ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מגילת רות – פירוש ישראלי חדש

13 במאי 2018 גדי איידלהייט

הספר “מגילת רות” מצטרף לשלושת אחיו הגדולים בסדרת הפירוש הישראלי מבית אבי חי. הספרים הקודמים היו על פרקי אבות, ספר יונה ומגילת איכה, וכעת לקראת חג השבועות, יוצא הספר על מגילת רות. אני מאד אוהב את הסדרה, על שלל היבטיה, שלמרות שהזכרתים בכל אחד מהספרים הקודמים נחזור עליהם גם כאן. כותרת המשנה היא זו שנותנת את ההצדקה לסדרה כולה “הדי מגילת רות בארון הספרים היהודי לדורותיו”, והכתיבה הפעם היא בידי ד”ר גילה וכמן.

בתחילת הספר מובאת המגילה עצמה. 85 פסוקים בסך הכל. סיפור קצר. לאחריו באים פרקי מבוא (בצורה המזכירה את המבואות לספרים בסדרת דעת מקרא) העוסקים בשאלות כלליות: שם המגילה, מיקומה בין ספרי המקרא, לשון המגילה, זמן חיבורה, זמן התרחשותה ועוד ולאחר מכן בא הפירוש לכל פרק, פסוק אחר פסוק (או שניים), כאשר כל פוסק מבואר לפי הפרשנים הקלאסים ולאחר מכן באות ההרחבות, שעוסקות בעניינים המסתעפים ממגילת רות, בימים ההם וגם בזמן הזה. אביא רק כמה כותרות מעמודים שפתחתי באקראי: חלקת שדה, גאולה וגואלים, מה מסמלת הנעל והנצחת שמם של נפטרים. כדי לסייע לקוראים, בכל מקום בפירוש הקלאסי שיש עליו הרחבה “ישראלית” תופיע שיבולת קטנה.

לו רק זה היה בספר היינו אומרים דיינו, על אחת כמה וכמה שהספר גדוש ומלא כרימון במבחר יצירות אומנות של אומנים, עם העדפה לאומנים ישראלים, במרוצת הדורות העוסקים במגילה. תמצאו כמובן את כל המסטרפיס המתחייבים. ניקולא פוסן? בוודאי, ז’אן פרנוסאה מילה? ברור, אם כי לא בתמונת המלקטות הכל כך קלאסית למגילת רות אלא בתמונה אחרת, המכונה רות ובועז. במקום המלקטות של מילה יש את “המלקטות” של עדי נס המתכתבת גם עם מילה, גם עם המגילה וגם עם המציאות הישראלית הנוכחית (מאמר נפלא המחבר את כל היצירות האלו תמצאו באתר של יעל מאלי, שגם על ספרה העתרתי תשבחות רבות). בהיותי חובב אומנות, עושר גראפי זה, לא רק שמוסיף יופי וצבע לספר, אלא מוסיף עליו תוכן רב.

אז איך כדאי לקרוא בספר? תלוי מה המטרה, והספר מתאים לקהלים רבים. לימוד  קלאסי של המגילה אפשרי בקריאת הפירוש הראשון בלבד. עיון מקיף יותר, יהיה כבר לימוד מסוג אחר, מאחר שהוא יוצא מהמגילה על נושאים רבים. יהיו כאלו שירצו להפריד בין שתי הקריאות ויהיו כאלו שיקראו את הספר כמקשה אחת. ניתן גם לדפדף בו ולעצור באקראי התמונה או בנושא מעניינים בפני עצמם, ולראות כיצד באו לידי ביטוי במגילת רות.

כך או כך, מפעל יפה זה, המשלב ישן וחדש בצורה רציפה, ברמת הפקה יוקרתית, נייר משובח, עשרות עמודי צבע, ומהדורה אלבומית, יכבד ויעשיר כל מדף ספרים, ואני ממליץ עליו בחום. כרגיל טוב מראה עיינים ובאדיבות המחברת וההוצאה, כמה עמודי דוגמה מהספר: פתח הדבר של ד”ר וכמן, והפירושים לפסוק מהתחלת ומסוף המגילה.

Download (PDF, 5.76MB)

 

כריכת הספר מגילת רות

מגילת רות

מגילת רות – פירוש ישראלי חדש
גילה וכמן
עריכה: אביגדור שנאן
בית אבי חי וידיעות ספרים 2018

מגב הספר

מגילת רות, מן הקטנים והצנועים שבספרי התנ”ך, היא סיפור פשוט ונוגע ללב המתרחש בעיקרו בשדות בית לחם, בקרב אנשי עמל ועובדי אדמה; ראשיתו רעב, שכול ומצוקה וסופו גאולה פרטית ולאומית. סיפור המגילה נטוע בימי שפוט השופטים, ימים שבהם “אין מלך בישראל”, ועלילתו מסתעפת והולכת עד שהיא מגיעה אל תכליתה – הולדתו של מלך בישראל.

לא לחינם נתחבבה המגילה על קוראיה. חוט של חסד נמשך והולך בין פסוקיה, והדמויות הפועלות בה – נעמי, רות ובועז – מגלמות בדיבורן ובמעשיהן את הטוב והיפה שבאדם.

במרבית קהילות ישראל נוהגים לקרוא את המגילה בחג השבועות, הוא חג הקציר, אולם בדרכים שונות היא שימשה השראה לרבים גם מחוץ להקשר זה. בעקבותיה של המגילה יצאו המחברת והעורך אל שדות ספרותנו העתיקה והחדשה ללקט בין העומרים ולהביא בפני הקוראים ממיטב היבול: פירושים ומדרשים, פיוטים ומנהגים, יצירות אמנות ומטבעות לשון.

הספר המונח בזה בפני הקוראים הוא בעיקרו פירוש ספרותי-רעיוני למגילת רות, אך הקורא יוכל לעקוב בעזרתו גם אחרי הדרכים שבהן מהדהדת המגילה ביצירתו של עם ישראל לדורותיו ולמקומותיו וכן בהוויה הישראלית לגווניה.

ספר זה מצטרף עתה אל אחיו הבוגרים, הפירושים שיזמה קרן אבי חי לספר יונה ולמגילת איכה, מעשה ידיהם של שניים: פרופ’ יאיר זקוביץ ופרופ’ אביגדור שנאן, שגם ערך את הפירוש למגילת רות.

ד”ר גילה וכמן היא מרצה למדרש ואגדה במכון שכטר למדעי היהדות וכן בחוג לספרות עברית באוניברסיטה העברית בירושלים. פרופ’ אביגדור שנאןמכהן בקתדרה למדעי היהדות על שם פרופ’ יצחק בקר בחוג לספרות עברית באוניברסיטה העברית בירושלים ומשמש גם כיועץ האקדמי של קרן אבי חי.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *