ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מדרש אסתר רבה – מהדורה מדעית

13 בינואר 2015 גדי איידלהייט

יציאתה לאור של מהדורה מדעית היא מאורע שמח באולם האקדמי, אולם סקירה זו תנסה לבדוק האם הציבור הרחב שמתעניין ביהדות ובמדרשים ימצא תועלת בספר מעין זה? במקרה זה התשובה היא בהחלט כן וננסה לעמוד על המאפיינים המיוחדים של הספר המצדיקים קביעה זו.

מדרשים היו תמיד אהובים על ציבור הלומדים ועותקים כלשהם של ספרי מדרשים קיימים בהרבה ספריות ביתיות. מהדורה מדעית עוקבת אחרי כל כתבי היד שיש בנמצא (וגם דפוסים ישנים) ומנסה להגיע לטקסט המקורי והמדויק ביותר, תוך תיקון והבנה מה היו השיבושים שנוצרו תוך כדי העתקת כתבי היד במרוצת הדורות, תוספות מאוחרות, עריכה וכו’.

כרך זה של אסתר רבה הוכן בידי החוקרים פרופ’ יוסף תבורי וד”ר ארנון עצמון מהמחלקה לתלמוד באוניברסיטת בר-אילן והוא הראשון בסדרת כרכים על ספרי המדרשים לחמשת המגילות ועוד. נציין רק שהכנה של מהדורה מדעית לוקחת שנים רבות ומהווה עבודה מתישה. מהדורה שלמה של אחד מספרי המדרשים מסתתרת בעבודת דוקטורט. העבודה קיימת כבר שנים רבות אולם הנגישות אליה מוגבלת מאד. יש להגיע פיזית לספריית האוניברסיטה ולצלם אותה דף אחר דף. גם עבודה זו תוצא לאור במסגרת הסדרה ותהיה נגישה לכל החפץ בכך. לכל כרך יש צוות חוקרים  המתמחה במדרש הספציפי מזה שנים העורך את המהדורה המדעית כאשר פרופ’ דוד גולינקין ממכון שכטר הוא העורך הראשי של כל הסדרה (היוצאת מטעם מכון שכטר). פרסום של המהדורה מאפשר בסיס מוסכם להמשך המחקר, או דיון נקודתי ביקורתי במהדורה עצמה על ידי חוקרים עמיתים. אנו מתענים בהיבטים אלו פחות ונפנה לסקור את הספר כפונה לציבור רחב יותר.

הדבר הראשון הראוי לציון הוא כי המהדורה הסינופטית – מונח המוכר מתחומי המטאורלוגיה, אולם משמעותו הוא ראייה בו זמנית של כמה דברים ובהקשר שלנו מהדורה המכילה את כל הטקסט של כל אחד מכתבי היד, שורה תחת שורה, הועלתה לרשת האינטרנט וניתן לעיין בה בחינם. מעבר להצצה, אני לא ממליץ על כך למי שאינו חוקר בתחום הנידון ורוצה לבדוק כל אות ופסיק במהדורה. היתרון בשימוש ברשת הוא בהנגשת המידע לכל מחד וגם בכך שאין צורך להדפיס עשרות עמודים של טקסט מייגע  ורפטטיבי בספר (כפי שנעשה בעבר בספרים דומים מאחר ולא הייתה אפשרות פרסום אחרת).

הספר מתחלק לשני חלקים. חלק הראשון כולו מבואות שונים (והוא ממוספר באותיות). המבואות מתארים את מצאי ספרי המדרשים למגילה (שכן מדרש אסתר רבא הוא רק אחד) את כתבי היד השלמים והחלקיים של אסתר רבא, את תולדות חיבורו של המדרש (כולל החלוקה שלו לשני חלקים שונים), ואת תהליך העבודה והבחירה בין הנוסחים השונים. חלקים רבים ממבוא זה יענינו גם ציבור שאינו אקדמי. המבוא ההיסטורי מרתק. ותיאור עבודת השחזור של הטקסט המקורי דומה לפענוח חידה. נתקלתי במספר מילים הלקוחות מהז’רגון המקצועי בתחום שלא היו לי מוכרות. לרוב לא היה בכך כדי להפריע לקריאה.

חלקו החשוב של הספר הוא כמובן המהדורה עצמה – הממוספרות בספרות, בדפוס בהיר ומאיר עיניים. המהדירים פיסקו את הטקסט (ולמרות שהפיסוק לא מופיע במקור ומהווה סוג של פרשנות וחידוש על הטקסט המקורי, אפשר להצדיק החלטה זו), הביאו פסוקים שלמים במקום בו המדרש המקורי ציטט מילה או שתיים בלבד (תוספות אלו מופיעות בצורה שונה כדי שהקורא ידע שהם לא חלק מהטקסט המקורי. יש לזכור שבעבר הלומדים הכירו את התנ”ך בעל פה והיה מספיק להגיד כמה מילים והיו יודעים מיד את כל הפסוק).

גולת הכותרת היא הפירוש המקורי שחובר למדרשים. זהו פירוש חדש ומרתק שמסביר את המדרש, את מגמתו, את מקורותיו ודברים נוספים. פירוש זה יסייע רבות לבאים ללמוד את המדרשים ומהווה השלמה נחוצה וחשובה. כמובן שהפירוש קצר ותמציתי וניתן להרחיב עליו. כך לדוגמה (עמ’ 124) אסתר ג:א שורה 29: “מה כתיב למעלה מן העניין? ויתלו שניהם על עץ אף סופו של אותו האיש ליצלב” מובא בפירוש כי תלייתם של בגתן ותרש, שומרי המלך שקשרו קשר להמיתו ניתלים ומבשרים את תלייתו של המן. בוודאי שזה נכון אולם בחירת המילים: אותו היאש ולהיצלב, מרמזת לנו שהדרשן כיוון גם לישו הנוצרי ועשה מעין השוואה בין המן לישו, השוואה שאולי מראה על רדיפת יהודים בידי הנוצרים בזמן חיבור המדרש.

לסיכום, למרות שהספר הוא בהוצאה אקדמאית ופונה בראש ובראשונה לציבור האקדמי העוסק בתחום, השכילו המהדרים והעורך להביא בו תכנים רבים נוספים (המבואות, הרקע ההיסטורי, הפירוש) שאינם חלק מהמהדורה המדעית עצמה, אלא נספחים שלה, אולם כאלו היכולים לעניין ולהתאים לקהל קוראים רחב בהרבה.

באדיבות המחברים וההוצאה הנה דוגמה קצרה של ארבעת העמודים הראשונים מתוך המדרש והפירוש

Download (PDF, 177KB)

לאתר מכון שכטר – פרוייקט המדרש

מדרש אסתר רבה - כריכת הספר

מדרש אסתר רבה

מגב הספר (לצערי לא כתוב שם הרבה, היה אפשר להרחיב גם את הטקסט שם תוך תיאור יתרונות המהדורה)

מדרש אסתר רבה הוא החשוב ביותר מבין המדרשים למגילת אסתר. יסודותיו בארץ ישראל בתקופת האמוראים ועריכתו האחרונה נעשתה ככל הנראה באירופה במאה ה-11.
המהדורה המדעית למדרש אסתר רבה יוצאת לאור לראשונה, במהדורה המבוססת על כל כתבי היד, עם מבוא, פירוש ומפתחות

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *