ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מעשה בראשית

30 במאי 2018 גדי איידלהייט

לפעמים אני מקבל ספר וחושב: זה הספר שאני בעצמי הייתי רוצה לכתוב! וזה בדיוק מה שחשבתי כשראיתי את הספר מעשה בראשית, המביא חידושי מדע בפרשת השבוע. אולי המילה חידושים יומרנית מעט, אבל השילוב בין תורה למדע הוא שילוב אהוב עלי וכך ניגשתי לספר בהתלהבות רבה. הספר מנוקד ומיועד לכיתות ב’-ה’ כקהל היעד העיקרי, אבל כמובן שאפשר ואפילו רצוי לשבת עם הילדים הקטנים יותר ולקרוא ביחד. ילדים גדולים יותר כנראה יחשבו שהוא לא עבורם, בגלל הניקוד וריבוי התמונות והאיורים, אבל סביר שהתוכן עצמו יעניין אותם, כפי שאני יכול להעיד מהבן שלי בכיתה ז’. סביר שגם ההורים ילמדו דברים חדשים תוך כדי הקריאה. בקיצור, אם הילדים רק בפעוטון או שלכולם כבר יש רישיון נהיגה, הספר עדיין לא בשבילכם וכדאי לחכות כמה שנים שיגדלו או לנכדים, אבל אם יש אפילו ילד אחד בבית הספר היסודי, כל המשפחה תהנה.

הספר מעוצב בצורה יפה ומרשימה בפורמט אלבומי ומודפס על נייר כרומו. לכל פרשה מוקדשת כפולת עמודים ונבחר נושא, שלפעמים הוא רק מילה מתוך הפרשה ולפעמים ההקשרים יותר מתבקשים. הטקסט ברור ונוח לקריאה, הפרק מתחיל בשאלת פתיחה (בריבוע לבן), ממשיך בהסברים ומסיים בסיכום או מסר כלשהו שמהווה את התשובה לשאלה שנשאלה (בריבוע צבעוני). בסוף כל פרק מופיעות עוד שלוש עובדות מעניינות ומתוארות בקצרה. שאלת הפתיחה והמסר הם פחות מדעיים ויותר אמוניים והם נועדו להדגיש את השילוב בין הפרשה למדע. השילוב יפה וראוי, בפרט לספר שרוצים שיהיה חלק משולחן השבת, אבל מפעם לפעם הופיעו משפטים שלדעתי היה אפשר להשמיט. נסתפק בדוגמה אחת מפרשת תרומה העוסקת בשזירת חוטי זהב בה נכתב: “אלוקים גילה לעם ישראל את היכולת להפוך את הזהב לדק כל כך…”. גם משפט זה אינו נכון עובדתית , הטכנולוגיה התפתחה לאורך זמן רב בתרבויות השונות ולא הגיעה תורה למשה מסיני.

ההסברים וגם השאלות והתשובות האמוניות וגם העובדות הקצרות מאפשרות להורים ולילדים הגדולים יותר להמשיך כל פרק באופן עצמאי בחיפוש מידע נוסף על אותם נושאים.

טוב פרק אחד מאלף מילים. באדיבות המחברים, הנה הפרק לפרשת השבוע הקרובה – פרשת בהעלותך, הדן בנושא החצוצרות וכלי נגינה ועוסק בנושאים הבאים: מה היו תפקידי החצוצרות ולמה צריך אותן? איזה סוגים של כלי נגינה קיימים? איך כלי הנגינה התפתחו? ממה הם עשויים? איך כותבים מוזיקה?

Download (PDF, 1.42MB)

התרשמתי מאד מהספר ואני שמח להמליץ עליו. נראה בבירור שהושקעה מחשבה רבה בבחירת הנושאים ובכתיבת הטקסט עליהם וכמובן בעיצוב הגרפי ובאיורים. הכל כדי למשוך את לב הילדים לעיין ולקרוא. אם קראתם את פרק הדוגמה בהמשך לרשימת הנושאים שהבאתי שהוא כולל, נוכחתם שהטקסט תמציתי. זה בסדר, המקום מוגבל, ולעתים גם יכולת הקשב של הילדים, ואי אפשר להקיף את הכול, אלא רק לתת טעימות. אבל אלו הן טעימות עשירות ומגוונות שיעוררו את הילדים להמשיך לחפש ולחקור, באופן עצמאי או בסיוע ועידוד של ההורים.

את הספר ניתן להשיג ישירות מהמחברים דרך הקישור: מעשה בראשית
מחברים: אברהם נתיב, נתי בן דוד, לוי צכמייסטר
איורים: יוסי שחר

כריכת הספר מעשה בראשית

מעשה בראשית

מתוך ההקדמה לספר

תורתנו היא תורת חיים: מדע, טבע, רפואה וטכנולוגיה חבויים בין פרשותיה ובמצוותיה. שאלות רבות ומסקרנות עולות מתוך הקריאה בתורה: מי מאבותינו גילה את סוד הצופן הגנטי? מי ידע לפני 4,000 שנה כיצד משמרים מזון לשנים ארוכות? היכן נמצא בעולם מקום שהשמש לא זורחת בו חצי שנה? כיצד נוצר הברד? השלג? האור? ההרים? שמן הזית? ספר מרתק זה יפגיש את הקוראים הצעירים עם מושגים שונים מעולם המדע, הטכנולוגיה, החלל, הרפואה, הנדסה, היסטוריה וידיעות כלליות. עולם התורה העשיר שיתגלה לילדינו, ימלא את עולמם בידע רחב אופקים וגם יתרום להבנה עמוקה של פרשות השבוע. הילדים שלנו צמאים לדעת, לחקור ולגלות! בכל פרשה נלמד על נושאים חדשים ונצא עם תובנות מועילות ומסרים חינוכיים. העיון והלימוד בספר יציתו בהם את הסקרנות ויעוררו בהם את החיבור למקורות העם היהודי. בספר זה, ילדים וגם מבוגרים יחוו את הפרשה כפי שמעולם לא ראו אותה בעבר.

על המחברים: נתי בן דוד – איש חינוך והוראה. כותב ועורך תכנים לימודיים וחינוכיים. בוגר ישיבת ההסדר במעלה אדומים. אברהם נתיב – מהנדס אלקטרוניקה. בעל תואר בפיזיקה ובוגר ישיבת ההסדר בקרית שמונה. לוי צכמייסטר – מהנדס תעשייה וניהול במערכת הבריאות. בוגר “מרכז אקדמי לב” וישיבת הסדר כרם ביבנה.

מגב הספר

מי מאבותינו גילה את סוד הצופן הגנטי? מי ידע לפני 4,000 שנה כיצד משמרים מזון לשנים ארוכות? כיצד נוצר הברד? השלג? האור? ההרים? שמן הזית? הילדים שלנו צמאים לדעת, לחקור ולגלות! ספר מרתק זה יפגיש את הקוראים הצעירים עם מושגים שונים מעולם המדע, הטכנולוגיה, החלל, הרפואה, הנדסה, היסטוריה וידיעות כלליות. בספר זה, ילדים וגם מבוגרים יחוו את הפרשה כפי שמעולם לא ראו אותה בעבר, ויצאו עם תובנות מועילות ומסרים חינוכיים.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *