ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מבצע מנהטן

20 בדצמבר 2015 גדי איידלהייט

הילדים קראו את מבצע מנהטן (גילאי 10 ו-12) אמרו שהוא מותח וטוב. אמרתי נקרא בעצמי. יש כמה יתרונות לקריאת ספרי נוער. הם בדרך כלל קצרים יותר ופשוטים יותר. הסרתי מעלי את משקפי הקורא המבוגר וחזרתי שלושים שנה אחורה עת בלעתי את ספרי חסמב”ה, החמישיה הסודית ודומיהם בשקיקה. לא סתם הרגשתי כאילו אני בחמישיה הסודית, תברר שהסופרת, תירגמה כמה מהם (במהדורה המחודשת מלפני כמה שנים), ונראה שהחומרים רקוחים היטב משם. הילדים הצעירים בעלי התושייה, מצליחים איפה שהמבוגרים לא יכולים ומצילים את העולם. זה כמובן המוטו הכללי בז’אנר ונשאר רק לבחון את הביצוע, מנקודת מבטו של ילד.

הביצוע מצוין. הספר נכנס ישר לענינים. אין הקדמות מיותרות. שלושה ילדים מגלים שהם שותפים במשלחת נוער לאו”ם והאמת מאחורי ההצטרפות למשלחת מתגלה במהירות. סיפור כיסוי למבצע סודי של המוסד לגניבת מידע ממחשב של מחבל בכיר! איזו התרגשות. העלילה מסתבכת  כאשר לנו כקוראים מתברר (לילדים זה יתברר בהמשך) שהמבצע כלל לא מאושר במוסד אלא הוא רעיון פרטי של איש אחד (חנן) המנהל אותו עצמאית. נראה לכם רעיון מופרך כל כך שמתאים רק לספרי ילדים? תיזכרו בבקשה בסדרה כפולים ששודרה לא מזמן והייתה הצלחה גדולה. עלילה לא סבירה מאפיינת גם סיפורים למבוגרים ולרוב אם היא טובה ומותחת, לא מתלוננים.

שלושת הגיבורים העיקריים הם גיא – חנון המחשבים, רועי הספורטאי המצטיין (ומעט אהבל) ונועם – הילדה הפריקית.  בניגוד לסדרות של ילדותי שעסקו אך ורק בעולם הילדים, יש כאן גם קריצה לעולם המבוגרים. נועם למשל היא ממשפחה שכולה, אביה נהרג בצבא, היא כועסת על כל העולם (ומתנהגת בהתאם) אבל קשורה בכל נימי נפשה לאחיה קטן, מגדלת אותו ומגוננת עליו. גיא, בן יחיד, היה נותן הכל בשביל אח או אחות (אבל רצוי אח) קטן, אבל מה לעשות, זה לא הולך, ויש גם מעט התייחסות לקשיים של משפחות חד הוריות, לאנשים שיש להם יותר מדי כסף ופחות מדי מה לעשות אתו (אצל דמות משנה) וסוגיות של הורים גרושים (טאבו מוחלט בסדרות ילדים לפני שלושים שנה). נושאים אלו רק מוזכרים, אין ניסיון לטפל בהם. זה בכל זאת ספר ילדים, אבל האיזכור שלהם יתרום עוד ליכולת של הילדים להזדהות עם הסיפור, ומתאימה את הז’נאר כולו לימינו.

לסיכום – תענוג לילדים שמחכים להמשך.

מבצע מנהטן - כריכת הספר

מבצע מנהטן
דנה אלעזר-הלוי
אחוזת בית 2015 – הפרק הראשון מהספר מבצע מנהטן

מגב הספר

כשגיא, רועי ונועם מתקבלים למשלחת נוער למטה האו”ם בניו יורק, אף אחד לא מבין למה. מילא גאון המחשבים של השכבה, אבל – נערה  פריקית ומוזרה ונער שבקושי יודע אנגלית?

רק איש אחד יודע היטב למה בחרו למשלחת דווקא את שלושת הילדים האלה. האיש הזה הוא בכיר ב”מוסד”, שהחליט לגייס אותם לעזרתו…

במותחן ריגול עוצר נשימה, ספרה הראשון של המתרגמת ועורכת הספרים דנה אלעזר-הלוי, נפגשים הקוראים עם העולם המסקרן של שירותי הביון, עולם שכולו סכנה, נחישות ואומץ לב. שלושת גיבורי הספר נבחרו למשלחת לאו”ם, לייצג את ישראל. מהר מאוד מתברר שמישהו בחר אותם בקפידה כדי לנצל את כישוריהם לפרוץ למחשב של איש מסוכן שמגיע גם הוא לאו”ם. הילדים, המוסד, הסי-איי-איי האמריקאי ולהטוטי ריגול משאירים את הקוראים במתח גדול, וכמובן, הכול כמעט משתבש.

מבצע מנהטן חושף לראשונה את הקהל הצעיר (גילי 13-9) לעולם הריגול הישראלי, ועושה זאת בשילוב של עלילה מותחת ורבת תפניות, פרקים קצרים וקצביים ודמויות אמינות ומעוררות הזדהות.

 

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *