ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מבצר החורף

13 במאי 2018 גדי איידלהייט

מה המחיר שצריך לשלם על מנת למנוע מאויב להשיג נשק גרעיני? כבד, כבד מאוד, ועדיין אין ברירה אלא לשלם את המחיר הזה, שכן האפשרות האחרת גרועה יותר. משפט זה אינו קשור לאיום האיראני, אלא להיסטוריה של מלחמת העולם השנייה בו נעשו מאמצים גדולים לעיכוב וביטול תוכנית הגרעין הגרמנית. הפיסיקה הגרעינית הייתה תחום פורח והיא גויסה, בשני הצדדים לטובת המאמץ המלחמתי. הגרמנים היו תלויים באספקת מים כבדים ממפעל בנורווגיה, ולשם כוונו מאמצי הבריטים והאמריקאים.

נורווגיה נכבשה במהירות על ידי הצבא הגרמני ושועבדה לטובת הכובש הנאצי. חלק מהנורווגים שיתפו פעולה עם הממשל, וביניהם קוויזלינג, ששמו הפך מילה נרדפת לבוגד, אולם נורווגים רבים תמכו במחתרת. סוכנים ולוחמי מחתרת העבירו מידע על הפעילות במפעל ומורק, מפעל בו יוצרו המים הכבדים, ועל כך שקצב הייצור עולה ועולה לפי דרישת הנאצים, כאשר לא ברור כלל מה התועלת במים הכבדים. אולם בלונדון ידעו היטב למה אותם מים משמשים ועד כמה חיוני לעצור את התפוקה ונהגו תוכניות שונות לחבלה במפעל. כל אלו מתוארות בספר.

את המפעל כולו לא היה אפשר להשמיד, זהו מפעל ענק, מוגן היטב, הפצצות מהאוויר יעשו רק נזק קטן לחלקיו הקריטיים הקבורים תחת מטרים רבים של בטון, ויפגעו קשות באוכלוסיה המקומית, בעידן בו לא היו מכשירי ניווט או פצצות חכמות, והפצצות נפלו איפה שבא להן, ואכן ניסיון הפצצה אווירית הסתיים בדיוק כך, נזק מועט למפעל, והרוגים רבים באוכלוסיה המקומית. לכן התחייב לבצע פעולת חבלה מבפנים. צוותים אומנו ונשלחו, רובם כלל לא הצליחו להגיע בניסיונות הצנחה ראשונים שהסתיימו בהפלתם של 3 כלי טיס, בהריגה של לוחמים ובשבייתם של אחרים (שהוצאו להרוג אחר כך בניגוד מוחלט לכל אמנות צבאיות). כישלון ראשון ומר זה, לא ריפה את ידי המתכננים שהצליחו בכח אדם קטן, ולאחר ששהו חודשים ארוכים בשטח בחורף הנורווגי הקשה, לבצע פעולה אחת ולאחריה עוד פעולות.

כיום, במבט לאחור נשמעים קולות שהגרמנים כלל לא היו בכיוון, שהם ניסו לפתח כורים לאנרגיה ושכל המבצעים האלו היו מיותרים ולא השיגו דבר. איני רוצה לשפוט, אולם בזמן אמת אין אפשרות לדעת זאת, ומספיקה הצלחה כלשהי בניסוי אחד על מנת לתת תנופה עצומה בכיוון שכן מוביל לפצצה גרעינית וחוכמת חדר המדרגות, היא חוכמתם של השוטים. גם נושא זה נזכר בצורה קצרה בספר.

זהו ספר עיון, העוסק בפרשיה אחת ממלחמת הועלם השנייה. אי אפשר להגיד שהעניין לא מוכר, הנושא הופיע בספרים רבים על המלחמה, וכן בסרטים שונים, אולם הספר מרחיב מאד את היריעה ואינו מסתפק בתיאור קצר של הפעולות שהצליחו ולא הצליחו. הספר כתוב לא כספר עיון, אלא כמותחן מרתק, כזה העובר בין זירות הפעולה השונות, הווידה – הרמות הגבוהות והקפואות בנורווגיה, לונדון, וברלין ונראה שהסיפור עצמו זוקק לעיבוד קולנועי מודרני. ניתן לצלמו אפילו במקום האירוע, המפעל קיים עד היום וחלקו הפך למוזיאון, המעלה את נס את פועלם של אותם לוחמי מחתרת אמיצים, רבים מהם שילמו גם בחייהם.

 

כריכת הספר מבצר החורף

מבצר החורף

מבצר החורף
ניל בסקמוב
מאנגלית: עמנואל לוטם
הוצאת ידיעות ספרים 2018

מגב הספר

סיפור עוצר נשימה על מבצע החבלה הגדול ביותר במלחמת העולם השנייה

1942. הנאצים חותרים להקדים את בעלות-הברית בפיתוח נשק מהפכני שטרם נראה כמותו. יש להם פיזיקאים ויש להם אורניום. עכשיו תלויות התוכניות שלהם בהשגת המרכיב הנוסף היחיד שחסר: מים כבדים המיוצרים בוֶומוֹרק שבנורבגיה – מפעל ייחודי שבו מופק החומר הנדיר – תחת עינו הפקוחה של הגסטאפו.

מבחינתן של בעלות הברית יש הכרח חיוני להרוס את המפעל ולמנוע מהנאצים לייצר את הפצצה. אבל כיצד יצליחו להגיע אל המתקן המבוצר הניצב מעל נקיק תלול באחד המקומות הקרים ביותר והקשים ביותר לגישה בעולם?

כאן נכנס לתמונה לייף טרונסטד, מדען נורבגי מבריק, שנמלט מארצו בעור שיניו כדי להבהיר לבעלות הברית את צורך השעה ולמצוא דרך להגיע אל היעד. בשיתוף מִנהלת המבצעים המיוחדים הבריטית מגייס טרונסטד חבורה יוצאת דופן של פטריוטים נורבגים ובריטים, שמוכנים לעשות הכול כדי למנוע מהרייך השלישי לצאת מהמלחמה כשידו על העליונה. מבצע שעולה על כל דמיון קורם עור וגידים, מבצע של להיות או לחדול.

בהסתמכו על אוצר של מסמכים סודיים ביותר, שטרם ראו אור, כולל יומנים ומכתבים של אנשי החבלה הטירונים, מתעד מבצר החורף את הישגו של המדען שהיה לרב-מרגלים.

ניל בסקומב רוקם עלילה שנדמית כמותחן ריגול בדיוני לכל דבר, שבה צוות קומנדו על מגלשי סקי מנהל מאבק הישרדות נואש בישימון הקפוא, תוך הקרבה עצמית והסתכנות בנפילה לידי הגסטאפו. רק אחרי שורה של כישלונות מוחצים מצליחים הלוחמים במאמץ של הרגע האחרון לשים קץ לסיכוייו של היטלר להשיג פצצת אטום – ובכך להוביל למפנה במהלך המלחמה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *