ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מסתורי המספרים

23 באפריל 2018 גדי איידלהייט

המספרים נמצאים בכל מקום סביבנו, בין שנרצה ובין שלא נרצה. נניח שאתם ציירים ומחפשים צבע מסוים? המתמטיקה תקבע מה צריך לערבב בשביל להכין אותו. אתם מכינים להקת בלט לריקוד, המתמטיקה תקבע עד כמה הבלרינה יכולה להסתובב סביב עצמה. כפי שאומרים פרופסורים, והאמרה מיוחסת למתמטיקאי הדגול, קארל פרידריך גאוס, וכפי שאבא שלי טרח לחזור אחריהם במשך שנים: “המתמטיקה היא מלכת המדעים ושפחתם”. צריך להיות קצת פילוסוף בשביל להבין את המשפט, אבל אפילו בפילוסופיה יש מתמטיקה. חייבת להיות.

את הספרים של מרכוס דה סוטוי אהבתי מאד ושמחתי לראות שיוצא לו ספר חדש. מסתו7י המס9רים. תחכום שבדק איות אוטומטי לא מש אוהב. אני אשאר עם השם הרגיל. באנגלית הספר יצא כבר לפני כמה שנים ושמו : The Num8er My5teries. טוב, מתרגמים צריכים להתמודד עם כל מיני דברים ואוריאל גבעון הצליח.

בספר חמישה פרקים העוסקים בנושאים שונים ומביאים בסופם בעיות מתמטיות בלתי פתורות, שעל פתרונן יוענק פרס של מיליון דולר. לא סביר שתצליחו לפתור אחת מהן רק בגלל קריאת הספר, אבל כנראה שתלמדו לא מעט דברים אחרים תוך כדי.

אז מה מיוחד בספר הזה? קודם כל דו סוטוי חובב כדורגל ומביא לא מעט דוגמאות מהתחום. כבר דבר טוב. אולי לא תבינו עד הסוף, את ההסבר איך אפשר לבעוט בעיטת בננה, אבל אין מי שלא יעריך את הבעיטה הזו של רוברטו קרלוס בנבחרת ברזיל מול צרפת. קרלוס ניגש לבעיטה ובועט הישר ליציע. פביאן ברטז אפילו לא טורח לזוז, אלא שאז קורה דבר משונה, הכדור עושה פניה של כמעט תשעים מעלות, ברטאז כבר לא מספיק לזוז, והכדור קורע את הרשת. למרבה מזלה של נבחרת צרפת, הם למדו משהו מטורנירי ההכנה ולכן זכו במונדיאל 1998. כמו כן אפשר להניח שרוברטו קרלוס לא התחיל לעשות חישובים ושגם הוא לא ממש בקיא במשוואת המתארות מה קורה לכדור. הוא פשוט התאמן הרבה הרבה זמן.

בזווית הצילום הראשונה לא תראו את זה, אבל בהילוכים החוזרים תראו איך הכדור באמת נבעט ליציע, שם כבר מחכים אוהדים לתפוס אותו, ואיך משום מקום הוא משנה כיוון. למה זה קורה? נקצר לכם: כדור, סיבוב, הפרשי לחץ, מהירות, מערבולת, עוד הפרשי לחץ, כוח, תזוזה, שער. באמת שאין מה להאשים את בארטז, לא היה לו מספיק זמן לעשות את כל החישוב בראש ולהבין שהוא צריך לזוז.

יש עוד המון דוגמאות והספר מלא בקודי סריקה לאתרים וסרטונים. נראה שעניין ההמחשה הוא המייחד את הספר. אם יש איזה דגם, דו סוטוי לא מסתפק באיורים בספר אלא שולח אתכם לאינטרנט להוריד דפים לגזור ולבנות. אם לא הבנתם למשל את הפרק על פאונים מחומשים משושים ומעורבבים, אתם פשוט יכולים להוריד נייר ולבנות כאלו (פעילות מהנה במיוחד עם הילדים).

יש גם כמה טעויות קלות בספר, חלקן טעויות הגהה, בנוסחאות ובמשוואות, חלקן טעויות של דו סוטוי. כאשר הוא מדבר על ליקויים, נאמר (עמ’ 272) שכל 19 שנה קורה ליקוי. 19 שנה הוא אכן המחזור המטוני בו הלוח השמשי והירחי נפגשים, אולם מחזור מטוני לליקויים הוא קצר מאד 4 או חמישה ליקויים וגם זה לא תמיד וכלן לא כדאי לסמוך עליו כלל. המחזור המדויק יותר סארוס, שבו אכן אפשר לחזות ליקויים, בעיקר את זמנם ופחות את מיקומם, מוסבר בצורה כלשהי בעמודים הבאים (בדפים אפורים, כלומר חומר נוסף שאפשר גם לדלג עליו) אך לא מוזכר כלל בשמו.

נושאים נוספים בהם עוסקים בספר הם מספרים ראשוניים (נראה שדו סוטוי אוהב נושא זה במיוחד), בעיות גרפים (עם הדוגמה המפורסמת של הגשרים בקניגסברג), גאומטריה של 4 ממדים (לא הצלחתי לדמיין), בעיות זרימה כפי שהדגמנו בבעיטת הבננה ועוד. מבחר נושאים עשיר ומעשיר שיוכיח שגם אם לא לומדים מתמטיקה כדאי מאד להכיר בקיומה, ולפחות לדעת על הדרכים השונות בהן היא משפיעה עלינו.

 

כריכת הספר מסתורי המספרים

מסתורי המספרים

מסתורי המספרים
מרכוס דו-סוטוי
מאנגלית: אוריאל גבעון
ספרי עליית הגג 2018

מגב הספר

כל פעם שאנחנו מורידים מוזיקה, טסים אל מעבר לאוקיאנוס, או פשוט משוחחים בטלפון הנייד, אנחנו נסמכים על גילויים מתמטיים מופלאים. ואיך מחַשבים מסלול של אסטרואידים? או את מסלולה של סוּפה מתקרבת? אלה ורבות אחרות הן חידות שבבסיסן ניצבת אֵם המדעים, המתמטיקה.

אבל קסמו של הספר הזה, מסתורי המספרים, הוא בכך שהוא מצליח להפתיע אותנו עם הסברים מתמטיים לחידות – מתמטיות! –מחיי היום יום המסעירים שלנו: איך דייוויד בֶּקהם סובב את הכדור באופן כל כך מושלם? איך המספרים הראשוניים תורמים להצלחה של ריאל מדריד? איך לצייר בדיוק כמו ג’קסון פולוק?

כמו בשני רבי המכר הקודמים שלו, המוזיקה של המספרים הראשוניים וסימטריה, מרכוס דוּ סוֹטוֹי מצליח להדביק אותנו – מתמטיקאים ואנשים “רגילים” – בתשוקה שלו למתמטיקה וליופיה. ובדרך אישית, לעיתים אינטימית, הוא מזכיר לנו גם את צניעותה של המתמטיקה, ומסַפר: הנה הן הבעיות שהיא (עדיין) לא מסוגלת לפתור. זהו מסע מלא קסם, והוא לא דורש שום הכנות מיוחדות!

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *