ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מאחורי ההר

30 ביולי 2017 גדי איידלהייט

מאחורי ההר הוא מחווה נהדרת לאגתה כריסטי. ספר מתח בסגנון כריסטי המנתח את יצירותיה של כריסטי, וכמובן גם את עצמו.

זוהר בר, מרצה עם קריירה מדשדשת במיוחד מקבל שיחת טלפון משונה. הוא מוזמן להעביר את חג ההודיה, אליו ממילא אין לו תוכניות לאחר שהוא נפרד מאשתו, בחברת זוג עשירים וחבריהם, ולבדר אותם עם ארבע הרצאות בנושא ספרות מתח ובלש. התמורה המוצעת גבוהה ומובטחים תנאים של ריזורט. הלוקיישן מרהיב ביופיו, מבודד, בקצה הכביש, אחריו הכל סגור עד האביב.

אנחנו לא נופתע מכך שתעלומות יחלו לצוץ, מכך שגם הכביש המוביל לאתר ייחסם, ומכך שהמרצה שבא להרצות ימצא את עצמו לוקח חלק בעלילה. זה אפילו נאמר במפורש בתחילת הסיפור, כאשר אחת המשתתפות נזכרת בבילוי שעשתה ובו שחקנים והמשתתפים הם חלק מתעלומה. אני אוהב ספרים שמתייחסים לעצמם ואחד מהטובים שעשו זאת ונכתבו בעברית בשנים האחרונות הוא המדריך לימים הקרובים של יואב בלום.

וכך בהתייחסות עצמית נהדרת, בכל הרצאה מסביר זוהר פן של ספרות המתח, וכמובן יש ליישם זאת על הסיפור עצמו. לפעמים זוהר עושה זאת בפירוש, ולפעמים הוא מפספס נקודות חשובות, אבל ברורות לקורא, ולפעמים גם הקורא לא שם לב. אני לא קורא הרבה ספרי בלש, אבל לרוב איני מנסה לחשוב בכל שנייה מי הרוצח או מה פתרון התעלומה אלא מקווה שהתוצאה בסוף תהיה סבירה. אבל מאחר ובספר עצמו כבר נטמנים כל הכלים הנחוצים לפתרון התעלומה, והספר דן בכל ההטעיות האפשריות, וגם כולל את כולן, יהיו כאלו שיגלו את העניין מהר מאד ויהיו כאלו שיצטרכו לחכות עד הסוף ואפילו לאחר שהספר כבר גילה את המידע בעצמו.

כחלק מהרקע התיאורטי, הספר עצמו עונה על שאלות רבות. למשל הוא מכיל המון ספוילרים לספרים של אגתה כריסטי, בסיום ההרצאות שואלת מישהי למה הוא כל הזמן נותן ספוילרים והתשובה היא שמדובר בספרים ישנים ומי שעד גיל 50 לא קרא את כריסטי, כנראה כבר לא יקרא. טענה נוספת נשמעת כבר בהתחלה: אי אפשר לקרוא ספר מתח פעמיים. אין מתח. וגם על כך עונה הספר תשובה מוחצת, דווקא כדאי לקרוא פעמיים ולשים לב לכל הרמזים הקטנים וההטעיות. אמנם לא קראתי פעם שנייה, אבל בהחלט אפשר לקרוא את הספר שוב, ולבחן אותו כמעין מדריך לכתיבת ספרי מתח, כאשר ההרצאות הינן החלק התיאורטי, והעלילה היא הדוגמה המעשית לכתיבה.

כסיום המחווה לכריסטי, מגיעה ההרצאה הרביעית, בה מנתח זוהר בפני כל הנוכחים את מה שקרה ואת פתרון התעלומה, בדומה, לפרק האחרון אצל כריסטי בו הרקל פוארו אוסף את כל הנוכחים ומצביע על זהות הרוצח, וגם לנו מוזמנת בו הפתעה קטנה. קראתי ונהנתי מאד.

 

כריכת הספר מאחורי ההר

מאחורי ההר

מאחורי ההר
מאיה ערד
הוצאת חרגול 2016

מגב הספר

זוהר בר, פרוד טרי מאשתו, מרצה מן החוץ לספרות אנגלית בקולג’ נידח בקליפורניה, מקבל הצעת עבודה: לבלות את חופשת חג ההודיה בבקתה של ישראלים אמידים בהרי הסיירה, ולהעביר סדרת הרצאות בנושא התמחותו – הספרות הבלשית – כדי לספק להם ולאורחיהם קצת תרבות אחרי הסקי.

אבל העיסוק בבילוש, מתברר, לא יהיה אקדמי בלבד. במהלך ארבעת ימי החג מוצא זוהר את עצמו בסבך אירועים ותגליות שלא היה מוכן להם. הרחק בהרים המעצורים נפרצים, והאמת, שאותה ניסו להסתיר במשך שנים, מאיימת לצאת לאור. האם ייתכן שאחד מהאורחים הוא רוצח?

כמו ביצירותיה הקודמות, מאיה ערד מתכתבת בספרה עם הקלאסיקה העולמית, והפעם עם הקלאסיקה של הספרות הבלשית. זהו ספר של תעלומה בלשית, שהוא גם ספר אהבה לספרות הבלשית. וזהו גם ספר על אהבה, שנאה, קנאה וכל מנעד הרגשות שביניהם: הרגשות המביאים בני אדם עד סף הפשע ומעבר לו. ‘מאחורי ההר’ נכתב בתבונה ובשנינות והוא נקרא בנשימה אחת. ספר מעורר מחשבה המקפל בתוכו הנאה עצומה.

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *