ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מדינה כהלכה

28 באוקטובר 2018 גדי איידלהייט

על המינעד הרחב של האפשרויות לפרש את ההלכה אפשר ללמוד ממקרה הבוחן של יחס ההלכה למדינת ישראל. אם תשאלו את חסידי סאטמר בניו יורק הם יגידו שמדינת ישראל היא אבי אבות הטומאה, לעומתם, תלמידי הרב קוק יגידו שהמדינה היא קדושה וראשית צמיחת גאולתנו. נראה שההבדלים בתפיסות באים לאחר מאות שנים של חוסר בשלטון יהודי ועל כך שההלכה שהתפתחתה, לא כוללת התייחסויות למדינה. בשולחן ערוך לא תמצאו סימנים העוסקים בכך, ודיני המלך המופיעים בתורה או שאפשר ללמוד מסיפורי התנ”ך ואפילו הלכות מלכים לרמב”ם, נראים מיושנים ואנכרוניסטים.

בנקודה זו, נכנס ספרו של הרב עדו רכניץ לעובי הקורה. הספר “מדינה כהלכה”, פרי מחקר ארוך, עוסק בשתי שאלות מפתח. מה יחס ההלכה למדינת ישראל כפי שהיא היום, ואיך לפי ההלכה אמורה להתנהל מדינה. מה שמכונה בעגה החילונית, לרוב בליווי חששות ואפילו ביעותים, מדינת הלכה.

הרקע של הרב רכניץ כולל תואר שני במדעי המדינה והסמכה לדיינות, ולכן ספרו מקצועי ומתאים למי שמחזיק ידע בשני תחומים אלו. מאחר ואני נעדר את היכולת והידע לתת מבט מעמיק על הספר, נסתפק דווקא בהערות כלליות על ההתחדשות של ההלכה. ההלכה כשמה כן היא, הולכת ואינה נעצרת וקופאת על השמרים. גם למי שנדמה שההלכה תקועה אי שם בימי התלמוד או לכל המאוחר בימי מרן המחבר בעל השולחן ערוך, הרי שהדבר אינו כן וההלכה נדרשת להתפתח ולספק תשובות לחידושי היום יום, ולאתגרים הטכנולוגיים. בעדו שנקודות אלו נידונו ולובנו ארוכות, השאלות הכלליות יותר, שאינן נוגעות ליחיד, זכו רק להתייחסות מועטה וספרו של הרב רכניץ הוא בהחלט חידוש.

באופן כללי ניתן לראות התחדשות של ההלכה ולימוד נושאים שהיו תיאורטים במשך מאות שנים ונלמדים למעשה. די אם נציין את מכון המקדש, שהחל להכין כלים לעבדות בית המקדש, את אלו שעורכים חזרות על הקרבת קורבן פסח, את ההצלחה הגדולה ביותר בתחום החייאת מצוות, מציאת תהליך יצירת צבע התכלת לפתילי הציצית והטלית, ניסיונות לגדל פרה אדומה ונושא שגם לי יש קשר אליו – חידוש קביעת הלוח העברי לפי הראייה. רוב ההתחדשויות האלו מקורם במשוגעים לדבר, אבל לאט לאט הם מתפתחים ונלמדים ומגיעים לקהלים רבים ומגוונים יותר, ומכינים תשתית לעתיד לבוא.

יהיו כאלו שיברכו על כך, יהיו כאלו שיגידו שמדובר בחבורה של הוזים, ויהיו כאלו שיחששו מכך, אבל ההלכה, כמו העולם כולו, מתקדמת. תמיד יש את אלו שמושכים קדימה, את אלו שמסתכלים מהצד בסוג של לגלוג ואת החוששים. בכך ההלכה אינה שונה משום מגמה אחרת, ואת עבודתו של הרב רכניץ, מוזמנים אחרים להעריך ולהמשיך בכיוונים שונים כי מרחב האפשרויות גדול ופתוח.

באדיבות ההוצאה, עמודי דוגמה מהספר

Download (PDF, 653KB)

 

כריכת הספר מדינה כהלכה

מדינה כהלכה

מדינה כהלכה
הרב עדו רכניץ
הוצאת מגיד ומכון משפטי ארץ

מגב הספר

הקמת המדינה הציבה אתגר עצום לפני עולם התורה, לפתע הפכו החלומות על מלכות ישראל למציאות. מציאות זו חייבה התייחסות הלכתית רב־ממדית והתמודדות עם פרץ אדיר של שאלות, כגון: האם המשטר היהודי הרצוי הוא מלוכני ומהו מעמדו ההלכתי של משטר דמוקרטי? האם מדינה יהודית אמורה להפעיל כפייה דתית ובאיזה היקף? מהו מעמדם של חוקי הכנסת המתעלמים מחוקי התורה? האם במדינה היהודית הראויה הרבנים אמורים לשלוט?

כפי שאפשר לראות מדובר הן בשאלות העוסקות במשטר הראוי והן בשאלות העוסקות במשטר הקיים במדינת ישראל. גדולי ישראל נענו לאתגר ופרסמו מאמרים וספרים שעסקו בשאלות אלה. כעת, שבעים שנה לאר הקמת המדינה, דומה שבשלה העת לעיון מחודש בסוגיות אלה. עיון המבוסס על לימוד המקורות לאור ההיכרות עם עולם הידע של מדעי המדינה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *