ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מידות הראי”ה

27 בדצמבר 2015 גדי איידלהייט

במסגרת ההוצאה החדשה של כתבי הרב קוק עם פירוש וביאור, יוצא כעת הכרך השני בסדרה “מידות הראי”ה”. הספר שונה מספרים אחרים בהיותו למעשה ליקוט שערך בנו של הרב קוק (הרב צבי יהודה) מכתבים שונים.

המידות בהן עוסק הספר הן אהבה, אמונה, ברית, גאווה, דבקות, העלאת ניצוצות, חופש, יראה, כבוד, כעס, סבלנות, ענווה, פחדנות, צדקות, צניעות, רצון, תוכחה ותיקון. המידות מסודרות לפי סדר הא”ב ולכן אין לספר התחלה אמצע וסוף. כל מידה מורכבת מפסקאות שבהן יש סדר מסוים ולכן ורצוי לקוראן לפי הסדר. הפירוש בכרך זה  מסתמך בעיקרו על פירוש קודם של הרב יובל פרוינד שיצא במסגרות קודמות בהוצאת ראש יהודי.

פרקי המידות אינם באורך שווה.  מידות אמונה וגאווה תופסות מקום נרחב ואילו למידות חופש, כעס, סבלנות, צניעות ותוכחה מוקדשת פסקה אחת בלבד.מכך מובן שהספר אינו  ממצה את כל נושא המידות מכתביו של הרב. אף על פי כן הוא עומד בהחלט בזכות עצמו, ומאפשר קריאה ולימוד מעט בכל פעם.

גם הפסקאות המרכיבות את המידות אינן שוות באורכן. יש פסקאות ארוכות וישנן פסקאות קצרות כדוגמת הפסקה הבאה בפרק יראה (פסקה י’): “יראת שמים בעצמה צריכה לקבל עליה על יראת שמים”. והפירוש הוא כזה: “ההתנהגות של יראת שמים צריכה בעצמה להיפתח מול שמימיות גדולה יותר. לא לאבד את הגובה הרוחני והתביעה העליונה בגלל שקיעה בחשבונות של יראה, אלא הפוך להעצים את המינוח ‘יראת שמים’ מתוך היפתחות לתובנה עמוקה יותר בו”. נראה שלעתים גם הפירוש עצמו זקוק לפירוש ואולי הכוונה היא כי יראת השמים, אמנם היא נצרכת אבל אינה מטרה בפני עצמה אלא עליה להוות כלי ואל לא לאדם לנסות לשאוף אך ורק ליראת שמים בתור המטרה העליונה, ובכך להחמיץ, את המטרה האמיתית.

פסקה קצרה נוספת היא בפרק ענווה (ג) – “הענווה מחזקת את הזכרון” . חישבו מעט על משפט זה בטרם נקרא את הפירוש – “הזיכרון מתחזק ככל שהאדם חש את הנחיצות הגדולה של התוכן אותו הוא לומד לצורך השלמתו וזוהי עניינה של הענווה”.

משתי דוגמאות קצרות אלו ניתן להבין כי הפירוש אינו פירוש המאכיל את הקורא בכפית, אלא פירוש כללי יותר, הנותן מעין קריאת כיוון, אך עדיין דורש מאמץ וחשיבה מהקורא, וטוב שכך מאחר וכל לימוד דורש יגיעה וחשיבה עצמית וייתכן קוראים שונים יגיעו למסקנות שונות. אולי החל מהפירוש הבנאלי, מי שמתבייש לרשום דברים, סופו שישכחם, ומי שאינו מתבייש (ובכך הוא עניו) ירשום ויזכור, ועד לפירוש עמוק יותר על כך שעצם הזיכרון אינו בהכרח רישום בכתב אלא רישום בלב הנגרם משינון חוזר ומתמיד של הלימוד מאחר והוא יודע שגם אחרי שלמד ושנה פעמים רבות , עדיין למעשה אינו יודע, ועל ידי כך ילמד שוב ושוב וידע יותר”, וכמובן אפשרויות נוספות דומות ברוח זו.

תורת הרב קוק מתפשטת בקהלים גדולים, מפעלו של הרב לונדין המוציא את תורת הרב מכרכים וספרים בעלי אופי ישיבתי, לספרים המיועדים לכלל הציבור, הוא מפעל נצרך ומבורך ואנו מייחלים לראות בהמשך העשייה.

 

מידות הראיה - כריכת הספר

מידות הראיה

מידות הראי”ה
הרב חגי לונדין
ידיעות ספרים 2015

מגב הספר

כמאה שנים לאחר שהעלה הרב אברהם יצחק הכהן קוק את הגותו על הכתב, זרם המתעניינים בכתביו רק הולך וגובר. הרב קוק, שהיה מענקי הרוח של היהדות בדורות האחרונים, הותיר חותם על דורות שלמים אחריו; ומשנתו, שמשמשת עד היום עוגן לרבים, מעוררת התעניינות בקרב חוגים רחבים.

משנתו של הרב קוק מתייחדת בהצעת מבט אמוני-יהודי כולל על כל תחומי החיים המודרניים והדילמות הכרוכות בהם – יחסי תורה ושלטון, המתח בין החברה והפרט, פילוסופיה, היסטוריוסופיה, פסיכולוגיה, מדע, אמנות ועוד. הגותו יצרה סינתזה מופלאה בין העולם הכללי לבין ערכי התורה ומסורת ישראל.

כתבי הרב קוק זכו למחקרים רבים ולביאורים שונים. עם זאת, בשל תוכנם המופשט ולשונו הייחודית של הרב, בעבור לא מעטים הספרים עצמם נותרו סתומים. כדי למלא חסר זה, שם לו מפעל הראי”ה קוק המבואר למטרה להנגיש את כתביו של הרב קוק לציבור הרחב באמצעות ביאור בהיר ושיטתי לכתביו, בשפה קולחת וצמודת טקסט.

בכרך זה של הסדרה מבואר הספר מידות הראיה שהוא לקט פסקאות מכתבי הרב קוק המכיל פירוט של שמונה עשרה מידות נפשיות על פי סדר האלף בית. הספר עוסק במידות כדוגמת אהבה, גאווה, חופש, יראה, כעס, צניעות ועוד. כל מידה זוכה לביאור מופשט ומעמיק מתוך תפיסתו הייחודית של הרב קוק הנותן אמון גדול באדם ובכוחותיו.

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *