ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מעט ולאט

21 בפברואר 2016 גדי איידלהייט

דמיינו לעצמכם את הסיטואציה הבאה. אתם במרחב ציבורי גדול ורועש, שדה תעופה נניח. אתם רואים מישהו שהולך ברחבי האולם, אולי בהיסוס, נעצר ופתאום מוציא מקל הליכה. מה זה, אתם חושבים לעצמכם? עד עכשיו הוא ראה ועכשיו הוא עיוור? איזו הצגה מוזרה. מושכים בכתפים וממשיכים הלאה. סביר להניח שלא תמשכו בכתפים אלא דווקא תשאלו האם הוא צריך עזרה. ככה זה לרוב בישראל. אבל לבטי בן בשט קרה דבר דומה באטלנטה והיא עמדה במקום במשך שלושת רבעי השעה עד שמישהי ניגשה אליה והציעה עזרה. ולמה באמת היא לא השתמשה במקל הליכה מהירידה במטוס וביקשה את עזרת הדיילות? שאלה פשוטה אבל כנראה עד שלא נגיע, חס וחלילה, למצב של ליקוי ראייה חמור, לא נבין עד כמה קשה הוא אובדן העצמאות והצורך לבקש סיוע בכל דבר. יש סוגים רבים של ליקויי ראייה עם דרגות חומרה שונות, וגם אותו אדם יכול לראות טוב יותר או פחות במצבים מסוימים. אבל כנראה שלאחר טיסה ממושכת, בשדה תעופה זר ורועש מאד, בטי בן בשט הרגישה אבודה וגם עם המקל אין לה דרך להתמצא פרט לאפשרות לא להיתקל בעצמים העומדים בדרכה. לפעמים אין ברירה וצריך לבקש עזרה, ואם אתם יכולים, תגישו עזרה.

הספר “לאט ומעט” מתאר את ההתמודדות עם ליקויי ראייה, מההתקלות בחפצים שונים בבית, אי ראייה מי בא לבקר בניחום אבלים, הביקור אצל רופא העיניים ושמיעת הדיאגנוזה השלילית, אובדן אפשרות הנהיגה ועד הבושה כאשר מתייחסים אליה לפעמים כמו אוויר ופונים לחברה שמלווה אותה במשפט כמו “למה את בכלל נותנת לה להסתובב כאן”.

הספר מומלץ, לא רק למי שחלילה זקוק לו מאחר והוא או בן משפחה קרוב סובל מאובדן ראייה, אלא לכולם. הספר מלא בעצות טובות ומועילות. למשל אין טעם להושיט משהו לאדם עם ליקוי ראייה. אין לו מושג איך לקחת אותו מידך. במקום זה בקש ממנו להושיט לך את ידו והנח את הדבר בידו. כמו כן, הסבר בקול ברור מה אתה הולך לעשות. תאר לו היטב את הסביבה. כאן שולחן ופה כסא, ותיזהר מהנעל שזרוקה על הרצפה. אל תסתפק באמירה יש פה מדרגה. האם המדרגה עולה או יורדת, או שאלו בכלל מדרגות לוליניות. לא לחינם אמרו חז”ל שעיוור חשוב כמת, ומאידך מצווה התורה “לפני עיוור לא תתן מכשול”. השאלה אם עיוור יהיה חשוב כמת או כאדם שווה בחברה, אינה גזרה משמים, אלא בחירה שלנו, והספר יעזור גם ללקויי הראייה, גם למשפחתם וגם לכולנו שהרי בוודאי ניתקל מתישהו בלקוי ראייה ונלמד איך אפשר וצריך להתייחס אליו, בכבוד וכראוי.

 

לאתר של בטי בן בשט

 

מעט ולאט - כריכת הספר

מעט ולאט

מעט ולאט
בטי בן בשט
הוצאת אוריון 2015

מגב הספר

מה מרגיש אדם שרואה אחרת? למה הראייה מתקלקלת, ומי בכלל רואה טוב? איך מארגנים מחדש בית לאדם בעל לקות ראייה? ולמה חשוב ללמוד לדבר הרבה? מה הקשר בין תקשורת לכוס תה? ואיך לומדים על מה לוותר כדי להצליח?
מעט ולאט הוא ספר מסע, שחושף תובנות מעולמם של אנשים בעלי לקות ראייה.
“היה לי קושי להסביר מה אני רואה ולקבל את העובדה שיש דברים שנמצאים שם, אבל אני לא רואה אותם.
נאלצתי ללמוד להסתדר עם מה שיש, ובתוך זה ללמוד להיעזר בסובבים אותי בלי להפוך למטרד סביבתי.”
דרך סיפורה האישי ובגילוי לב יוצא דופן חושפת הכותבת את המסע שעובר אדם שמאבד את ראייתו בהדרגה לאורך שנים, החל ברגע שנוחתת עליו הבשורה המטלטלת ועד לשלב, שבו הוא חוזר למעגל החיים ומוצא בתוכו את הכוחות להתמודד עם המגבלה הקשה.
בטי בן בשט נישאה לגבר נכה וחוותה את הקשיים הכרוכים בזוגיות שכזו. כאשר נתגלתה מחלת העיניים שגרמה ללקות הראייה שלה היא למדה על החיים משני עברי המתרס.
זהו ספר על אובדן ראייה, אך למעשה נוגע ברגעים הקשים של כל אדם שחווה משבר, שמאלץ אותו לשנות את כל אורחות חייו.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *