ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מחשב אהבה מחדש – מעין סקירה

7 ביוני 2015 גדי איידלהייט

אני עוקב אחרי אלכס אפשטיין בפיסבוק במשך זמן מה ומפעם לפעם הוא מפרסם אחד מסיפוריו הקצרים. הסיפורים הם מילים בודדות. עשרה משפטים הם כבר סיפור ארוך. לפעמים נראה שחלק מהמשפטים כלל לא מתקשרים אחד לשני. וזה כל הקסם, כי לכתוב כל כך בקצרה אבל להשאיר אותך חושב במשך זמן ארוך על מה שנכתב ומנסה לפענח את המשמעויות השונות, היא אומנות  ואפשטיין הוא אמן.

ספרו “מחשב אהבה מחדש” מרכז הרבה סיפורים כאלו והוא נמכר בפורמט דיגיטלי בלבד. הקובץ פתוח אצלי בדפדפן בקביעות ופעם ביום אני מציץ בו לכמה דקות ונהנה כל פעם מחדש.

הנה דוגמה ארוכה:

איך כמעט הפכתי למיליונר

אתמול (או שלשום, לא הפרטים הקטנים חשובים כאן) כתבתי מכתב – מנוסח להפליא, אם יורשה לי להעיד על עיסתי – לחברת תרופות גדולה. הצעתי שבמקום עלוני האזהרה המצורפים לחפיסות הגלולות להקלת כאבים, הם יצרפו סיפורים קצרצרים שלי. הרי ממילא לאף אחד אין כוח לקרוא את כל האותיות הקטנות האלה – בטח לא כשהראש מתפוצץ. לא חלף שבוע (או שבועיים, כששותים כל יום בקבוק וודקה הזמן רק רובץ על הנפש כמו חתול על החזה. אבל רגע, רגע, תיכף הוא יזנק קדימה) ומצאתי בתיבת הדואר מכתב מחברת התרופות. “מר אפשטיין הנכבד”, הם כתבו, “קראנו בעיון את הצעתך. לצערנו…” אחר כך הגיע איזה הסבר מפותל על מנהל התרופות, ניסויים בבני אדם, אחריות רפואית והשד יודע מה עוד. נהיה לי כאב ראש נורא רק מלקרוא את כל זה. תייקתי את המכתב בקלסר של “מכתבי סירוב שלא נקראו כראוי וחבל”, והלכתי (כבר לפני שנה, אם זכרוני אינו מטעה אותי) למלא לוטו.

שימו לב להערות הביניים המיותרות, לכאורה, תקראו בקפידה ותראו מה כל אחת מהם תורמת בדרכה לסיפור. כמובן לפי הבנתכם שאולי תהיה שונה מאד מכוונתו המקורית של אפשטיין, שאותה פרט אליו מי יודע.

הנה דוגמה קצרה:

זמן

לאחר מות הוריה, בשעה שסידרה את דירתם, מצאה בבויידם קלסר ובו ציור של ירח מחייך שציירה בילדותה. תחילה הוסיפה לו ספרות. ואז מחוגים.

שלוש שניות לקרוא ולחשוב על זה אפשר גם שעתיים ויותר. ולמה זו מעין סקירה? כי סיפורים כל כך קצרים, מרחב הפרשנות גדול כל כך ומשתנה מאדם לאדם ואפילו באותו אדם מיום ליום ומשעה לשעה.

הסיפורים הקצרים האלו שכל אחד מהם אינו יותר מעמוד (דיגיטלי) אך מהווה מיקרוקוסמוס מתאימים בול לפורמט דיגיטלי. לא ניסיתי לקרוא מטלפון נייד אולם אורכם הקצר של הסיפורים מבטיח שגם במכשירים אלו הקריאה תהיה נוחה. וגם המחיר אינו הווה בעיה, אלא ההפך – גורם מדרבן.  ואם תגמרו את כל הסיפורים ותרצו עוד? יש לאלכס אפשטיין עוד כמה ספרים כאלו (ועוד כמה “רגילים” שהתפרסמו בהוצאות שונות).

מחשב אהבה מחדש - כריכה

מחשב אהבה מחדש

מחשב אהבה מחדש
אלכס אפשטיין
הוצאות אינדיבוק 2013

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *