ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מותה האטי של לוסיאנה ב’

3 באוגוסט 2016 גדי איידלהייט

מספר הספר, שנשאר בעילום שם לכל אורכו, מקבל בוקר אחד שיחת טלפון. על הקו נמצאת לוסיאנה, מישהי שהוא העסיק לפני עשור במשך חודש אחד בלבד, והיא רוצה לראותו בדחיפות. הסקרנות הורגת את החתול ולמרות שלא ברור לו כלל מה היא רוצה ואיך הוא יכול לעזור לה, הוא מסכים להיפגש איתה ומוצא את עצמו נשאב למערבולת:

“למה נעניתי כשהכל בתוכי אמר לי לסרב? למה לא נפטרתי ממנה באמתלה כלשהי ולא התרחקתי ממנה אלף קילומטרים? יש רגעים בחיים, רגעים מעטים, שאדם מרגיש שהגיע לפרשת הדרכים המסחררת, הגורלית, של מעשה קטן. החורבן העצמי האורב מאחורי החלטה סתמית. ידעתי באותו ערב, מעל לכל דבר אחר, שאסור לי להקשיב לה עוד, ואף על פי כן כאילו אין בכוחי לעמוד מול האינרציה של המחלה או של הנימוסים הטובים, קמתי על רגלי כדי לצאת אחריה אל הרחוב” (עמ’ 58)

לוסיאנה פגעה פעם בסופר אחר, קלוסטר, ומאז היא חוששת מנקמתו. כמו בסרטי “אני יודע מה עשית בקיץ האחרון” שהקורבן מגיח ומחסל את כל אלו שפגעו בו, כך גם היא מאבדת את קרובי משפחתה וחוששת לחייה. המספר שמוצא את עצמו מעורב שומע גם את דברי הצד השני, והקורא אינו יודע למי להאמין, כאשר הספר מגיע בקרשנדו לסיומו. הדמויות כולן בעלות מסתורין. המספר בעילום שם ולא יודעים עליו כמעט דבר. הסופר ידוע רק בשם משפחתו ואילו לוסיאנה רק בשמה הפרטי. האם אכן מתחוללת מלחמת מוחות ביניהם? משחק של חתול ועכבר? ואולי אלו רק תעתועי האקראיות והגורל?

ספר מצוין, קצר ומותח, כתוב בסגנון ארס-פואטי, כולל שאלות פילוסופיות על מהות הזיכרון, הנקמה, המציאות והבדיון.

כריכת הספר מותה האיטי של לוסיאנה ב

מותה האיטי של לוסיאנה ב

מותה האטי של לוסיאנה ב’
גיירמו מרטינס
מספרדית: מואיז בן הראש
עם עובד 2014 (במקור 2007)

מגב הספר

מקץ עשר שנים לא נשאר כמעט מאום מלוסיאנה, הנערה הנמרצת והמצודדת שהסופר הנודע קלוֹסטֶר נהג להכתיב לה את הרומנים שלו – עד שנוצר קרע ביניהם. לאחר מותו הטרגי של חברהּ, ואחר כך של כל בני משפחתה אחד לאחד, חיה לוסיאנה בצִלהּ של אימה נוראה. היא נרתעת מכל רחש, חושדת בכל מי שהיא פוגשת, ובעיקר בונה לעצמה תאוריה. לדעתה לא ייתכן  שכל המיתות סביבה מקריות, והיא בטוחה שהן חלק ממסע נקמה שיטתי ומחושב שמנהל נגדה הסופר הנודע.

בייאושה היא פונה אל המספר, סופר צעיר וחסר שם, שגם אצלו עבדה פעם תקופה קצרה. על כורחו נסחף המספר הן אל תוך הסיוט של לוסיאנה הן אל תוך עולמו האפל והמבריק של קלוסטר, והוא מוצא את עצמו אנוס להתמודד עם חידות נוראות. האם יכול אדם להגות גאומטרייה שלמה של רצח, שתיראה כמו הגורל העיוור – ולחמוק מעונש? ומבחינתו של הנוקם, עד היכן צריך להגיע העונש הראוי למי שגזל ממנו, לדעתו, את היקר לו מכול?

לאחר ההצלחה הבינלאומית הגדולה של רציחות נוסח אוקספורד (ספריה לעם) חוזר הסופר הארגנטיני גיירמו מרטינס בעוד ספר מתח מבריק המציב במיומנות מרשימה סוגיות פילוסופיות רבות־עניין. ביד בוטחת ובלשון צלולה ומדויקת הוא מוליך אותנו דרך כל ההשערות הסותרות של הסיטואציה הדו־משמעית שרקח ושומר על המתח עד לשורות האחרונות.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *