ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מכונות כמוני

2 ביולי 2020 גדי איידלהייט

אנו נמצאים בשנת 1982, מלחמת פוקלנד מסתיימת במפלה קשה וכואבת של אנגליה. עשרות שנים קודם, אלן טיורינג לא מתאבד ומרצה את תקופת מאסרו, ולאחר שיוצא לחופשי תחום הבינה המלאכותית מזנק קדימה ומקדים את זמנו בעשרות שנים. וכך באותה שנה יוצא לעולם רובוט שנראה אנושי, שמתנהג כמו בן אנוש (ועובר את מבחן טיורינג, קשה לדעת שהוא מכונה), ובעיקר מסוגל גם לחשוב. פיתוחים של רשתות נוירונים ושאר טכנולוגיות המאפשרות למידה. מיוצרים רק 25 דגמים כאלו ואחד מהם מצליח להשיג צ’רלי, שבזבז את כל הירושה, שאין לו מטרה ברורה בחיים ומתפרנס בקושי מניסיונות למסחר בבורסה. בשביל מה הוא צריך בכלל כזה רובוט? לאף אחד לא ברור.

לצ’רלי יש שכנה, מירנדה שהוא מנסה להשיג כבת זוג, לשניהם יש סודות לא נעימים בעבר, ואת שאלת הצדק היחסי והמוחלט, שאלה שמקיאון עסק בה כבר לא פעם, בוחנים הפעם עם היצור של הבינה המלאכותית, שחכם ככל שיהיה אינו מסוגל להבין מורכבות. מטרתו לעזור בבית, לשמש בן לוויה ואיש שיחה. צ’רלי מנסה לחלק את הרובוט עם מירנדה בצורה שתגרום ליותר קשר ביניהם, אולם באופן צפוי, הגולם קם על בעליו. אפשרות זו אמורה להיות אסורה, והחוק הראשון של אסימוב, האוסר על רובוט לפגוע בבן אדם, מצוטט ואף אמור להיות מוטמע ברובוטים אלו, אולם כנראה שאת הרובוטים זה לא ממש מעניין.

נוצרת מערכת יחסים משולתש בין צ’רלי אדם (הרובוט) ומירנדה, ובה כל אחד מסתיר דברים מהאחרים. פרט להסתרות הקשורות לעבר יש עוד נושאים בספר, בחלקם שנידונו בספרים קודמים של מקיואן וכוללים נאמנות בן בני זוג, לעומת אינטרסים שונים שלהם, נושאים הקשורים לאימוץ ילד (ולא ברור למה מירנדה פשוט לא נכנסת להריון), ואת היחס של החברה ליצורים שונים, במקרה זה הרובוטים, אבל הם אמורים לייצג שלל אוכלוסיות שאינן משתלבות.

מבחינת החידוש הטכנולוגי, אין אצל מקיואן חידושים. לאחר אסימוב קשה לחדש בעניין הרובוטים. גם הבעיות המוסריות שדנים בהן בספר, כגון בעיית הקרונית, נטחנו עד דק לפני שנים, ובשנים האחרונות שוב בהקשר של מכוניות אוטונומיות הצריכות לקבל את ההחלטה הפחות גרועה במקרה של תאונה, ובמילים פחות עדינות, את מי להרוג ואת מה להשאיר בחיים. גם רובט שמתאהב כבר היה לנו (בסרט המתוק חלום אלקטרוני משנת 1984), ונקודה זו גם לא ממוצה.
דווקא שאלות אחרות לא נידונות בצורה מלאה. מה גרם לצ’רלי לרכוש את אדם. צ’רלי מודה שהוא היה רוצה דווקא את הגירסה הנשית חווה, כך שיש מקום לשער מה היו כוונותיו. זה מעט מאכזב, ולמרבה המזל העיסוק ברובוט כאמצעי גיוון לחיים האנטימיים תופס מעט מקום. צ’רלי היה פעם עורך דין. הוא הועף וכמעט ישב בכלא. לעומת סודה של מירנדה שרוב הספר מסתובב סביבו עד סוף הספר לא נדע מה צ’רלי עשה. ומה בכלל התוכניות של שניהם לעתיד?
בקריאת הספר, הרגשתי שמקיואן לקח חומרים מספריו הקודמים (ורעיונות כללים על רובוטים שהופיעט בספרות ובקולנוע בעבר) ושילב אותם שוב בסיפור יפה ומהנה, אבל לא כזה שמצאתי בו אמירה ברורה. מבחינה זו הרגשתי שלא באתי על סיפוקי, כי סיפור יפה לא תמיד מספיק ובוודאי כאשר מדובר בסופר שמצפים ממנו ליותר. בכל זאת ניסיתי למצוא איזו אמירה או דילמה. ייתכן שיש רצון להראות שתי אפשרויות מנוגדות ולתת לקורא לבחור. הראשונה באה מפי טיורינג עצמו ורואה ברובוט יצור כמו בן אדם, כזה בעל זכויות, אך לא בטוח שבעל חובות, כי הרובוט כבר התנער מחובתו לא לפגוע באנשים, והגישה שעדיין רואה מותר האדם מן הרובוט, אולי דווקא בגלל חסרונותיו של האדם, שהם מה שהופכים אותו לבן אנוש.

מכונות כמוני
איאין מקיואן
מאנגלית: מיכל אלפון
עם עובד 2020
מגב הספר
“למטה, עדיין על אותו כיסא עץ קשה, המתין הצעצוע המסקרן שלי מתחת לשמיכה. אישיותו המשולבת הותקנה אחר הצהריים, בעודו ישן. ההרפתקה עמדה להתחיל.”

כשצ’רלי קונה רובוט מיוחד במינו – אדם מלאכותי ושמו אדם – ומציע למירנדה, האישה שהוא אוהב, לבחור לו יחד אישיות, הוא אינו מעלה בדעתו אילו השלכות תהיינה למעשיו. צ’רלי יגלה עד מהרה שאותו יצור חטוב ויפה תואר שניחן ביכולת עיבוד נתונים מרשימה, כושר למידה מופלא ומוסר מושלם, מוסיף עניין לחיים ומקל עליהם אבל גם מסבכם בדרכים לא צפויות. גם “אנושיותו” מוסיפה לתסבוכת. הוא יודע להתאהב – אם אכן זו אהבה, וכמו למירנדה, גם לו יש מה להסתיר.
הימים ימי מלחמת פוקלנד, אבל איאן מקיואן, במיטב המסורת של סוגת ההיסטוריה החלופית, שותל בהם אירועים שלא היו, מחיה את אלן טיורינג וממית אחרים, וטווה עוד מעשייה מענגת, נפתלת, מעוררת מחשבה ומתאימה לימינו אלה ולימים שעוד יבואו.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *