ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מצווה בפרשה

21 באוקטובר 2018 גדי איידלהייט

הספר “מצווה בפרשה” מכנס מבחר מאמרים קצרים שפרסם הרב בנימין תבורי לפני כמה שנים כרשימת דיוור שבועית, לספר. קראתי פרקים בודדים מהספר לצורך התרשמות, וגיליתי מהר מאוד שאני אוחז בידי מרגלית נאה של דברי תורה קצרים ומשובחים, בשפה ברורה ונהירה. הקיצור מצליח להדגים את עמקותו של המחבר ושליטתו במקורות, הבאת רק מה שנחוץ, בתמצות ובבהירות. אין ספק שכל מאמר קצר יכול להינתן כשיעור מלא ומורחב עם עוד מקורות רבים, אך בספר שכזה דווקא התמצות הוא יתרון. התמצות, בכל אופן, לא בא על חשבון האיכות, וגם לא על חשבון העומק. המקורות מגוונים ורבים ובכל פרק נבחרים כנראה רק אלו שמחדשים ביותר, או שנותנים זוויות חדשות על המצוות הנידונות וזאת מבלי להיכנס לפרטי פרטים של דיונים. אם להשתמש במונחים מעולם הרחוק מעולם הכתיבה התורני, הייתי אומר שכל מאמר כולל את הכי הרבה שאפשר במגבלות המקום, עם יחס אורך/תועלת מרבי.

נושא הספר הוא לפי מצוות בפרשת השבוע, אולם לא לכל פרשה יש מצווה, לפחות לא לפי מניין המצוות בספר החינוך, ועדיין עניינים הקשורים למצוות אפשר למצוא בכל פרשה. גם בפרשות בהן יש מצווה בודדת, נניח פרשת וישלח עם מצוות גיד הנשה, מבכר הרב לעסוק בנושא מחשבתי יותר “ענווה וגאווה”, במקום בנושא הטכני למדי של הגיד ודיניו השונים המפורטים במסכת חולין. במקומות אחרים, פרשות עתירות מצוות הבחירה קשה יותר, וגם שם נראה, כפי שתוכלו להתרשם מתוכן העניינים בהמשך, שהרב בחר בנושאים הפחות מוכרים.

מבחינתי לפחות, אשתדל לקרוא בכל שבת בשנה הקרובה את הפרק לאתה שבת, הפרקים גם מתאימים לקריאה ודיון סביב שולחן השבת שכן כמעט מכל פרק עולות ונשארות שאלות הזוקקות דיון ומחשבה נוספים, בהם יכולים להשתתף כל שאר בני הבית.

ייתכן וקיבלתי מהדורה ראשונה של הספר שכן לספר צורף תרגום ההקדמה שכתב הרב אהרון ליכטנשטיין ז”ל, ראש הישיבה, למהדורה האנגלית של הספר. מקומה של הקדמה זו הוא כמובן בגוף הספר עצמו, והדבר יתוקן בוודאי בהדפסה הבאה.

באדיבות הרב וההוצאה הנה דפים לדוגמה מהספר, כולל תוכן העניינים וארבעה עיונים קצרים, שמהם תוכלו לראות את שיטת כתיבתו של הרב שכה נשאה חן בעיני.

Download (PDF, 359KB)

כריכת הספר מצווה בפרשה
מצווה בפרשה

מצווה בפרשה
הרב בנימין תבורי
הוצאת מגיד וישיבת הר עציון 2018

מגב הספר

מטרתו המרכזית של מצווה בפרשה היא לאפשר לקוראים היכרות בסיסית עם יסודותיהן הלמדניים של מצוות התורה, אחת בכל פרשה. המחבר, הרב בנימין תבורי, מתמצת באופן בהיר ומסודר את הדיונים הלמדניים המרכזיים הנוגעים למצוות שונות ומגוונות, בשפה ברורה ההופכת את החיבור לשווה לכל נפש שרגליה באו בשערי בית המדרש, גם ללא ידע מוקדם נרחב. תוך כדי הדברים עולים לעתים נושאים הלכתיים אקטואליים, לצדם של יסודות רעיוניים ומחשבתיים, כללי יסוד בתורה ובהלכה ועוד.

הרב בנימין תבורי, מתלמידיו המובהקים של הגרי”ד סולוביצ’יק זצ”ל ותלמיד חבר של הרב אהרן ליכטנשטיין זצ”ל, שימש למעלה משלושים שנה כר”מ בישיבת הר עציון באלון שבות, וכן לימד במדרשת מוריה בירושלים. הוא גם שימש כראש ישיבת אור חיים ואולפנת אורות בטורונטו, כר”מ במדרשית נעם, כראש הכולל המייסד של כולל תורה מציון בקליבלנד, כמורה במדרשת שעלבים לנשים, כמרצה בשטרן קולג’ בניו יורק וכרבה של קהילת עלי ציון בלונדון.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *