, אבל אני כקורא הלכתי מעט לאיבוד ואת מחציתו השנייה של הספר קראתי במהירות ועם מעט דילוגים.. אני מנסה לפעמים לקרוא ספרים מסוגים שאיני קורא הרבה ודווקא שמח לפעמים לגלות ניחוחות חדשים. הפעם זה לא קרה.

 

כריכת הספר לרוץ עם סוסי הפרא

לרוץ עם סוס

לרוץ עם סוסי הפרא
מיכלו שלו
זמורה ביתן 2016

מגב הספר

לרוץ עם סוסי הפרא הוא פסיפס עוצר־נשימה מימי־הביניים המשתרע מאחוזות המלך אדוארד הראשון באנגליה, דרך מצודות צלבניות בעכו ועד לערבות־הדשא הפראיות של מונגוליה. בין עלילות־דם לנקם, בין מזימות ותככים לחברות־עד, בין נשים נבונות לגברים עזי־לב, בין יהודים, נוצרים ומוסלמים, הנתונים כולם בכף הקלע של הגורל.
אוצר אגדי מוביל מנהל יקב בגליל המערבי וארכיאולוגית שאפתנית, למסע של גילויים מעל ומעבר לכל דמיון. יחד הם מפענחים מגילות נושנות מתוכן קמים ועולים לתחייה אביר צעיר בעל קסם־אישי רב, גמד אציל וחד־חושים, בתו היפהפיה של צורף יהודי, לוחם מונגולי מהולל וברון אנגלי אכזר.
מיכל שלו פורשת בפני הקורא אפוס רחב־יריעה, הטומן בחובו אהבת־אמת גדולה מהזמן והמרחב, סאגה רווית גבורה, תשוקה ומיסתורין, שבמרכזה דמויות בלתי־נשכחות.
לרוץ עם סוסי הפרא שולח אותנו אל אחת התקופות המלהיבות והסוערות ביותר בהיסטוריה, שצחצוחי החרבות העתיקים שלה עדיין מהדהדים ברוב־עוצמה בעימותים בני ימינו.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *