ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ממה עשוי התפוח

21 בדצמבר 2018 גדי איידלהייט

הספר “ממה עשוי התפוח” הוא שש שיחות, פתוחות ולבביות של שירה חדד עם עמוס עוז. חדד היא העורכת של ספרי עוז האחרונים, והשיחות נולדו כתוצאה משיתףך הפעולה הארוך ביניהם. בספר מופיעות שש שיחות, כאשר בהקדמה מובטח שמסות נוספות של עוז, יאספו לספר נוסף שיצא בקרוב, בנוסף לספר “שלום לקנאים” שהיה ספר פוליטי מאד באופיו ויצא בשנה שעברה.

הנאתכם מהספר תהיה ביחס ישר לעניין שיש לכם בעוז, כסופר וכאדם. אישית, העניין שלי אינו רב במיוחד אך אני מעריך את עוז כסופר. לכן נהנתי והשכלתי מהשיחות שעסקו בכתיבה (השיחה הראשונה) ובשיחה שעסקה בביקורת הספרות, כי מה לעשות, אני גם מבקר ספרים. השיחה על הספרות מרתקת וחבל שלא הורחבה לכלל ספר שלם, כפי שסופרים רבים כותבים ספרים על כתיבה. השיחה על הביקורת הייתה כולה מעמדת התגוננות ואולי אפילו זלזול. דומה כי עוז לא אוהב ביקרות ספרות ולא אוהב את המבקרים. גם כך הוא משמש כמעין מבקר של עצמו. עוז מתגלה, אינו אוהב לקרוא את היצירות הקודמות שלו. או שהן מוצאות חן בעיניו והוא מצטער שאינו יכול לכתוב כך כיום, או שאינן מוצאות חן בעיניו, והוא מצטער שכתב אותן, אולם משום מה, בשיחה על ביקורת הספרות, הוא נרתע ממבקרים ואף טוען שאין הם יכולים ללמד אותו דבר. בכך סותר עוז את עצמו, שהרי אם הוא יודע תוך כדי כתיבה מה לא טוב, מדוע הוא כותב. אין זאת כי אם יש שמץ של יהירות אצל עוז.

אני יכול לכתוב כך ללא חשש כי עוז עצמו אומר שאינו קורא מה כתבו עליו באינטרנט ובבלוגים (אולי העורכת שירה חדד קוראת?). חבל. עוז, היה מגלה שהוא יכול למצוא שם ביקורות ותובנות לא פחות טובות, ואולי אפילו יותר, מאשר בבטאונים אקדמאיים ובעיתונות המודפסת, שגם בהם ביקורת הספרות כבר לא מה שהייתה פעם (ועל כך אולי נרחיב בעתיד).

עוז כותב לא מעט על יחסים בין גברים לנשים וכך שיחה אחת עוסקת בנושא זה, אולם עוז, סופר טוב ככל שיהיה אינו נתפס בעיני כמומחה לזוגיות וכך לא היה לי עניין רב בשיחה זו והיא דולגה לה במהירות. דילגתי גם על השיחה שעסקה בצעירותו בקיבוץ חולדה, כי אין לי עניין באוטוביוגרפיה שלו, ויותר מהכל דילגתי על השיחה הפוליטית, כי בעיני גם התובנות הפוליטיות שלו שגויות ומוטעות ובעוד הוא מוכן לנהל דיאלוג, לדבריו אם אלו שעוד אפשר להשפיע עליהם, אבל נראה לי שעוז כל כך מבוצר בעמדתו שהוא שוכח שבדיאלוג שמטרתו להשפיע אתה גם יכול להיות מושפע. מבחינת עוז אין כלל אפשרות כזו, ולכן הדיאלוג אינו דיאלוג, אלא כמו בספר המסות שלו שהזכרנו, הטפה.

אסכם, כפי שפתחתי: הנאתכם מהספר תהיה ביחס ישר לעניין שיש לכם בעוז.

כריכת הספר ממה עשוי התפוח

ממה עשוי התפוח

ממה עשוי התפוח
שש שיחות על כתיבה ועל אהבה, על רגשי אשמה ותענוגות אחרים.
עמוס עוז ושירה חדד
כתר 2018

מגב הספר

מה‭ ‬גורם‭ ‬לעמוס‭ ‬עוז‭ ‬להתחיל‭ ‬לכתוב‭ ‬סיפור‭? ‬איך‭ ‬משפיעות‭ ‬עליו‭ ‬ביקורות‭ ‬רעות‭? ‬כיצד‭ ‬עיצבו‭ ‬שנות‭ ‬התבגרותו‭ ‬את‭ ‬יחסו‭ ‬לארוטיקה‭? ‬מה‭ ‬הוא‭ ‬חושב‭ ‬על‭ ‬השינויים‭ ‬הקיצוניים‭ ‬שהתחוללו‭ ‬במהלך‭ ‬חייו‭ ‬ביחסים‭ ‬שבין‭ ‬גברים‭ ‬ונשים‭? ‬ועל‭ ‬מה‭ ‬הוא‭ ‬מתחרט‭, ‬כאָב‭ ‬וכסופר‭? ‬אלה‭ ‬מקצת‭ ‬השאלות‭ ‬שעליהן‭ ‬עוז‭ ‬עונה‭ ‬בספר‭ ‬השיחות‭ ‬האישי‭ ‬הזה‭, ‬שמבין‭ ‬דפיו‭ ‬מצטייר‭ ‬דיוקן‭ ‬לא‭ ‬מוּכּר‭ ‬שלו‭. ‬  ממה‭ ‬עשוי‭ ‬התפוח‭?‬‭ ‬מבוסס‭ ‬על‭ ‬פגישות‭ ‬שהתקיימו‭ ‬במשך‭ ‬כמה‭ ‬שנים‭ ‬בין‭ ‬עמוס‭ ‬עוז‭ ‬לשירה‭ ‬חדד‭, ‬שערכה‭ ‬את‭ ‬ספריו‭ ‬האחרונים‭. ‬בין‭ ‬השניים‭ ‬נרקמה‭ ‬שיחה‭ ‬בין‭ ‬סופר‭ ‬לעורכת‭, ‬בין‭ ‬שני‭ ‬דורות‭, ‬בין‭ ‬גבר‭ ‬לאישה‭; ‬שיחה‭ ‬כנה‭ ‬ומשוחררת‭ ‬שלעיתים‭ ‬העלתה‭ ‬בהם‭ ‬חיוך‭ ‬ולעיתים‭ ‬הביאה‭ ‬אותם‭ ‬לידי‭ ‬ויכוח‭. ‬שיחה‭ ‬שנגעה‭ ‬בפחדים‭ ‬ובחלומות‭ ‬של‭ ‬עוז‭, ‬לא‭ ‬רק‭ ‬כסופר‭ ‬ואיש‭ ‬רוח‭ ‬ישראלי‭ ‬מרכזי‭, ‬אלא‭ ‬גם‭ ‬כאדם‭ ‬פרטי‭, ‬אב‭ ‬וסב‭, ‬מאהב‭ ‬וחבר‭. ‬

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *