ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מדע רע

25 ביולי 2016 גדי איידלהייט

נתחיל דווקא מהפרק האחרון העוסק בהיסטריה שהייתה בבריטניה בתחילת שנות האלפיים סביב החיסון המשולש (MMR – חזרת, חצבת, אדמת). למה דווקא בנושא זה? כי גם בארץ כל כמה זמן מעלה מישהי בשם “אמא מודאגת” איזה פוסט מפחיד, כמה נורא ואיום לדקור את פוצי-מוצי הקטן, כמה חצבת וחזרת הן בכלל מחלות טבעיות שעדיף שהילד יידבק באופן טבעי, ואיזו סכנה עצומה יש בחיסון לאוטיזם. לא יעזור בית דין, אותה “אמא מודאגת” יודעת הכי טוב מכולם, תתווכח עם כל היתר (בהנחה שכמה רופאים/מדענים בכלל יתאמצו להתווכח) ועוד תקבל אלף שיתופים של השטויות שלה בפייסבוק.

ומהבחינה הזו ספרו של בן גולדייקר מגיע מוקדם מדי, בשפת המקור הוא יצא לפני שהפייסבוק נהיה נפוץ, ומעט מאוחר מדי, מאחר וכמו שבן עצמו מודה בספרו “אתם ניצחתם” – והאתם בגדול הם כל מפיצי ה-ב…ט, שמפאת לשון נקייה נכנה כאן בשם “זיבולי שכל”, ואם כך הדבר לפני עשור, המצב כיום גרוע בהרבה.

את הכלל הידוע “אם אתה לא יכול להמם אותם בחריפות שכל טמטם אותם בזיבולי שכל”, קראתי כבר באוסף חוקי מרפי לפני עשרות שנים. כמות האנשים חריפי השכל לא השתנתה בהרבה באופן יחסי מאז, אולם היכולת של זבלני שכל לזבל את העולם בשטויות שלהם עלתה פלאים בזכות מהפכת התקשורת והנתונים. אמנם באנגליה וגם בארה”ב מסורת מפוארת של צהובונים שממילא כל תוכנם זבל שפחות קיימת בישראל, אולם הצורך לפרסם ולכתוב ולשמור על נפח ולהעלות כל שעה איזה אייטם חדש לאתר כדי שאנשים לא ילכו לאתר אחר, עושה לזבלנים את החיים קלים.

מאוחר יותר טוב מלא כלום והספר, כמו ספרים דומים בנושאים אלו (ראו חשיבה חדה, אומנות החשיבה הצלולה ובנוסף, איך התקשורת עצמה עובדת, העורך העירום) יסייעו לכם לבקר ולנטר יותר טוב את המידע המתקבל ולהבין מה ממנו הוא פשוט “זיבולי שכל”.  אני לא בטוח ש-“מדע רע” הוא שם מתאים לספר. רובו לא מתאר כלל מדע, אלא שרלטנות הנעשית כביכול בצורה מדעית ומסתמכת על חוסר ההבנה בציבור של התהליך המדעי, האיטי והמדוד ובעיקר ההכרח לביקורת עמיתים. רק חלקו הקטן אכן מתאר “מדע רע”. ישנם בספר עוד כמה פגמים כגון חוסר ליטוש בעריכה,  קפיצה מנושאים לנושאים (המשפט “עוד נגיע ל… בהמשך” מופיע יותר מדי פעמים) וחזרות. כמו כן יש כמה נושאים שגולדייקר יודע שהוא יתקשה להסבירם ומנסה בכל זאת (בתחום הסטטיסטיקה בעיקר). ההסברים במקומות אלו לא מספקים ועדיף היה להורידם לחלוטין. סטטיסטיקה והסתברות הם מורכבים ולפעמים נוגדים לחלוטין את האינטואיציה. בדיוק בגלל זה השימוש בהם מבלבל כל כך. הסבר מלא שלהם יצריך ספר נפרד. גם העובדה שחלף עשור מאז הכתיבה משפיעה מעט. בהחלט כדאי לעדכן כמה דברים ולהתייחס לפייסבוק ולווטסאפ כמו גם למחקרים מדעיים “טובים” שהצליחו למשל להוכיח ולהראות למה מיץ רימונים עשוי להיות טוב לבריאות . שימו לב למילה “עשוי”.

באופן כללי מחקרים שתמצאו בהם הסתייגויות, יהיו יותר טובים מכאלו שאין בהם. בפרט כדאי לשים לב שאותם מאמרים אכן פורסמו בכתבי עת, עברו ביקורת עמיתים ושהם מתארים בדיוק מה ואיך חקרו ולא מנפחים איזו תת כותרת,מוצאת מהקשרה ולרוב גם מוטעית (זה קורה הרבה ובתקשורת עוד יותר).

ולמרות ההסתיגויות הנ”ל, כדאי לקרוא את הספר. קריאה שלו יכולה גם לחסוך לכם לא מעט כסף על תוספי מזון שהשפעתם החיובית היחידה היא על כיסו של המוכר אותם. נציין לטובה את ההתאמות שנעשו לקורא העברי בשמות של תרופות ובפסקאות המתארות את המצב בישראל בגוף הספר (ולא רק בהערות). בסוף ספרו גולדייקר כמעט מתחנן לקוראים לפנות לכמה מאגרי מידע טובים יותר ואם הם בעצמם חוקרים/רופאים גם לפרסם דברים מדויקים יותר, אולי משהו יחלחל.

אז הנה כמה המלצות לאתרי רשת

האתר של בן גודלייקר עצמו – באנגלית אבל מכיל וכולל המון חומרים כולל מראי מקום למאמרים שהוזכרו בספר ונמצאים ברשת.

קרן לנדסמן – סליחה ד”ר קרן לנדסמן (רופאה אמיתית -מומחית באפידמיולוגיה ובריאות הציבור! לא סתם מישהי עם חלוק מעבדה בפרסומות) עם הבלוג הנהדר – סוף העולם מבט מהיציע, שיעשה לכם המון סדר בכל פעם שאתם שומעים על וירוס חדש או מחלה מסתורית.

גלעד דיאמנט – הזכרנו את הספר שלו, הנה גם האתר – חשיבה חדה

 

כריכת הספר מדע רע

מדע רע

מדע רע
בן גולדייקר
מאנגלית: עדי מרקוזה-הס
ספרי עליית הגג 2016 (במקור 2008)

מגב הספר

מדע רע, רב-המכר השנון של בֶּן גוֹלְדֵייקֶר, חושף את האמת מאחורי רופאים שרלטנים, סטטיסטיקות מטעות, עיתונאים מפיצי-אימה וחברות תרופות ציניות. מאז 2003 הוא חושף מידע מדעי מפוקפק, ולעיתים מוטעה לחלוטין, בטור הפופולרי שלו בגרדיאן.

 בספר פוקח-העיניים הזה הוא חושף את האמת מאחורי פרסומי קוסמטיקה מטעים, ויטמינים חסרי תועלת, הומאופתיה, ניקויי רעלים למיניהם, ועוד. ובינתיים, החתולה (המתה!) שלו מקבלת תעודת תזונאי מורשה, בובת ברבי זוכה לניקוי רעלים, ו”מומחים מחזיקי-דוקטורטים-בהתכתבות”  נחשפים.

 גולדייקר לוקח אותנו למסע, לעיתים מצחיק ולעיתים מדכא, מטריד וחשוב מאין כמוהו לחשיפת המדע הרע שאנו נחשפים אליו מדי יום, ולחשיפת הרמאים והשרלטנים שמפיצים אותו.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *