ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מכה על חטא

11 בפברואר 2018 גדי איידלהייט

אני מודה שלא קראתי את “מכה על חטא” בריכוז הדרוש. כבר גב הספר הזהיר שמדובר ברומן מתוחכם. הבנה של ספר כזה דורשת הרבה רקע, שלי לא היה. מה אני יודע על דרום אפריקה? את “הברית” של מיצ’נר קראתי לפני שנים רבות, בנפילתו של שלטון האפרטהייד צפיתי בזמן אמת, גם על נלסון מנדלה קראתי ועוד ספרים (מעולים) של דלין מתיה למשל, אבל מאז דרום אפריקה מעט ירדה מהרדאר פרט להבלחה כנקודה בה האנטישמיות המודרנית לבשה פנים בדמות ועדת דרבן, שהאלימות גואה, ובדיוק השבוע גם קראתי שיש בעית מים רצינית בקייפטאון. את חוסר הידע על דרום אפריקה אני לוקח על עצמי, אולם נראה לי שאני מקרה די מייצג של הקורא הישראלי.

כתוצאה מחוסר רקע זה, וגם מחוסר הריכוז הנדרש בעלילה שמפוצלת בין ארבעה סיפורים שונים, אני גם עכשיו לא מבין לגמרי את הסיפור. ארבעה קווי עלילה ישנים. קלר – קלר ולד, סופרת קשישה השוכרת סופר אחר לכתיבת הביוגרפיה שלה, תוך עיסוק נרחב בצנזורה שהיתה על ספרים בתקופת שלטון האפרטהייד. מכה על חטא – זהו ספרה האוטוביוגרפי של קלר, ממואר, שנכתב במקביל לכתיבת הביוגרפיה, סאם – נקודת המבט העכשווית של סאם כותב הביוגרפיה, 1989 והלאה- סיפור העבר דרך עיניו של סאם.

דמות עיקרית המשפיעה על כולם ולמעשה מניעה בנפרד כל אחד מקווי העלילה, היא לורה, בתה של קלר שנעלמה בנסיבות מסתוריות, והשפעתה על סאם הייתה רבה. איך בדיוק וכיצד? את זה נגלה לאט לאט במעגלים ההולכים סחור סחור, צעד קדימה ולפעמים שניים אחורה.

הסיפורים חופפים בתוכן ולפעמים גם במן אולם לא ברור תמיד מה קורה מתי וכך הרצף הפשוט של הקריאה נשבר, ומחוסר תיאורי זמן, יקשה מאד על הקורא. גם ההבדלים הבולטים בין הסיפורים ביחס לעובדות מסוימות: האם דמויות הכירו אחת את השנייה לפני האירוע המתואר או לא,  מי עשה מעשה מסוים וכיצד ועוד הבדלים,  יתרמו להרגשה הלא ברורה. הקול שאולי היינו מצפים לשמוע, קול שחור כלשהו, לא מופיע כלל. זהו סיפורים של הלבנים והלבנים בלבד. והם כמובן מכים על חטא. כל אחד על חטאו הוא. החטאים עצמם, כפי שנגלה בצורה מעט מפתיעה, כלל אינם כלפי האוכלוסייה השחורה, למרות שכך אולי היינו רוצים לחשוב, אלא דווקא כלפי הסביבה הקרובה..

זו לא תופעה ייחודית לדרום אפריקה. משהו מסוים קרה, כל אחד חווה אותו אחרת והיזכרות בו לאחר שנים תוביל ליצירת סיפור אחר לגמרי. מה האמת? לא תמיד יודעים. ובספר הזה גם לא תמיד רוצים לדעת, ואין לקורא אלא לנסות לשחזר את האירועים וההשפעות שלהם על כל אחת מהדמויות, ביחד עם הדמויות עצמן. אולם ככל שתופעת “הכאה על חטא” היא אוניברסלית, התרחשותה בדרום אפריקה, בנסיבות המיוחדות שלה, של המאבקים השונים באפרטהייד, מהצד הלבן ומהצד השחור, האלים והלא אלים, לא עוברת לקורא הישראלי אם אינו מכיר מספיק את ההיסטוריה של דרום היבשת השחורה.

“גם איכותי מאוד וגם קריא מאד” מצוטט הפיננשל טיימס. הספר בהחלט קריא ואולי גם איכותי, אבל גם מבלבל מאוד.  לפעמים, ובמקרה הזה בהתאמה לקורא הישראלי, תחכום יתר הוא חיסרון.

 

כריכת הספר מכה על חטא

מכה על חטא
מכה על חטא
פטריק פלאנרי
מאנגלית אנה הרמן
אחוזת בית ספרים 2017

 

מגב הספר

מגינת ביתה המבוצר והמאובטח שבקייפטאון, כותבת קלר ואלד הקשישה רשימות המופנות אל בתה שנעלמה שנים רבות לפני כן. אלה רשימות ספוגות בגעגועים עזים, בחרטות, בשאלות, בהשערות מה עלה בגורל הבת – ובסודות עבר נוראיים. קלר היא סופרת דרום אפריקאית ידועה, בת למתיישבים לבנים, שחיה את שנות חייה האחרונות בדרום אפריקה השסועה שלאחר שלטון האפרטהייד. בתה, לורה, היתהשותפה למאבק בשלטון הגזעני הלבן, ועקבותיה נעלמו במפתיע. רק דרך הרשימות שקלר כותבת, היא מצליחה סוף-סוף לספר מהו הסוד שהיא מסתירה שנים רבות כל כך.

והנה, יום אחד מגיע אל ביתה של קלר גבר צעיר ששב למולדתו, דרום אפריקה, אחרי שנות גלות ארוכות בניו יורק. קוראים לו סאם לרו, והוא נשלח אליה כדי לערוך עמה שיחות ולחבר ביוגרפיה על אודותיה. גם לו יש סודות גדולים שאותם הוא מסתיר, גם הוא נושא בקרבו זיכרונות קשים של עבר מצולק, וגם הוא מבקש להשתחרר מאשמה שעדיין רודפת אחריו.

האם השניים מוליכים שולל זה את זה, בניסיון לטשטש את האמת על עברם ולהסתיר את מבוקשם האמיתי? האם הסופרת המהוללת היתה שותפה לפשעים שביצע משטר האפרטהייד, או שמא היתה בעצמה קורבן לזוועות הצנזורה? האם הביוגרף שהתייתם מהוריו בגיל צעיר אכן מבקש רק לתעד את חייה של הסופרת הנערצת עליו? ואולי האמת עצמה היא כבר לא דבר יציב וברור שאפשר לחשוף?

ככל שהקשר בין השניים הולך ומעמיק, צצות על פני השטח רוחות הרפאים שרודפות את קלר ואת סאם– שני אנשים המבקשים מחילה ופיוס עם עברם. “מכה על חטא”, מאת הסופר פטריק פלאנרי, הוא רומן מתוחכם וספוג באהבת הספרות והכתיבה. בדומה לרומנים של גדולי הסופרים הדרום אפריקאים (כמו גון מ’ קוטזי ונדין גורדימר), “מכה על חטא” לוכד בין שורותיו את הצללים האפלים שעדיין מעיבים על החיים בדרום אפריקה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *