ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מיהו מי – אהרון מוריאלי

19 באוקטובר 2012 גדי איידלהייט

הספר “מיהו מי” מרכז חמישים חידות מקוריות של המחבר בהן צריך על סמך רמזים שונים למצוא את התשובות לחידות. בתחילת החידה מופיע סיפור המסגרת הנותן את כלל הפרטים, לאחר מכן כמה עובדות ובסוף מגיעה השאלה אותה צריך לפתור. החידה מורכבת מכל האלמנטים גם יחד.

החידות אינן מצריכות כל מידע נוסף, לא ידע כללי ולא חיפוש הקשרים והן חידות לוגיות לחלוטין, הבנויות על עקרונות אותם יש ללמוד, ולאחר מכן להתאמן עליהם. נביא לדוגמה את החידה הראשונה בספר:

האדונים: מר צפוני, מר דרומי, מר מזרחי ומר מוגרבי שהם (לא בהכרח לפי סדר זה): בנקאי, אדריכל, רופא ועורך דין – ישבו לשחק ברידג’ (במשחק ברידג’ בני זוג יושבים זה מול זה). איש מהם לא ישב בצד השולחן ששמו מרמז עליו (מוגרבי=מערב).

1) בן הזוג של הבנקאי הוא מר צפוני.

2) העורך דין יושב משמאלו של מר מוגרבי.

3) לימין האדריכל יושב מר מזרחי.

4) מר דרומי יושב בצד צפון.

מי ישב בכל צד של השולחן?

על מנת לפתור את החידות צריך עט ונייר מאחר וקשה לזכור את כל הפרטים בעל פה (ובודאי בהמשך כאשר החידות נהיות קשות יותר ויותר). הבה נראה איך לפתור את החידה:

מאחר ומדובר בשולחן בעל ארבעה צדדים, כדאי לצייר את המצב כשולחן אם ארבעה כיוונים, ולנסות למלא את שמות ו/או מקצועות האנשים שיובים בכל צד של השולחן. בדרך כלל נתחיל מהנתונים שידועים לנו בוודאות. נתון אחד כזה הוא נתון מספר 4 ולכן בתרשים שציירנו, נכתוב בצד צפון את השם “מר דרומי”. כאן עלינו לזנוח את הלוגיקה הפשוטה (אפשר כמובן להמשיך בדרך זו, אולם ייתכן ונתקע בה בדרך ללא מוצא) ולעבור לבחינת אפשרויות ופסילתן (וזהו אחד החידושים בחידות אלו. לפעמים באמת אין מנוס מאשר לבדוק ולפסול אפשרויות. לא תמיד אפשר להתקדם צעד אחר צעד בלי לטעות עד לפתרון המלא). מר מזרחי יכול לשבת רק במערב או בדרום ( למר מזרחי אסור לשבת במזרח – איסור זה מופיע בפתיחה של החידה).

נניח שהוא במערב וגם אז יכולות להיות שתי אפשרויות. או שמר צפוני במזרח ומר מוגרבי בדרום, או שמר צפוני בדרום ומר מוגרבי במזרח. אולם שתי אפשרוית אלו אינן חוקיות.

האפשרות הראשונה נראית כך

_____מר דרומי

מר מוגרבי    מר מזרחי

_____מר צפוני

מאחר ואז מר דרומי יהיה גם האדריכל (לימינו מר מזרחי) וגם הבנקאי (מולו מר צפוני). סתירה בין העובדות

האפשרות השנייה נראית כך:

_____מר דרומי

מר צפוני       מר מזרחי

_____מר מוגרבי

אינה חוקית משיקולים דומים. מר מזרחי הפעם יהיה גם הבנקאי וגם העורך דין (משמאלו של מר מוגרבי) ושוב הגענו לסתירה של העובדות בחידה

נשארת רק האפשרות

_____מר דרומי

מר מוגרבי       מר צפוני

_____מר  מזרחי

ואז מתקבל שמר מוגרבי הוא הבנקאי (1)

מר צפוני הוא האדריכל (4)

מר מזרחי הוא העורך דין (2)

ומר דרומי הינו הרופא (זה המקצוע היחידי שנשאר).

יש דרכים אחרות לפתור את החידה, ואפשר גם לערוך תרשימים וטבלאות אחרים. כמובן שבהצגת הפתרון בחרתי בכוונה להציג קודם כל  את האפשרויות הלא נכונות. אם נדמה שהחידה היא קשה, לא נורא, היא אכן לא קלה אבל לכל החידות מופיעים פתרונים מלאים ולכן אפשר בהחלט לקרוא את הפתרונים לחידות הראשונות ולאחר נסיון קצר לקבל מיומנות בפתירה. החידות מסודרות לפי 3 רמות קושי ולאחר אימון ונסיון בחידות (ובפרט ההבנה שכמו בחידה הראשונה – לעיתים צריך לצייר/לרשום את כל האפשרויות ולהתחיל לפסול אותן עד שנשארים עם הנכונה), יהיה אפשר לפתור את רוב אם לא את כל החידות בספר.

הספר יצא בהוצאה עצמית

וניתן להשיגו אצל המחבר בכתובת [email protected]

דוגמאות נוספות לחידות

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *