ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מחיר האלטרואיזם?

15 בספטמבר 2013 גדי איידלהייט

האם ג’ורג’ פרייס היה אלטרואיסט? הספר מחיר האלטרואיזם משאיר שאלה זו פתוחה, אולם כבר שמו מרמז שאת המחיר ג’ורג’ שילם. ג’ורג’ פרייס, עוף מוזר ביותר, ללא ספק בעל חשיבה מיוחדת, ספק גאון, ונראה שהיה חסר רק משק כנפי פרפר קל באיזה יער אינדונזי כדי שחייו יעלו על מסלול טוב ורגוע, של משרת מחקר מכובדת באקדמיה או בתעשייה, גילויים והמצאות שונים ואולי אפילו פרס נובל. אולם פרייס תמיד היה בצד, תמיד עזר לאחרים שעבדו על משהו ולמרות שעבר בכל התחנות הנכונות (פרוייקט מנהטן, מעבדות IBM, קולג’ים ואוניברסיטאות שונות), סיים את חייו במו ידיו, לאחר שבמשך זמן רב לא לקח תרופות כהומלס חסר בית, הרחק ממשפחתו וכמעט ללא רגעי אושר בחייו.

פרייס התעניין כמעט בכל דבר, התכתב עם אנשים רבים ואפילו פירסם מאמרים במגזינים המכובדים SCIENCE ו-NATURE אולם כל זה לא עזר לו לקבל את ההכרה אותה רצה, וכשכבר קיבל הזדמנות כלשהי, עשה הכל על מנת לא להתמיד במקום אחד. מבין עיסוקיו המתוארים בספר, בולט העיסוק בשאלת האלטרואיזם, בנכונות של הפרט לפעול לרעת עצמו ולטובת החברה ובהתנגשות הרעיונית בין כלל זה לבין תורת האבולוציה האמורה להתבסס על אנוכיות מוחלטת (ובודאי מוטציה שגורמת להורדת התאימות – FITNESS, אינה אמורה להישאר זמן רב). מסתבר שפרייס תיאר נוסחה אפשרית כזו (מופיעה בנספח בסוף הספר שאין צורך להתעמק בו במיוחד), ובכך תרם תרומה חשובה לענף מדעי זה. פרייס, שגם קודם למציאת נוסחה זו היה עוף מוזר, נהיה מוזר הרבה יותר, פנה לאמונה הנוצרית בצורה קיצונית, חילק את רכושו בין חסרי בית ובסוף גם עבר להתגורר איתם ומת בודד. האם עשה זאת עקב כך שהאמין באלטרואיזים המדעי? האם עשה זאת בגלל להיטות דתית? האם ענף הפסיכיאטריה היה מוצא לזה כמה וכמה שמות אחרים? לנו אין אפשרות לדעת, הספר מכוון לתשובה, אך זו נשארת לשיקול דעתו של הקורא.

מחבר הספר אורן הרמן, נתקל כבר בשנת 1999 באזכור קצר של פרייס ולאחר כמה שנים באזכור נוסף. הרמן החל להתעניין באיש זה וגילה כי נכתב אודותיו מעט מאד והחליט לגשת למלאכה. התוצאה הינה ספר מעניין, המביא ביוגרפיה של איש לחלוטין לא מוכר ובנוסף את סיפורה של בעיית האלטרואיזם, שזורים זה בזה כסליל כפול (כדברי המחבר). בעיית האלטרואיזם החלה רבות לפני לידתו של פרייס ולכן הספר נע בזמן קדימה ואחורה, דרך אנשים שונים בעולם שעסקו בנושא. עם במעשי חסד עוסק הספר, הרי שמחבר הספר יזם בשיתוף עם משפחתו של פרייס ומעט ממכריו עמלים על הקמת מצבה מכובדת לזכרו – חסד של אמת.

מחיר האלטרואיזם

מחיר האלטרואיזם
ג’ורג’ פרייס והחיפוש אחר מקורות טוב הלב
אורן הרמן
מאנגלית: מיכל בן יעקב
ספרי עליית הגג וידיעות ספרים
2013 (במקור 2010)

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *