ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מעגליות

7 באוגוסט 2016 גדי איידלהייט

ספרו של רון אהרוני עוסק בתופעת המעגליות, תופעה היכולה ליצור פרדוקסים שיבזבזו לפילוסופים הרבה שעות או בדיחות משעשעות. הנה דוגמה לפרדוקס: “משפט זה הוא טעות”. אם הוא נכון הרי שהוא טעות, ואם הוא שגוי הרי שהוא נכון. אל תשברו את הראש אלא עיברו לצד ההומוריסטי של הספר, לדוגמה: “מה יותר גרוע? בורות או אדישות. לא יודע, אבל מה זה משנה”.

הספר הזכיר לי במעט ספר אחר הדן בנושאים אלו של התייחסות עצמית –  “גדל אשר באך” (גא”ב). ספרו של אהרוני פשוט בהרבה, ואם ניסיתים לקרוא את גא”ב והתייאשתם באמצע (וכנראה שזה קרה לרוב אלו שניסו לקרוא אותו בשלב מסוים) תנסו את הספר הזה. הדוגמאות בו ברורות, הנושאים המתקדמים יותר מופיעים בנספח ומומלץ לגשת אליהם (אם בכלל) רק בסוף.

המעגליות נמצאת בכל מקום בחיינו, בין אם היא בולטת ומציגה את עצמה מיד ובין אם היא חמקמקה יותר. פרק שלם בספר עוסק ביחס גוף-נפש ובמעגליות הנמצאת בו. השאלות המוצגות שם עתיקות כימי המחשבה העולמית, ובספר רק תמצית קצרה שלהם, בכל זאת זה אינו ספר פילוסופיה. המעגליות גם סייעה להוכיח משפטים בלוגיקה ובתורת המחשב שעיקרם הוא גבולות הידע האנושי. לא כל דבר אפשר להוכיח, ולא כל בעיה אפשר לפתור. אלו הן הוכחות מתימטיות אולם גם להן השפעה על הפילוסופיה, השפעה שהמתימטיקאים לא תמיד אוהבים.

דווקא הנושא של מסעות בזמן והפרדוסקים הנגזרים מהמעגליות הכרוכה בכך אינם מופיעים בספר. אב הטיפוס של הפרדוקס הוא על הנוסע בזמן ההורג את אבין ולכן אינו נולד ולכן אינו יכול להרוג את אביו ולכן נולד. כריכת הספר מזכירה (מה מזכירה, זה בול זה) לכל יליד שנות השבעים את הסדרה “מנהרת הזמן” הזכורה לטוב בה עלו פרדוקסים כאלו בכל פרק והיה נדמה לי שהם ישולבו גם בספר.

הספר כתוב בצורה ברורה ובהירה, למרות שאת החלקים העוסקים בהוכחת הטענות יש לקרוא לאט ובעיון ולפעמים גם פעמיים. לדוגמה, ההבנה למה אינסוף אחד גדול מאינסוף אחר אינה הבנה מיידית. ההסברים טובים וממצים אבל הנושא עדיין אינו פשוט. הבדיחות המופיעות מפעם לפעם מהוות אתנחתא קומית נחמדה ובסוף דיון קצר העוסק כולו בהומר מעגלי. הסופר, פרופ’ למתימטיקה ופעילו לחינוך מדעי וכמו כן מנסה לחבר בין תחומים שונים (חידות, אומנות, בדיחות ומדעים). גם חיבור זה הזכיר לי את גא”ב ומי שיסיים ספר זה וירצה להעמיק יותר, ימצא שם את מבוקשו.

כריכת הספר מעגליות

מעגליות

מעגליות
סודם המשותףשל פרדוקסים, מהפכות מדעיות והומור
רון אהרוני
כנרת זמורה ביתן 2016

מגב הספר

תמיד חשבתי שאני לא החלטי, אבל עכשיו אני כבר לא כל כך בטוח.
החשיבה המעגלית אחראית לכמה מן המהפכות המתמטיות החשובות של המאה העשרים. היא גם המקור לאחדות מהמבוכות הקדומות ביותר בתולדות החשיבה האנושית.
הספר סוקר שלוש פריצות דרך מדעיות שנולדו מן המעגליות: ההבנה שיש אינסופים גדולים ויש גדולים יותר; משפט גדל, האומר שלא כל דבר נכון אפשר להוכיח, והבחנתו של טיורינג שאין תכנית מחשב פותרת-כל. בצד אלה מתוארת יכולתה יוצאת הדופן של המעגליות לתעתע בחשיבה ולגרום לנו להאמין בבלתי אפשרי.
מעגליות הוא סיור פוקח עיניים מאחורי הקלעים של עולם המדע והפילוסופיה. תמצאו בו חתולים שרודפים אחרי זנבותיהם, נוכלים בתחפושות וגם הוכחה ניצחת לקיומה של המפלצת מלוך נס. תפגשו בו גם את צדה המשעשע של המעגליות ותשובה לחידה העתיקה: מהו הומור.
מה יותר גרוע – בורות או אדישות? לא יודע, אבל מה זה משנה?

רון אהרוני הוא פרופסור למתמטיקה בטכניון. פעיל שנים רבות בזירה של החינוך המתמטי בישראל.

ספריו הקודמים: חשבון להורים ואלגברה להורים, על חינוך מתמטי (שלתפיסתו מבוסס על הבנת המקצוע ולא על רעיונות חינוכיים חדשניים); החתול שאיננו שם, ספר לא פילוסופי על פילוסופיה; מתמטיקה, שירה ויופי, שבו הוא מנסה לפצח את הדמיון בין התחומים; והאדם מנתק משמעות, על טכניקות משותפות לשירה ולבדיחות. מתגורר בטבעון, נשוי ואב לשלושה.

“במשפט הזה יש שתי טעויוט”. נכון, או לא? במשפט יש רק טעות כתיב אחת, ולכן יש בו טעות נוספת – במניית הטעויות: יש רק אחת, לא שתיים. אבל אם כך, אין טעות במניית הטעויות — באמת יש שתיים. אם כן, יש רק טעות אחת… ואידך זיל גמור (או שלא).

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *